Strona początkowa
polski english
Wybierz

Lista Wykonawców

Alfabetycznie:
Altan (IE)
Amadán NL (NL)
An Lár (CH)
Anúna (IE)
Athenrye (SCT)
Bardic (DE)
Battlefield Band (SCT)
Beltaine (PL)
Boreash (PL)
Bothy Band (IE)
Boys of The Lough (SCT)
Bran (CZ)
Breabach (SCT)
Broom Bezzums (DE)
Burach (SCT)
Cara (DE)
Carrantouhill (PL)
Connemara Stone Company (DE)
Connla (IE)
Cotton Cat (PL)
Dallahan (SCT)
Danu (IE)
Dervish (IE)
Doolin' (FR)
Dún An Doras (CZ)
Fernhill (WLS)
Fiddler's Green (DE)
Fisherman's Friends (ENG)
Flogging Molly (US)
Flook (IE)
Gaelic Storm (US)
Ganaim (DE)
Great Big Sea (CA)
Hò-rò (SCT)
Harmony Glen (NL)
Ímar (SCT)
Iontach (DE)
Irish Stew of Sindidun (RS)
JRM - Jig Reel Maniacs (PL)
JSD Band (SCT)
Kinnia (ES)
Kornog (FR)
Kíla (IE)
Lúnasa (IE)
Malinky (SCT)
Mànran (SCT)
Old Blind Dogs (SCT)
Omnia (NL)
Orthodox Celts (RS)
Oysterband (ENG)
Patrick Street (IE)
Planxty (IE)
Poitin (CZ)
Ranagri (ENG)
Rapalje (NL)
Seven Nations (US)
Shamrock (PL)
Shannon (PL)
Shantalla (BE)
Sileas (SCT)
Silly Wizard (SCT)
Skipinnish (SCT)
Solas (IE)
Talisk (SCT)
Tears For Bears (DE)
Tempest (US)
Teyr (ENG)
The Chieftains (IE)
The High Kings (IE)
The Indulgers (US)
The Irish Descendants (CA)
The Paul McKenna Band (SCT)
The Tannahill Weavers (SCT)
The Trials of Cato (WLS)
Tide Lines (SCT)
Tiller's Folly (CA)
Trail West (SCT)
Twisty Willow (NZ)
West of Eden (SE)
Wolfstone (SCT)

Logo  Altan      
  Kraj: Irlandia   Gatunek muzyki: trad  Donegal style  



      Altan jest jedną z najciekawszych grup irlandzkich grających muzykę tradycyjną. Od ćwierć wieku propagują styl Donegal, skąd pochodzi część członków zespołu i gdzie powstał zespół. Nazwa zespołu pochodzi również z tego terenu a mianowicie od jeziora w Gaoth Dobhair (ang. Gweedore), położonego w cieniu góry Errigal.

      Hrabstwo Donegal jest położone w północno-zachodniej części wyspy. Jest jedyną z trzech prowincji Ulsteru, która nie należy do Irlandii Północnej i graniczy tylko z jednym irlandzkich hrabstwem, Leitrim w prowincji Connacht. Ta izolacja od reszty kraju doprowadziła do rozwinięcia się odrębnej kultury i zwyczajów. Znaczna część hrabstwa jest postrzegana jako bastion języka irlandzkiego i gaelickiej spuścizny historycznej.
      Zachodnie wybrzeże Donegalu to również historyczne związki ze Szkocją, poprzez mającą miejsce w XIX wieku migrację z Donegalu do Szkocji. Wzajemnie wpływały na siebie silna Donegalska tradycja gry na fujarce oraz muzyka, dźwięki, ornamenty i repertuar tradycyjnych dud irlandzkich i szkockich zwanych „píob mhór” (odpowiednik szkockich Highland Bagpipe).

      Na świecie renomę zyskał styl gry na skrzypcach z Donegal. Charakteryzuje się on szybkim tempem, tendencją do unikania swingowania przy szybkich melodiach tanecznych (melodie do tańców reel i jig), agresywnym, krótkim (nie legato) smyczkowaniem, skąpą ornamentacją, częstszym stosowaniem smyczkowanych triol niż trylów jako ornamentów, stosowaniem dwudźwięków i burdonów oraz pojawianiem się „grania oktawy”, gdzie jeden wykonawca gra linię melodyczną oktawę niżej od drugiego.

      Muzycy z tego regionu zyskują międzynarodową sławę. Wśród nich, oprócz Altan, są Clannad i Enya (z Gaoth Dobhair), Daniel O'Donnell (region The Rosses). Muzycy Altan zawsze uważali, że tradycyjna muzyka irlandzka jest jak najbardziej współczesna w każdym calu a jej rosnąca popularność na świecie dowidła, że mieli rację.

Altan performing at the Frankie Kennedy Winter Music School in Gweedore, County Donegal in 2007
Altan w Frankie Kennedy Winter Music
School w Gweedore, Donegal, 2007
Źródło: Wikipedia

      Początki zespołu sięgają końca lat '70 i wspólnego muzykowania dwojga młodych ludzi Mairi Ni Mhaonaigh i Frankiego Kennedy. Frankie, młody chłopak z Belfastu, przyjeżdżał do Gaoth Dobhair (Gweedore) w hrabstwie Donegal na letnie wakacje, by uczyć się języka i irlandzkiej tradycji. Muzyką zainteresował się w wieku 18 lat poprzez takie zespoły jak Horslips, Planxty, The Chieftains i The Boys of the Lough. Pewnego wieczoru podczas wakacji przysłuchiwał się sesji muzycznej, podczas której muzycy amatorzy grali muzykę irlandzką. Spotkał tam 15 letnią Mairéad, grającą na skrzypcach córkę prowadzącego sesję leader Proinsiasa Ó Maonaigh. Nawzajem przypadli sobie do gustu i Frankie po wakacjach pisał do niej regularnie. Przyjaciel doradził mu, by nauczył się grać na jakimś instrumencie, jeśli ma zamiar zalecać się do Mairéad. Zaczął od whistle, na którym sam się nauczył grać, lecz po jakimś czasie przerzucił się na flet, instrument głośniejszy, tak by sam siebie mógł słyszeć podczas sesji. Miłość i perfekcjonistyczny charakter uczyniły z niego doskonałego flecistę.
      Para pobrała się w 1981 roku.
      Młoda para grała razem na takich nieformalnych sesjach w Donegal. Swój debiut nagraniowy mieli na płycie znanego irlandzkiego pieśniarza z Belfastu, Alberta Fry’a w 1979 roku. Następnie założyli, krótko istniejącą grupę Ragairne, w której składzie był także brat Mairéad, Gearóid Ó Maonaigh, grając na gitarze. Przy współpracy z Ciarán Curran na bouzuki i Eithne Ní Bhraonáin, znanej dzisiaj jako Enya (syntetyzator), Kennedy i Mairéad Ní Mhaonaigh wydali płytę o tytule „Ceol Aduaidh” w wydawnictie Gael-Linn, w 1983.

      W tym czasie Kennedy i Ní Mhaonaigh zarabiali na życie ucząc w St. Oliver Plunkett National School w Malahide w okolicach Dublina. Jednakże występy na koncertach, w latach 1984-1985, w szczególności w USA, przekonały ich do poświęcenia się graniu muzyki całym sercem i z pełnym zaangażowaniem i zrezygnowali z nauczania.
      Do składu dołączył gitarzysta Mark Kelly a w 1987 roku powstała płyta „Altan”, z tytułem pochodzącym od nazwy jeziora, lecz grupa jako taka jeszcze nie przyjęła tejże nazwy. Siła muzyczna zespołu wzmacniała się szybko i zespół wydał trzy płyty w latach 1989-1992 już jako Altan. Na płycie „Altan” dodatkowo wzięli udział Anna Ní Mhaonaigh, siostra Mairéad, jako drugi wokal oraz Dónal Lunny (bodhran, klawisze), który uczestniczył jako producent i muzyk w kolejnych wydawnictwach. Od albumu „Horse With A Heart” z 1988 roku, skład grupy poszerzył się o skrzypka z Dublina Paula O'Shaughnessy.
      W latach 1987-1994 płyty Altan wydawała wytwórnia Green Linnet.
      W 1989 roku został wydany „Red Crow”, który stał się pierwszym z trzech albumów, które zdobyły prestiżową nagrodę "Celtic / British Album Isles of the Year" wydawaną przez The National Association of Independent Record Distributors i and Manufactures (NAIRD).

      W czerwcu 1992 roku, Frankie Kennedy dowiaduje się, że jest chory na złośliwego raka kości (guz Ewinga). Równolegle z zabiegami chirurgicznymi, radioterapią i chemioterapią nadal pracował z zespołem.

      Następny album, Harvest Storm, z 1992 roku, również nagrodzony przez NAIRD, uznawany jest, jak dotąd, za najlepszą płytę zespołu. Na nagranie płyty do zespołu dołączyli, gitarzysta , Dáithí Sproule oraz skrzypek Ciaran Tourish. Od tego czasu Mark i Dáithí dzielili role gitarzysty. Mark koncertował z zespołem w Europie a Dáithí w Stanach Zjednoczonych.

      W 1993 roku grupa wydaje album Island Angel, według Billboarda na czwartym miejscu najlepiej sprzedających się płyt „world music” w 1994. W 1994 roku zostali poproszeni przez prezydenta Billa Clintona do zagrania przed Białym Domem na Dzień Świętego Patryka, a grają dla niego ponownie w 1998 roku podczas jego wizyty w Irlandii.
      Frankie Kennedy umiera we wrześniu 1994. Podczas walki z chorobą Frankie nadal kieruje zespołem. Jednym z ostatnich jego sukcesów przed śmiercią było wynegocjowanie kontraktu z wytwórnią Virgin. Ten kontrakt sprawił, że grupa stała się znana na całym świecie.

      W 1994 roku do grupy dołącza Dermot Byrne z Buncrany, małego miasteczka na półwyspie Inishowen, na północy Donegal. Dermot zaczął grać na akordeonie w bardzo młodym wieku, ucząc się od swojego ojca Tomása O’Beirna, który jest entuzjastycznym promotorem tradycji. Wczaśnie grał z wieloma znaymi muzykami (Johnny Doherty, Con Cassidy and Tommy Peoples, Danny Meehan) a z Altan występował gościnnie na płytach The Red Crow (1990) i Island Angel (1993).

      W 1995 roku Green Linnet Records wypuszcza na rynek pierwszą w historii zespołu antologię zatytułowaną „The First Ten Years”. W 1996 roku ukazał się pierwszy album wydany przez Virgin Records – „Blackwater”.
      W 1997 roku powstaje „Runaway Sunday”, na której znajdule się utwór napisany przez ojca Mairéad, Proinsiasa Ó Maonaigh, "Gleanntáin Ghlas' Ghaoth Dobhair" (ang. „The Green Glens of Gweedore”), na melodię piosenki wykonanej w 1976 roku przez szkocką grupę Battlefield Band "Paddy's Green Shamrock Shore".

      W 2000 roku grupa wydaje “Another Sky”, swój pierwszy album w wytwórni Narada. W 2002 powstaje album „The Blue Idol”, na którym można usłyszeć Dolly Parton, zaprzyjaźnioną z zespołem, po tym jak Altan zagrał na jej płycie „Little Sparrow” z 2001. Album zdobył nagrodę dla najlepszej grupy w BBC Radio 2. Płytę rozpoczyna znana piosenka folkowa "Daily Growing", wykonana przez Mairead wraz z Paulem Brady, uczestniczącego gościnnie przy produkcji płyty.
      W 2003 roku zostaje wydana kolejna płyta składankowa „The Best of Altan: The Songs”. W 2005 roku wydają „Local Ground”, która, jak wszystko co wydaje Altana, spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem.

      W 2005 roku Ciarán Tourish wydaje swój solowy album „Down The Line”. W 2007 Dáithí Sproule wydaje swój “The Crow in the Sun”. Wokalistka zespołu, Mairéad Ní Mhaonaigh, wydaje swój album w 2008 roku. Nagrywa go w studiu Manusa Lunny’ego, znanego między innymi z występów z zespołem Capercaillie.

      W 2009 roku Altan obchodzi swoją 25 rocznicę. Wydają, w 2010 roku, studyjny album kompilacyjny zawierający ponowne nagrania wcześniejszego materiału (plus jedna nowa piosenka) z udziałem orkiestry kameralnej irlandzkiego radia (RTÉ Concert Orchestra). Płycie towarzyszy intensywna trasa koncertowa. Altan koncertuje w Irlandii, Francji, Japonii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Niemczech oraz bierze udział w festiwalach na terenie Irlandii a także Oulu w Finlandii.

      Pierwszego stycznia 2012 roku Altan prezentuje swój, długo oczekiwany, nowy album „Gleann Nimhe - The Poison Glen”, a staje się to przy okazji występu w Scoil Gheimhridh Frankie Kennedy. Na albumie znajdują się oryginalne kompozycje zespołu. Do współpracy został zaproszony znany flecista z Belfastu Harry Bradley, który pomagał zespołowi wcześniej przy krążku „The Blue Idol”. Wśród wielu interesujących utworów, znajduje się amerykańska ballada „The Lily of the West” wykonana jakby byłe rodem z Donegal.

      Altan wciąż intensywnie koncertuje, głównie w Irlandii, Francji i Stanach Zjednoczonych. W USA do grupy dołącza Dáithí Sproule. Zespół dorocznie w styczniu, koncertuje na terenie zimowej szkoły muzyki tradycyjnej Scoil Gheimhridh Frankie Kennedy (ang. The Frankie Kennedy Winter School). Szkoła powstała w 1994 roku w celu upamiętnienia Frankiego Kennediego, a mieści się w Gaoth Dobhair w hrabstwie County Donegal. Występuje także z innymi, znanymi muzykami, takimi jak Tommy Peoples, Tríona Ní Dhomhnaill, The Friel Sisters (z Glasgow) i The Henry Girls. Na lipiec 2013 zapowiedziany jest koncert na The Earagail Arts Festival w Carrickfinn, Zachodni Donegal, wraz grupą Clannad.

      Płyta „The Widening Gyre” została wydana w lutym 2015 roku przez Compass Records. Tytuł „The Widening Gyre” (Szerszym kręgiem) został zapożyczony z wiersza Yeatsa „The Second Coming” (Powtórne przyjście). Płyta powstała we współpracy z wieloma przyjaciółmi grupy oraz zaproszonymi gośćmi. Płyta pokazuje wpływ muzyki z Appalachów na muzykę irlandzką. Mary Chapin Carpenter, przyjaciólka zespołu od lat 90-tych, użyczyła głosu do utworu „White Birds”, tworząc poruszającą wyobraźnię wersję innego wiersza Yeatsa o ptaku nad morskimi falami, stanowiąc odpowiednią metafora dla zespołu, który muzycznie i fizycznie przekroczył Atlantyk w celu nagrania albumu.

      Do grupy na stałe dołącza Martin Tourish, który już wcześniej towarzyszył zespołowi w czasie tras koncertowych a na płycie „Gleann Nimhe - The Poison Glen” znajduje się piosenka „An Ghealóg”, jego autorstwa. Martin zastępuje Dermota Byrne’a.

      Po ponad 25 latach Ciarán Tourish, z powodów osobistych, opuścił zespół po koncercie, który się odbył 29 lipca 2017 w Lyonie na festiwalu Les Nuits de Fourvicre. Nie został zastąpiony.

      2 marca 2018 Altan wydał nowa album studyjny „The Gap Of Dreams”, nagrany w listopadzie 2017 roku. Tytuł albumu pochodzi z wiersza Francisa Carlina „The Ballad of Douglas Bridge”, w którym pisze: „The Gap of Dreams is never shut” (Luka we śnie nigdy nie jest zamknięta), odnosząc się do luki między tym a innym światem. Motyw innego świata zawsze wywierał duży wpływ na tradycję hrabstwa Donegal i służył jako inspiracja do piosenek i muzyki. Na płycie znajduje się 13 utworów opowiadających o dawnym wiejskim życiu w Donegal.

      Najnowszy album „Donegal” clebruje korzenie ich muzyki, folklor hrabstwa Donegal. Album został nagrany w studio nagraniowym Attica Studios położonym w górach, gdzie udziela się wspaniała atmosfera odczuwalana na całej płycie. Tytuł odnosi się do różnic i związków tego rejonu z resztą świata. Do zespołu dołączyła skrzypaczka i wokalistka Clare Friel znana z grupy The Friel Sisters, której nadal pozostała częścią. Claire grała wcześniej z zespołem Altan jako muzyk gościnny. Jako goście specjalni w nagraniach uczestniczą Jim Higgins na perkusji, Steve Cooney na basie i Graham Henderson na klawiszach. Jako całość, muzyka ma na celu przeniesienie słuchaczy do minionych czasów na wiejskich terenach Irlandii, jednocześnie tworząc połączenie między przeszłością a współczesnością.

Od lewej Ciarán Curran, Ciarán Tourish, Dermot Byrne, Mairead Ni Mhaonaigh, Mark Kelly

Skład zespołu:
Skład od 2017 roku:
      •Mairead Ni Mhaonaigh - skrzypce, śpiew
      •Ciarán Curran - bouzouki
      •Mark Kelly - gitara
      •Dáithí Sproule – gitara
      •Martin Tourish - akordeon (od 2014)
      •Clare Friel - skrzypce (od 2023)
Z zespołu odeszli:
      •Dermot Byrne - akordeon (do 2014)
      •Ciarán Tourish - skrzypce, whistle (do 2017)

Na koncertach zespołowi towarzyszą:
      •Dáithí Sproule – gitara
      •Tim Edey - guitara w 2010 i 2011 (zastępując Marka Kelly’ego)
      •Harry Bradley - flet w 2012 (zastępując Dermota Byrna)

Altan_Ceoladuaidh.jpg Altan_Altan.jpg Altan_horseWithTheHeart.jpg Altan_redcrow.jpg Altan_HarvestStorm.jpg Altan_IslandAngel.jpg Altan_BlueIdol.jpg
Altan_RunawaySunday.jpg Altan_AnotherSky.jpg Altan_localgroundcover.jpg Altan25th140.jpg Altan-poison-glen.jpg Altan_TheWideningGyre2015.jpg Altan_TheGapOfDreams2018.jpg
Altan_Donegal2024.jpg


Dyskografia:
      •2024 - Donegal - Compass Records
      •2018 - The Gap of Dreams - Compass Records
      •2015 - The Widening Gyre - Compass Records
      •2012 - Gleann Nimhe - The Poison Glen - Compass Records
      •2010 - 25th Anniversary Celebration
      •2005 - Local Ground - Narada Productions
      •2003 - The Best of Altan: The Songs (2003) a Virgin Records compilation of songs from the Virgin and Narada albums:
                    five songs from Another Sky, four from Runaway Sunday, three from Blackwater, and two from The Blue Idol
      •2002 - The Blue Idol - Narada Productions
      •2000 - Once Again 1987-93 (2000) a Recall Records UK 2-CD compilation of the Green Linnet years
      •2000 - Altan's Finest (2000) a Erin/Valley Entertainment 1-CD compilation of the Green Linnet years
      •2000 - Another Sky - Narada Productions
      •1997 - Runaway Sunday - Virgin Records
      •1997 - The Best of Altan - Green Linnet Records
      •1996 - Blackwater - Virgin Records
      •1995 - First 10 Years 1986-1995 - Green Linnet Records
      •1993 - Island Angel - Green Linnet Records
      •1992 - Harvest Storm - Green Linnet Records
      •1990 - The Red Crow - Green Linnet Records
      •1988 - Horse with a Heart - Green Linnet Records
      •1987 - Altan - Green Linnet Records
      •1983 - Ceol Aduaidh (Music of the North) - Gael-Linn Records - Frankie Kennedy, Mairéad Ní Mhaonaigh



Linki:
Altan - Strona zespolu
Altan na lastfm
Altan na myspace
Altan na www.folk24.pl

Youtube:
Altan - Dúlamán
Altan - Blackwaterside
Altan - An Cailín Gaelach
Altan - Mallaí Chroch Shlí
Altan - Bó Mhín na Toitean - Dark haired lass INSTRUMENTAL
Altan - Beidh Aonach Amárach
Altan - Stór, A Stór, a Ghrá (Sult 1997) www.tg4.ie
Altan - Gaelic Song
Altan - The Boxty Set
Altan - The Sunset
Altan - Is the Big Man Within
Altan - The Making Of, "The Gap of Dreams"
Altan - The Gap of Dreams
Altan - Gap of Dreams Tour 2018 at the Freight & Salvage
Altan - Back to the Source (Short Film about Irish Band Altan)

Strony członków zespołu:
Mairéad Ní Mhaonaigh
Ciarán Tourish
Dermot Byrne
Dáithí Sproule
Scoil Gheimhridh Frankie Kennedy
Martin Tourish

Inne:
Clannad
Enya
Daniel O'Donnell
Horslips
Planxty
The Chieftains
Paul Brady
Capercaillie
Dolly Parton
Tommy Peoples
The Henry Girls
Les Nuits de Fourvicre
Attica Studios
The Friel Sisters
Steve Cooney




Logo  Anúna      
  Kraj: Irlandia   Gatunek muzyki: irish choral  

Anuna Choir

      Anúna, to irlandzka grupa chóralna, zjawisko unikatowe na muzycznej scenie Irlandii. Repertuar grupy opiera się na ponad tysiącletniej tradycji pieśni irlandzkich. Chór czerpie garściami z dawnych utworów. Swoje utwory wykonują, głównie a capella, czasami ze skromnym akompaniamentem. Śpiewają po łacinie, angielsku i w językach gaelickich. Grupa powstała w 1987 roku w Dublinie, założona przez kompozytora Michaela McGlynna, członka zespołu chóralnego radia RTÉ. Do roku 1991 zespół istniał pod nazwą An Uaithne - zbiorczego terminu, oznaczającego trzy główne typy dawnej muzyki celtyckiej: Suantraí (kołysanka), Geantraí (wesoła pieśń) oraz Goltraí (lament). Tworzą niepowtarzalne zestawienie ruchu, kostiumów, oświetlenia w postaci świec, tworzące eteryczny i wciągający klimat dla wykonywanych naturalnymi i wyjątkowymi głosami utworów. Typowy skład to dwunastu do czternastu wykonawców, występujących bez dyrygenta. Anúna rozszerzyła granice tego, co możemy określić jako muzyka celtycka. W 2010 roku grupa przyjęła nazwę Anúna, Ireland's National Choir (Irlandzki Chór Narodowy).
Michael McGlynn
      Urodzony w 1964 roku w Dublinie Michael McGlynn uczęszczał w młodości do Coláiste na Rinne, letniej szkoły języka irlandzkiego w Dungarvan w hrabstwie Wateford oraz Blackrock College, renomowanej katolickiej szkoły średniej. Studiował muzykę i angielski na University College w Dublinie oraz Trinity College, osiągając tytuł magistra. Był członkiem Chóru Kameralnego rozgłośni RTÉ a w 1987 roku założył grupę Anúna. McGlynn, już od szkolnych lat, przejawiał zainteresowanie do tradycyjnej piosenki oraz entuzjazm do średniowiecznych utworów irlandzkich, na tej bazie tworząc eklektyczny repertuar charakteryzujący grupę.

An Uaithne 1991      Zadebiutowali występując w Trinity College w Dublinie, wykonując utwory średniowiecznego poety i kompozytora francuskiego Guillaume de Machauta oraz flamandzkiego twórcy Guillaume Dufay, przypisywanych dzisiaj do okresu Ars nova. W swym pierwszym występie w telewizji RTÉ wykonali tradycyjne piosenki miłosne Máire Bhruinneal. W 1988 roku wystąpili jako goście w podczas występu Trinity College Singers (prowadzone przez studentów kampusu chóry), przedstawiając transkrypcje, wykonywanych wcześniej przez Clannad, współczesnych irlandzkich kompozycji klasycznych.

      W 1990 roku chór zdobywa drugie miejsce na Międzynarodowym Konkursie Cork Choral Festival. Działający od 1954 roku Cork Choral Festival jest znany jako dynamiczna siła w rozwoju muzyki chóralnej w Irlandii. Uczestniczyli w premierze „The Children of Lir”, oratorium z librettem w języku irlandzkim, skomponowanym przez Patricka Cassidy. Premiera odbyła się w National Concert Hall w Dublinie. W 1991 roku ukazuje się pierwszy album „An Uaithne”, wydany tylko na kasetach. W tym samym roku miała miejsce premiera, napisanej przez McGlynna w latach 1989-1991 „Mszy celtyckiej” (The Celtic Mass), zawierającej jego najbardziej znane utwory, takie jak „Sanctus” czy „Agnus Dei”. Grupa wykonuje, również, pochodzącą z 1692 roku „Ode to St. Cecilia”, napisaną przez Henry Purcella, a także bardziej współczesny „Hymn to St. Cecilia” Benjamina Brittena. Michael namawia swojego brata bliźniaka, Johna McGlynna, pracującego w zawodzie architekta, do wykonania „na żywo” piosenki zespołu U2 „Mysterious Ways” w dniu ukazania się ich albumu „Achtung Baby”. Był to również dzień, w którym An Uaithne stał się Anúna. W rezultacie John porzuca wykonywany zawód, by zostać profesjonalnym wokalistą, współpracując z Anúna a później z Riverdance.

      W 1992 roku uczestniczą w nagraniu ścieżki dźwiękowej do ekranizacji bajki „Calineczka”, wykonując muzykę napisaną przez Barry Manilowa. Tworzą chórek dla Stinga przy nagraniu piosenki „Mo Ghille Mear”, którą Sting wykonuje wraz z The Chieftains.

      W kwietniu 1993 roku ukazuje się pierwsza płyta grupy „Anúna” z mieszanką utworów średniowiecznych z tradycyjnymi. Na uwagę zasługuje „Media Vita” wykonaniu Michael McGlynn, wykonana w języku irlandzkim „Fionnghuala”, czy też „The Raid” z akompaniamentem bodhranu. Nie można też ominąć przepięknej ballady „Silent, O Moyle”. Album "Anúna" osiągnął 11 miejsce na liście Billboard World Music w 1995 roku.

      W listopadzie 1994 roku grupa wystąpiła na festiwalu teatru, muzyki i tańca Mayfest w Glasgow, co było ich pierwszym zagranicznym, występem. Ostatnia edycja tego festiwalu miała miejsce w 1997 roku.

      Zdolność do gładkiego łączenia gatunków muzycznych pozwoliła im na współpracę z gamą różnych artystów. Brali udział w fenomenalnie przyjętym Riverdance, którego sukces rozpoczął się na konkursie Eurowizji w 1994 roku, spędzając 18 tygodni na pierwszym miejscu na liście najlepszych singli w Irlandii oraz osiągając 9 miejsce na takiej liście w Wielkiej Brytanii. Brali udział w nagraniu CD i DVD z tego show. Śpiewali chóralną sekcję w otwierającej przedstawienie „Cloudsong” wykonywanej przez sopranistkę Katie McMahon. Katie była , również solistką na trzech pierwszy płytach grupy Anúna. Grupa współpracowała z Riverdance aż do 1996 roku. W sierpniu 1994 roku wydają swój drugi album „Invocation”, który zdobywa nagrodę w konkursie Irish National Entertainment w kategorii muzyki klasycznej. Wydają, także, EPkę „Winter, Fire and Snow”.

      W 1995 roku występują na styczniowym Celtic Connections w Glasgow, zdobywając nagrodę „najbardziej popularnego publicznego przedstawienia roku”. W czerwcu zostają zaproszeni przez Elvisa Costello do wspólnego występu na festiwalu Meltdown w Londynie, festiwalu łączącego muzykę, sztukę i film. W roku 1995 pojawia się trzecia płyta chóru „Omnis”, typowe dla nich połączenie muzyki dawnej i tradycyjnej celtyckiej. Na uwagę zasługuje „The Flower of Maherally”, wykonana przez Michaela.

      Kolejny 1996 rok Anúna zaczęła od koncertu w Belfaście w The Ulster Hall, z towarzyszeniem The Ulster Orchestra. Zaprezentowali tam utwory z przygotowywanej właśnie, kolejnej płyty „Behind the Closed Eye”. Wcześniej jednak ukazał się album „Deep Dead Blue” zawierający bardziej klasyczny materiał. Utwory na tym albumie wykonywane są głównie a cappella w średniowiecznym w stylu a wielu utworów zostało odtworzonych na podstawie kilku fragmentów muzycznych. Ich muzyka została wybrana jako tło podczas ceremonii otwarcia irlandzkiej prezydencji w Unii. W grudniu tego roku wystąpili w prestiżowym programie w BBC „Later... with Jools Holland”.

      Płyta „Behind the Closed Eye”, która ukazała się w 1997 roku, to zestaw o wiele bardziej nowoczesny. Michael McGlynn jest fanem poezji Francisa Ledwidge i, zarówno tytuł, jak i kilka utworów opartych jest na jego wierszach.

      Kolejne lata to współpraca z wieloma znanymi artystami, zarówno z kręgu muzyki klasycznej, jak i popularnej. Wymienić można chociażby takie grupy i postacie jak The Chieftains, Elvis Costello czy chińska piosenkarka i autorka Dadawa, uczestnictwo w wielu wydarzeniach kulturalnych i artystycznych, trasy koncertowe po całym świecie i uczestnictwo w festiwalach.

      W styczniu 1999 roku Anúna pojawia się na koncercie irlandzko-norweskiego duetu Secret Garden w Lillehammer w Norwegii. Koncert został nagrany na płycie DVD i wyemitowany w całych Stanach Zjednoczonych przez publiczną telewizję. Secret Garden jest zwycięzcą konkursu Eurowizji w 1995, grają nostalgiczną muzykę, w dużej mierze o celtyckich korzeniach.

      W listopadzie 2000 roku wydany zostaje album „Cynara”, do którego pierwsze ściezki nagrano już w 1998 roku. Podczas trasy koncertowej Anúna odwiedza także i Polskę, występując w poznańskiej Farze. Barokowy kościół jest często wykorzystywany jako miejsce koncertów. Muzycy chóru Anúna byli zachwyceni zarówno wnętrzem jak i akustyką.

      W roku 2000 ukazał się film dokumentalny o manuskrypcie z Kells, pod tytułem „The Book of Kells - The Work of Angels?”, do którego podkład muzyczny napisał McGlynn a wykonywała Anúna. Księga z Kells, to, bogato iluminowany przez celtyckich mnichów, manuskrypt z około 800 roku, pochodzący prawdopodobnie z klasztoru na wyspie Iona założonego przez św. Kolumbę, będący jednym z najważniejszych zabytków chrześcijaństwa irlandzkiego, przechowywany obecnie w bibliotece Trinity College w Dublinie.

      W 2002 roku ukazuje się album „Winter Songs”, zawierający celtyckie, średniowieczne i amerykańskie piosenki i kolędy, z akompaniamentem harfy, whistli i gitary akustycznej. Aranżacje utworów są nowocześnie harmonijne, a jeśli występuje wokal, to pojawia się on w sposób ulotny, jak głos anioła.

      W rok 2003 występują na Belfast Festival w Ulster Hall z towarzyszeniem The Ulster Orchestra. Belfast Festival to artystyczne wydarzenie z długoletnią tradycją, obejmujące wiele gatunków sztuki. Wyruszają także na pierwszą swoją trasę koncertową po USA.

      Grupa wydaje składankę „Essential Anúna” w Universal Classics and Jazz w Wielkiej Brytanii (angielskiego oddziału amerykańskiej wyrwórni Universal Music Group), która plasuje się na 6 miejscu listy muzyki klasycznej Wielkiej Brytanii. Pierwsza trasa po Wielkiej Brytanii. Michael McGlynn zaczyna nagrania do filmu „Invocations of Ireland”. W filmie wykorzystano 18 utworów McGlynna w wykonani chóru Anúna z widokami przepięknych irlandzkich krajobrazów. DVD jest efektownym studium irlandzkiej przyrody sfilmowanej w hrabstwie Wicklow w zachodniej Irlandii. DVD ukazało się dopiero w 2009 roku.

      Zespół intensywnie koncertuje po całym świecie, odwiedzając Szwajcarię, Niemcy, USA, Japonię. Towarzyszyli Pani prezydent Irlandii Mary McAleese podczas wizyty państwowej do Chile i Argentyny. Solistki związane wcześniej z grupą odnosiły sukcesy współpracując nadal z Riverdance, zasilając projekt pod nazwą Celtic Woman i prowadząc karierę solową. Lynn Hilary, Orla Fallon, Méav Ní Mhaolchatha oraz Deirdre Shannon występowały, w różnych okresach, z Celtic Woman.

      W 2006 roku ukazuje się dziesiąty album formacji „Sensation”. Płyta łączy w sobie szeroki asortyment muzyki, zaaranżowane i skomponowane przez dyrygenta grupy Michaela McGlynna. To wydawnictwo jest może trochę bardziej folkowe niż poprzednie a zastosowany zestaw instrumentów, nieco bogatszy, to muzyka jest zarówno intrygująca jak i urzekająca.

      W latach od 1994 do 1998 Méav był członkinią chóru była Méav Ní Mhaolchatha. W 2006 ukazała się płyta „Celtic Dreams”, będąca składanką utworów nagranych podczas pracy w chórze jak też i solowych występów.

      W lipcu 2007 roku grupa uczestniczyła w festiwalu muzyki chóralnej w Festival 500 odbywającym się w St. John na w Nowej Fundlandii. Tego samego roku, Anúna zadebiutowała w amerykańskiej telewizji publicznej, która wyemitowała ich spektakularny koncert „Celtic Origins”. Na tym koncercie grupę zaprezentowała się wraz z innymi, jedenastoma, światowej sławy muzykami, w pięknej gotyckiej katedrze Trinity w Cleveland w Ohio. Wydarzenie to zostało nagrane na płyty CD i DVD, zawierając kompozycje Michaela McGlynna, jak również specjalne aranżacje tradycyjnych utworów, w tym: „Our Wedding Day”, „Greensleeves”, „Scarborough Fair”, „Marble Halls” a dodatkowo, bracia Michaela wykonali w duecie przebój Johna Denvera, „Annie Song” w hołdzie dla tego zmarłego amerykańskiego artysty. Grupa pozostaje w Stanach, by na jesieni odbyć dziewięciotygodniową trasę wraz z Lindą Lampenius (znaną jako Linda Brava), fińską skrzypaczką klasyczną, która wcześniej pomagała grupie w nagraniu „Celtic Origins”.

      W lipcu 2008 roku Anúna nagrywa specjalny, świąteczny program dla amerykańskiej telewizji publicznej. Powstaje album „Christmas Memories”, bazuje na występach scenicznych a producentem jest Maryland Public Television. Grupa debiutuje na solowym występie w słynnej Sali koncertowej Concertgebouw w Amsterdamie.

      W czerwcu 2009 roku, Anúna wydała płytę CD „Sanctus” oraz DVD „Invocations of Ireland”. CD zawiera cztery wcześniej wydane wcześniej utwory, a w przypadku jednego, „Nobilis Humilis”, musieli częściowo nagrać ponownie i połączyć z oryginalnym utworem. Płyta zawiera, także, kompozycje McGlynna: „Agnus Dei”, „Miserere Mei Deus” Gregorio Allegriego i „Crucifixus” Antonio Lotti. „Invocations of Ireland” to 56 minut filmu, nakręconego przez Michaela z muzyką chóru na tle irlandzkiego krajobrazu. Nagrania rozpoczęły się już w 2003 roku.
      W 2009 roku Anúna zainaugurowała swój program edukacyjny (Anúna Education and Outreach Programme), który obejmował takie kraje jak Japonia, Polska, Szwecja, Holandia. Program polega na prowadzeniu warsztatów chóralny, prowadzonych przez cały chór, jak i sesji indywidualnych.
      W lipcu 2009 roku, Anúna odbyło się pierwsze wykonanie „Behind the Closed Eye” na terenie Republiki Irlandii. Koncert odbył się w National Concert Hall w Dublinie z Narodową Orkiestrą Symfoniczną RTÉ. Grupa wystąpiła z orkiestrą ponownie w lipcu 2010 roku, z fińskią artystką Lindą Lampenius, dodając kilka nowych elementów, w tym dziewięcio-minutową fantazj McGlynna opartą na pieśni Thomasa Moore'a „Ostatnia róża”.
Anúna Ireland National Choir
      W 2010 roku Anúna zmieniła oficjalnie nazwę na Ireland's National Choir (Irlandzki Chór Narodowy).

      W niektórych krajach są specjalne okresy dla publicznych stacji, w których starają się one o dotacje (pledge periods). Dla takiego celu powstała płyta składankowa „Music of Ireland - Welcome Home”, będaca zestawem najlepszej muzyki irlandzkiej nadawanej w marcu. Anúna nagrała tam ściezkę „Is Mise 'n Ghaoth / The Lass of Aughrim”, wspólnie z Máire Brennan and Íarlem Ó Lionard (Afro Celt Sound System). Na płycie znaleźli się, również, Sinead O'Connor, The Chieftains, Orla Fallon, Damien Dempsey, Andy Irvine i Donal Lunny, Paul Brady, Shane Macgowan, Glen Hansard, Andrea Corr, Damien Rice, The Welcome Home Party.
      W czerwcu 2010 roku, Anúna współpracowała z australijską supergrupą The Wiggles, nad wydaniem CD i DVD, zaplanowanym na 2011 rok. We wrześniu 2010, Anúna nagrała, zaaranżowaną przez Michaela, kolędę „Away in a Manger” z byłą solistką Celtic Woman Orlą Fallon dla jej świątecznego programu telewizyjnego, w którym wystąpili, również, David Archuleta, laureat programu American Idol z 2008 roku, i inna artystka związana wcześniej i z Anúna i z Celtic Woman, Méav Ni Mhaolchatha. Film został nakręcony w Dublinie.

      W dniach 27-29 stycznia 2011 roku, Anúna dołączyła do pionierów irlandzkiej muzyki, zespołu Clannad, grając trzy koncerty w dublińskiej katedrze Christ w Dublinie na czterdziestolecie tego zespołu z Donegal, powstałego w umuzykalnionej rodzinie Brennanów na początku lat 70-tych. Śpiewali w pięciu utworach, „Dúlamán”, „Caislean Óir”, „Theme from Harry's Game”, „In a Lifetime” oraz „I Will Find You”. Wykonali też własną piosenkę „Media Vita”, integrując elementy muzyczne z „Caislean Óir”.
      W lipcu chór zorganizował swoją pierwszą Międzynarodową Szkołę Chóralna w National Concert Hall w Dublinie. Zespół stworzył specjalne, bardzo skuteczne techniki nauczania, zrówno dla śpiewaków solowych jak i chóralnych. Techniki te są pod wieloma względami, rewolucyjnych, a jednocześnie proste w koncepcji. W tym wydarzeniu brał udział Matthew Oltman, dyrektor muzyczny męskiego chóru z San Francisco, Chanticleer.
      Pod koniec roku Anúna odwiedziła koncertując i prowadząc warsztaty w Tokio, Niigacie, Hyogo, Kagoshimie, Sasebo i Shiga. Trasa obejmowała również odwiedzenie obszarów dotkniętych trzęsieniem ziemi i tsunami.

      W kwietniu 2012 Anúna uczestniczyła w premierze „Requiem for the Lost Souls of the Titanic” irlandzkiego kompozytora, Philipa Hammond. Premiera odbyła się w katedrze Św. Anny w Belfaście a brało w niej udział aż pięć chórów. Anúna wykonała utwór „Sanctus / Benedictus” oraz „Lux Aeterna” w języku hebrajskim.
      W lipcu, na swoją 25 rocznicę, grupa wydała album „Illumination”, z piętnastoma utworami. Niektóre z nich już w maju zostały zawarte na ścieżce dźwiękowej gry wideo „Diablo III”.
      W październiku zespół gościł w Chinach, gdzie prowadził warsztaty muzyczne w konserwatorium w Szangchaju a w listopadzie w różnych miastach Holandii. W październiku chór dał warsztat Konserwatorium w Szanghaju oraz w listopadzie odbyło się szereg imprez chóralnych publicznych warsztatów w całej Holandii.

      W roku 2013 odbyła się pierwsza trasa w Kanadzie. Koncerty połączone były z warsztatami. Inne warsztaty odbyły się w Brugii, w Belgii, w centrum konferencyjnym i koncertowym De Doelen w Rotterdamie oraz Veenedaal. W listopadzie, Michael prowadził warsztaty w Szkole muzycznej w Poznaniu, w których uczestniczyły: Poznański Chór Chłopięcy, Zespół Solistów Lumen Vocale, żeński zespół wokalny BeFour, dziewczęcy zespół wokalny Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego.


Członkowie chóru:
      Michael McGlynn - Musical Director & Manager
      John McGlynn - Corporate Performance
      Lucy Champion - Education & Outreach Co-ordinator
      Miriam Blennerhassett - Chorus Master
      Soliści:
      Aidan Gately      
      Dónal Kearney
      Regina McDonald            
      Rachel Thompson      
      Patrick Gardiner
      Victoria Warwick      
      Andrea Delaney
      Hugo Leeney            
      George Hutton      
      Aimee Gray
      Sara Di Bella            
      Laura Inman       
      Zach Trouton
      Adrian Lydon            
      Fergal Cooke      
      Sara Weeda
      Colm O Hara            
      Kira Rugen      
      Laura Zimmerman Moreau
      Eilis McLoughlin            
      Ian Curran      
      Maeve O Hara
      Patrick Mac Lynn            
      Monica Donlon      
      Tara McNeill
      Russell Seaton            
      Elaine Kolshus      
      Colm Kenny Vaughan
      Rory Musgrave            
      Ian Russell      

Lista niektórych dawnych członków chóru:
      Julie Feeney
      Ian King
      Eimear Quinn
      Órla Fallon
      Deirdre Shannon
      Méav Ní Mhaolchatha
      Lynn Hilary
      Helen Kearns
      Frances Marshall
      Caron Hannigan
      Peter Harney
      Edel Harrington
      Nichola Horn
      Patrick Hughes
      Briana Jordan
      Ian Cirran
      David Clarke
      Cathal Clinch
      Paddy Connolly
      Joanna Fagan



Anuna_Anuna.jpg Anuna_Invocation.jpg Anuna_Omnis.jpg Anuna_DeepDeadBlue.jpg Anuna_BehindtheClosedEye.jpg Anuna_Cynara.jpg Anuna_WinterSongs.jpg
Anuna_Essential.jpg Anuna_TheBestofAnuna.jpg Anuna_Sensation.jpg Anuna_CelticDreams.jpg Anuna_CelticMemories.jpg Anuna_ChristmaswithAnuna.jpg Anuna_Illumination.jpg Anuna_Revelation2015.jpg
Dyskografia:
  • 1991 - An Uaithne (wydana tylko na kasetach)
  • 1993 - ANÚNA
  • 1994 - Invocation
  • 1995 - Omnis
  • 1996 - Deep Dead Blue
  • 1997 - Behind the Closed Eye
  • 2000 - Cynara
  • 2002 - Winter Songs
  • 2003 - Essential Anúna (wydanie brytyjskie)
  • 2005 - The Best of Anúna (wydanie europejskie)
  • 2005 - Essential Anúna (wydanie amerykańskie)
  • 2006 - Sensation
  • 2006 - Celtic Dreams : Méav Ní Mhaolchatha with Anúna Valley Entertainment
  • 2007 - Celtic Origins (CD and DVD)
  • 2008 - Christmas Memories (CD and DVD)
  • 2009 - Invocations of Ireland (DVD)
  • 2009 - Sanctus
  • 2010 - The Best of Anúna
  • 2010 - Christmas with Anúna
  • 2012 - Illumination
  • 2015 - Revelation



Linki:
Strona domowa zespołu Anúna
Anúna na allmusic.com
Anúna na myspace.com
Anúna na facebook.com
Anúna na artistdirect
Anúna na reverbnation.com
Anúna Fan Page wmollon.tripod.com

Artyści związani z chórem:
Michael McGlynn
John McGlynn
Katie McMahon
Lynn Hilary
Orla Fallon
Méav Ní Mhaolchatha
Julie Feeney
Deirdre Shannon

Strony związane z tekstem:
The Wiggles
The Cork Choral Festival
Patrick Cassidy
Clannad
Barry Manilow
The Chieftains
Riverdance
Elvis Costello
Secret Garden
The Belfast Festival
The Ulster Orchestra
Universal Music Group
Celtic Woman
Festival 500
Trinity Cathedral in Cleveland, Ohio
John Denver
Linda Lampenius
The Royal Concertgebouw Amsterdam, Netherlands
David Archuleta
Iarla Ó Lionard
Damien Dempsey
Paul Brady
Shane Macgowan
Glen Hansard
Andrea Corr
Damien Rice
The Welcome Home Party
Sinead O'Connor


Strony w języku polskim:
Warsztaty Michaela McGlynna w Poznaniu 2013
Anúna na folkowa.art.pl
Wywiad z Michaelem McGlynnem w magazynie "Celtic Cafe"
Wywiad z "Celtic Cafe" na stronie folkowa.art.pl


YouTube:
Anuna : Dulaman
Anuna : Greensleeves/Scarborough Fair, Feat. Linda Lampenius .
Anúna : Fionnghuala, arranged Michael McGlynn
Anuna : Cormacus Scripsit
Anuna : Whispers of Paradise .
Anúna : Media Vita, arranged Michael McGlynn
Anuna : Sanctus
ANÚNA : "Cormacus Scripsit" arr. Michael McGlynn
ANÚNA : "Jerusalem" arr. Michael McGlynn
Anúna : "Winter, Fire & Snow" (2008)
Anúna : Invocations of Ireland DVD

Anúna - "Siúil a Rúin" (1 of 13)
Anúna - "Miserere" (2 of 13)
Anúna - "Song of Oisin" (live) (3 of 13)
Anúna - "The Flower of Maherally" (4 of 13)
Anúna - "Song of Oisin" (5 of 13)
Anúna - "Heia Viri" (6 of 13)
Anúna - "Sí do Mhaimeo Í" (7 of 13)
Anúna - "An Oiche" (8 of 13)
Anúna - "August" (9 of 13)
Anúna - "Blackthorn" (10 of 13)
Anúna - "The Bluebird" (11 of 13)
Anúna - "Siúil a Rúin" (live) (12 of 13)
Anúna - "Pie Jesu" (13 of 13)

Secret Garden and Anúna Lillehammer 1999
Book of Kells
Anúna at Christmas "Christmas Memories" 2008
Anúna - Revelation 2015

CD:
Invocation
Omnis
Cynara
"(2007) Celtic Origins" "(2007) Sensation" "(2006) Meav Ni Mhaolchatha with Anuna Celtic Dreams"





Logo  Bothy Band      
  Kraj: Irlandia   Gatunek muzyki: trad  

      Bothy Band to zespół grający tradycyjną muzykę irlandzką, aktywny pod koniec lat 70-tych. Szybko zyskał miano jednego z najbardziej wpływowych zespołów grających tradycyjną muzykę irlandzką. Ich entuzjazm i muzyczna wirtuozeria miały znaczący wpływ na wzrost popularności tej muzyki na całym świecie. Istnieli zaledwie 3 lata, pozostawiając po sobie cztery płyty. Grupa rozpadła się w 1979 roku. Zespół był prekursorem nowego podejścia do muzyki irlandzkiej, łącząc różne muzyczne wpływy i grając na instrumentach przypisanych do muzyki folkowej w iście rockowym stylu. Muzycy, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu kontunuowali swoje kariery po rozpadzie zespołu będąc na czele muzycznej sceny aż do dziś.


Bothy Band

Bothy Band
      Geneza zespołu sięga 1975 roku, lecz założyciele zespołu spotkali się już wcześniej. Około roku 1970, flecista Matt Molloy, skrzypek Tommy Peoples, dudziarz Peter Browne i piosenkarka Triona Ní Dhomhnaill grali razem w grupie o nazwie 1691. W tej formacji występował także wokalista Liame Weldon. Paddy Keenan grał w Dublinie z rodzeństwem Michealem (gitara, śpiew) i Trioną Ni Dhomhnaill (klawinet, śpiew). Dołczył do nich skrzypek Paddy Glackin a następnie jeszcze flecista Matt Molloy. Następny był akordeonista Tony MacMahon i Donal Lunny. Dónal Lunny odszedł właśnie z Planxty (w 1974 roku), by założyć swą własną wytwórnię płytową, Mulligan. Z Tony MacMahonem spotkali się podczas audycji w radio RTE. Nadali sobię nazwę Seachtar, co po irlandzku oznacza "siedem". Nazwa została zmieniona przez Michaela O Domhnailla, po tym, jak Tony MacMahon opuścił grupę, aby pracować jako producent w BBC. Zespół zadebiutował 2 lutego 1975 roku Trinity College w Dublinie.

      Nazwa Bothy Band pojawiła się, gdy Micheal O Domhnaill wrócił ze Szkocji, którą odwiedził w poszukiwaniu tradycyjnych melodii. Przywiózł ze sobą album ze zdjęciami z 1890 roku, na których widnieli muzykujący robotnicy z, tak zwanych, Bothy Bands. Imigranci irlandzcy w Szkocji mieszkali w surowych, kamiennych chatach, zwanych bothies. Wiele lat temu, altany lub surowe domki, w których mieszkali robotnicy, najczęściej nieżonaci mężczyźni, zwano bothies. Ludzie ci wynajmowali się lokalnym farmerom, powszechnie, na okres sześciomiesięczny. Tradycją się stało ich wieczorne muzykowanie przed swoimi bothies a tradycja ta stała się częścią celtyckiego dziedzictwa kulturowego. Członkowie zespołu zrobili losowanie a wylosowana nazwa każdemu przypadła do gustu.

      Rodzeństwo O Domhnaill, Micheal, Triona wraz ze swoją sistrą Maighread, wystepowali wcześniej w grupie Skara Brae. Po rozpadzie tej grupy Michael wystepował z Mickiem Hanlym, tworząc duet Monroe. Triona dołączyła do, mało znanej, krótko działającej, lecz wpływowej grupy 1691, gdzie spotkała flecistę Matta Molloya, Petera Browne na dudach oraz skrzypka Tommiego Peoples.

      Paddy Glackin był członkiem własnej grupy "Ceoltoirí Laighean" w tym samym czasie, a ze swoim ojcem, Tomem, rownież, skrzypkiem i nauczycielem muzyki z Rosses (Donegal). Pod koniec 1974 roku Paddy odszedł a zastąpił go legendarny Tommy Peoples i w tym składzie powstał, w 1975 roku, pierwszy album "The Bothy Band".

      Album został nagrany w pażdzierniku 1975 roku dla wytwórni Mulligan Music w Dublinie, której współzałożycielem był Lunny. Grupa często korzystała ze zbiorów piosenk ludowych, które zgromadziła ciotka Triony Neilli Ni Dhomhnaill. Płyta zyskała uznanie krytyków, ustawiając zespół wśród najbardziej znaczących reprezentantów muzyki tradycyjnej w Irlandii.

      Po roku pełnym wytężonej pracy, niezapomnianych występów na żywo w Irlandii, Wielkiej Brytanii i Europie, Tommy Peoples rozstaje się z zespołem a jego miejsce zajmuje Kevin Burke. Kevin zastąpił Tommiego w maju 1976, przed nagraniem drugiej płyty "Old Hag You Have Killed Me". Gra Kevina na skrzypcach była zupełnie inna niż Tommiego. Peoples grał ogniście i agresywnie, w stylu Donegal a Kevin łagodnie i różnice te doskonale widać porównując płyty.

      "Old Hag You Have Killed Me" jest bardziej różnorodny niż pierwsza płyta, co słychać w wielogłosowych harmoniach nieziemskiego, wokalnego utworu "Fionnghuala" a także w żałobnym utworze, "Calum Sgaire", zapożyczonym z Kaledonii. W kilku instrumentalnych kawałkach pochodzący ze Sligo, zdobny styl gry Kevina Burke, staje się nieco łagodniejszy i bardziej melodyjny. Płyta jest uznawana za szczytowe osiągnięcie grupy i jedną z najważniejszych w gatunku.

      Ostatnim studyjnym longplayem był "Out of the Wind, Into the Sun", wydany w 1977 roku. W tym wydawnictwie "Bothies" osiągnęli naprawdę zaawansowany poziom, tworząc wyszukane kompozycje, lecz nie udało się im oddać emocji, towarzyszącym dwu pierwszym albumom. Mimo to jest tu kilka fantastycznych aranżacji, poczynając od powolnego "The Maids of Mitchelstown", poprzez przepiękną interpretację jigu Margaret Barry i Michaela Gormana "The Strayaway Child", wykonanej przez Kevina Burke, a także epicki zestaw jigów i reeli "Rip the Calico".

      Dwa lata później ukazało się jeszcze koncertowe wydawnictwo "After Hours", zarejestrowane rok wcześniej w paryskim Palais des Artes.

      W 1983 roku, cztery lata po rozpadzie grupy ukazała sie płyta "The Best of the Bothy Band" ,będąca kompilacją utworów z poprzednich albumów. Drugi album koncertowy "Live in Concert", został nagrany przez BBC w Londynie w Paris Theatre w lipcu 1976 roku oraz w Kilburn National Theatre w lipcu 1978 roku. Album ten ukazał się w 1995 roku.

      Wraz z rozpadem formacji w 1979 roku, członkowie grupy kontynuowali swoją karierę w innych przedsięwzięciach. Lunny wrócił na chwilę do Planxty, a następnie przyczynił się do powstania grającej celtyckiego rocka formacji Moving Hearts. Równocześnie kontynuował pracę jako producent i okazjonalnie współpracował z wokalistą Silly Wizard - Andym Stewartem. Później połączył siły z Andy Irvinem tworząc grupę Mozaik, która wydała dwa albumy w 2004 i 2007 roku. Matt Molloy dołączył do znanego na całym świecie zespołu The Chieftains i Kevina Burke, a po kilku solowych projektach, w tym dwóch z Michealem Ó Domhnaillem, pomógł stworzyć zespół Patrick Street z Jackie Dalym (dawniej De Dannan) oraz Andy Irvinem (dawniej Planxty). Tríona Ní Dhomhnaill, po przeprowadzce do USA, założyła formację Touchstone, która jednak istniała bardzo krótko. Później, wspólnie z bratem powołali do życia Relativity oraz Nightnoise.

      W lipcu 2006 roku w swoim domu w Dublinie w wieku 54 lat umiear tragicznie Mícheál Ó Domhnaill. W dniu 24 maja 2007 roku, pozostali członkowie The Bothy Band oraz wielu innych znanych muzyków tradycyjnych, zbierają się w Dublinie w sali koncertowej na Vicar Street, grając na wspólnym koncercie "A Gig for Mícheál". Koncert zarejestrowała rozgłośnia radiowa RTÉ.

      Bothy Band, wraz ze współczesnymi im grupami De Dannan i Planxty, pomogli zdefiniować nowoczesną grupę irlandzką.

Bothy Band

Skład:

      Peter Browne - uilleann pipes (1976, zastępuje Paddy Keenana)
      Kevin Burke - skrzypce (1976-79)
      Triona Ni Dhomhnaill - śpiew, harfa, klawinet, harmonia, elektryczne pianino, bodhran (1974-79)
      Micheal O Domhnaill - gitara, śpiew (1974-79)
      Paddy Glackin - skrzypce (1974)
      Paddy Keenan - uilleann pipes, tin whistle, low whistle (1974-79)
      Donal Lunny - bouzouki, gitara, bodhran, syntetyzer, śpiew (1974-79)
      Tony MacMahon - akordeon (1974)
      Matt Molloy - flet, tin whistle (1974-79)
      Tommy Peoples - skrzypce (1975)

BothyBand_1975.jpg BothyBand_OldHagYouHaveKilledMe.gif BothyBand_outofthewindintothesun.gif BothyBand_AfterHours.gif BothyBand_TheBest.jpg BothyBand_LiveInConcert.jpg

Dyskografia:

      The Bothy Band (1975)
      Old Hag You Have Killed Me (1976)
      Out of the Wind, Into the Sun (1977)
      After Hours - Live In Paris (1979)
      Best of the Bothy Band (1983)
      Live in Concert (1994)



Linki:
The Bothy Band - lastfm
The Bothy Band - myspace

Youtube:
The Bothy Band - Drunken Landlady circa 1977
The Bothy Band - Old Hag You Have Killed Me
The Bothy Band - Green Groves of Erin, Flowers of Red Hill 1976
The Bothy Band - Fionnghuala
The Bothy Band - The Kesh Jig
The Bothy Band - The Humours of Loughrea 1977
The Bothy Band - Do you love an apple 1976
The Bothy Band - The Laurel Tree 1077
The Bothy Band - 16 come next Sunday 1976
The Bothy Band - Michael O'Gorman's 1976
The Bothy Band - 1977
The Bothy Band - The Kesh Jig / Give Us a Drink Of Water / The Famous Ballymote

Odnośniki w tekście:
Mícheál Ó Domhnaill
Kevin Burke
Tríona Ní Dhomhnaill
Paddy Keenan
Matt Molloy
Tommy Peoples

Vicar Street
Nightnoise
The Chieftains
Planxty

Inne strony:
The Bothy Band 1975
The Bothy Band The Pipe On The Hob
The Bothy Band Live In Concert (BBC




Logo  Connla                                                                                                                                                              ******  
  Kraj: Irlandia   Gatunek muzyki: trad  

Connla      Connla to ekscytująca grupa o mocnych tradycyjnych korzeniach i wpływach z całego świata. Ich wrażliwe i innowacyjne aranżacje tradycyjnych i współczesnych pieśni i melodii ludowych zasłużyły na uznanie całej społeczności folkowej. Członkowie zespołu poznali się podczas studiów na Uniwersytecie w Ulster i szybko zaczęli występować razem. Pochodzą z miast Armagh i Derry na północy Irlandii.

      Grupa powstała w 2014 roku w Irlandii Północnej. Członkowie grupy spotkali się podczas studiów na Uniwersytecie w Ulsterze a pochodzą z miast Armagh i Derry. W składzie znalazła się piątka muzyków: harfistka Emer Mallon oraz dudziarz Conor Mallon (siostra i brat), gitarzysta Paul Starrett, flecista Ciaran Carlin, a także grająca na bodhranie wokalistka Ciara McCafferty. Oprócz tego, że są bardzo utalentowani, wszyscy posiadają gruntowną edukację w irlandzkiej muzyce tradycyjnej. Wszyscy są nauczycielami z wszechstronnym wykształceniem muzycznym.

      W kwietniu 2015 ukazała się ich płyta E.P. z czterema utworami, która została dostrzeżona na scenie muzycznej a w lipcu 2016 pierwszy album „River Waiting” z dwunastoma utworami, z których osiem to własne kompozycje grupy. Album pokazuje możliwości zespołu do tworzenia wrażliwych aranżacji, przesiąkniętych tradycją a jednocześnie brzmiących świeżo, ekscytująco i wciągających. Płytę zaczyna instrumentalny utwór “Escaldarium”, inspirowany hiszpańskim festiwalem ognia i wody pod ta samą nazwą. Następna jest piosenka „Moon And Stars”, napisana i zaśpiewana przez Ciarę McCafferty we współczesnym pop-folkowym stylu, pasującym do jej głosu o słodkiej tonacji. Na uwagę zasługuje piękny, instrumentalny kawałek „The Enchanted”, autorstwa Emera Mallona. Po raz kolejny uroczy i delikatny wokal Ciary McCafferty wnosi życie i emocje do tytułowej piosenki „River Waiting”. Klasyczny utwór na gitarę „For Doc” stanowi ciekawy przerywnik. Album zawiera własne aranżacje znanych utworów tak jak „The Boatman”, czuła piosenka Mary Dillon czy „Daily Growing” bardzo udana wersja tradycyjnej piosenki „Trees They Do Grow High”, przepleciona szybkim reelem. Ostanią piosenką jest czarująco i energicznie zaaranżowana „Saints And Sinners”, piosenka kanadyjskiego barda Davida Francey.

      Uznanie dla grupy objawiło się serią nagród przyznawanych przez internetową rozgłośnię Live Ireland: w 2016 roku jako najlepsza nowa grupa (Best New Group), w 2017 za album roku (Vocal/Instrumental album of the year), w 2018 za koncert roku (Concert of the Year). Nagrody przyznawane przez ten portal są uznawane w Irlandii jako drugie pod względem ważności, zaraz po nagrodach irlandzkiej stacji publicznej TG4.

      Drugi album grupy ukazał się w kwietniu 2018 roku i jest doskonale przemyślana całością, gdzie szybkie kawałki mieszają się z wolniejszymi a utwory tradycyjne z mieszanką stylów. Album pokazuje dojrzałość muzyczną i mistrzowskie opanowanie instrumentów. Rozpoczyna się od instrumentalnego „Organised Chaos”, szybkiego utworu dającemu możliwość każdemu z muzyków na pokazanie swojego warsztatu. Kolejna jest znana piosenka Johnny Casha „Wayfaring Stranger” zaśpiewana soulowy głosem Ciary McCafferty. Ciara McCafferty pojawia się jeszcze w kilku piosenkach. „Julie”, to wylansowana przez amerykańską wokalistkę Rhiannon Giddens, bazująca na 19-to wiecznych wspomnieniach niewolnika. „One Starry Night” to spokojniejsza ballada o utraconej miłości. Płytę urozmaicają dwa następujące po sobie spokojne instrumentalne kawałki „The Baychimo” oraz „Matinee at Charlie’s”. Album zamykają, piosenka „Sail On” a po niej jazzujący „Cosmo’s”.

Skład:
      Ciaran Carlin - flażolety, flet
      Conor Mallon - dudy (uilleann pipes), flażolety (whistles)
      Emer Mallon - harfa
      Ciara McCafferty - śpiew, bodhran
      Paul Starrett - gitara



Dyskografia:
      River Waiting - 17 lipiec 2016
      The Next Chapter - 6 kwiecień 2018

      The E.P. - 14 maj 2015



Linki:
Connla Home Page
Connla on soundcloud.com
Connla on Twitter
Connla on Facebook
Connla on bandcamp.com

Mary Dillon
David Francey
Rhiannon Giddens
Johnny Cash

Ulster University
Escaldarium Festival
Live Ireland
TG4

Youtube
Connla - Pilot [Official Video]
Connla - Daily Growing
Connla - The Blue Lagoon
Connla - Saints and Sinners
Connla - One Last Cold Kiss

On the Road with Connla





Logo  Danu      
  Kraj: Irlandia   Gatunek muzyki: trad  

Danu      Danú, to grupa grąjaca muzykę tradycyjną i jeden z najbardziej znanych zespołów na świecie. Od 1994 roku muzyczni wirtuozi fleta, whistli, skrzypiec, akordeonu, bouzouki i wokalu, przedstawiają różnorodną mieszankę starodawnej muzyki irlandzkiej i zapierających dech w piersiach piosenek. Są zdobywcami wielu nagród przyznawanych przez BBC czy Irish Music Magazine. Danú koncertowało w całej Europie, Środkowym Wschodzie i Ameryce Północnej. W mitologii celtyckiej, Danu była boginią-matką. Bogini żyzności, urodzaju, ale również śmierci i zniszczenia.

      Grupa zaistniała po raz pierwszy w 1995 roku. Czterech muzyków - Daire Bracken, Dónal Clancy, Donnchadh Gough i Benny McCarthy spotkali się wcześniej w Waterford w Irlandii w 1994 roku a już jako zespół zagrali na festiwalu Interceltique de Lorient w 1995 w Bretanii. Dónal Clancy wkrótce opuścił grupę, występując wraz ze swoim ojcem Liamem Clancy oraz kuzynem Robbie O'Connellem jako trio. Zastąpił go gitarzysta Timmy Murray.

      W Lorient zespół odniósł błyskawiczny sukces i został zaproszony do powrotu na festiwal w 1996 roku, gdzie sie pojawił z w nowym składzie z braćmi Tomem (flet) i Eamonnem Doorley (bouzouki, skrzypce) z Dublina. W tej edycji grupa zdobyła nagrodę La Boulee Des Korrigan, dla najlepszego nowego zespołu festiwalu. To prestiżowe wyróżnienie wcześniej przyznano takimi zespołom jak Clannad i The Bothy Band.

      Debiutancki album zatytułowany po prostu „Danú”, został wydany w 1997 roku z ogromnym uznaniem krytyków a w 1999 roku grupa podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Shanachie Entertainment, z którymi następnie wydała pięć albumów oraz koncertowe DVD w latach 2000 do 2006. Album „Danú” ukazał się na rynku w marcu 1997 roku w czasie z trasy koncertowej po USA. Na płycie pojawił się wokalista Carthach Mac Craith.

      Żywiołowe występy zespołu szybko zostały docenione zaproszeniami na festiwale muzyczne i w sierpniu 1997 roku pojawili sie po raz pierwszy na Festiwalu Tonder w Danii. W 1997 roku amerykański skrzypek Jesse Smith, gitarzysta Noel Ryan Tipperary i piosenkarz Ciarán Ó Gealbháin (prywatnie przyjaciel Carthach Mac Craith) ostatecznie zastąpili Brackena, Murraya i MacCraitha. W 1999 roku, Danú odwiedziło również USA, Polskę, Danię, Norwegię i Szwajcarię.

      Kolejny album, zatytułowany „Think Before You Think” pojawił się w 2000 roku. Dubliński „Irish Music Magazine” ogłosił to wydawnictwo mianem „Best Overall Traditional Act”. Z kolei radio BBC w drugiej edycji konkursu „BBC Folk Awards” w 2001 uznało Danú za „Najlepszą Tradycyjną Grupę” (Best Traditional Group), powtarzając to wyróżnienie w 2004 roku.

      Płyta „All Things Considered” ukazała się w 2002 roku, z nowym skrzypkiem. Oisin McAuley, pochodzący z Donegal, zamieniła na tej pozycji Jesse Smith’a. Około połowa utworów jest instrumentalna, lecz najciekawsze są piosenki śpiewane miękkim głosem Ciarán Ó Gealbháin, ballady dające słuchaczowi oddech między solidnymi reelami i jigami. Album powstawał przez ponad dwa lata w studio Liama Clancy w hrabstwie Waterford, jednocześnie prezentowany w pobliskim Mooney's Pub

      Album „Road Less Traveled” został wydany przez wydawnictwo Shanachie 21 października 2003 roku. Do składu powrócił Donal Clancy, który w między czasie grał z zespołem Solas i koncertował ze swoim ojcem. Wokalista Ciarán Ó Gealbháin odszedł z zespołu by poświęcić się pracy naukowej. Na jego miejsce pojawiła się Muireann Nic Amhlaoibh, wprowadzając, po raz pierwszy, kobiecy głos i mozeolnie zastępując poprzedniego frontmana. Muireann Nic Amhlaoibh dysponuje niesamowitym wokalem - przypominającym Niabh Parsons, czy też Mary Black. Myzyka Danu została skierowana w bardziej refleksyjnym, folkowym kierunku. Ich piękna wersja piosenki Fairport Convention „Farewell, Farewell” przypomina wersję Sandy Denny nie będąc, jednocześnie, dokładną kopią a hałaśliwy "Fairy Reel" zaczynając się od lekkiego deszczu, a następnie podkręcając atmosferę, wykorzystując, rzadkie w muzyce celtyckiej, skrzypcowe dwudźwięki oraz dźwięki uilleann Pipes.

      W 2004 grupa Danú została uhonorowana nagrodą BBC 2 dla najlepszej grupy folkowej. W tej samej edycji, również, piosenka Tommiego Sandsa, wykonywana przez zespół, „The County Down” została uznana za najlepszą.

      Kolejny album, wydany w 2004 roku „Up In The Air”, ma charakter sesji muzycznej w irlandzkim pubie. Jest prezentacją muzycznych umiejętności członków grupy, w postaci solowych kawałków wspomaganych subtelnie przez gitarę, bouzouki czy akordeon. Wszyscy muzycy mieli okazję się wykazać a wyniki są cudami instrumentalnej i wokalnej artystycznej perfekcji, a na uwagę zasługują dwa piękne utwory Muireann Nic Amhlaoibh.

      Zespół został zaproszony do uczestnictwa w ceremonii rozpoczęcia irlandzkiej prezydencji w UE, w Brukseli, w styczniu 2004 roku. Danú towarzyszył, także, delegacji handlowej irlandzkiego rządu w Indiach, w styczniu 2005 roku.

      „When All Is Said and Done” został wydany ponownie przez wydanictwo Shanachie, 26 kwietnia 2005 roku. W swoim szóstym z kolei albumie, Danú powraca do utworów bardziej zorientowanych na piosenki jak z czasów „Road Less Traveled” z 2003 roku. Na płycie znajdują się piękne wokale wyśpiewane przez Muireann Nic Amhlaoibh, w tym piosenka Boba Dylana "Farewell Angelina" i Paula Brady’ego "Follow on", a także wyśmienite tradycyjne pieśni, mocne interpretacje reeli i jigów wykonanych przez cały zespół. W chórkach pojawia się Julie Fowlis, będąca u progu swojej kariery, zwyciężczyni „Scots Trad Music Awards” z 2004 roku.

      Zespół nagrał także występ na żywo w jednej z najbardziej znanych irlandzkich sal koncertowych, Vicar Street w Dublinie. DVD z tego koncertu zostało wydane w 2006 roku i trafnie zatytułowane "One Night Stand". Jest pełene żywych melodii i piosenek śpiewanych przez niezrównanę Muireann Nic Amhlaoibh. Ponadto zawiera wywiady z członkami grupy oraz zaproszonymi gośćmi, jak również dodakowe piosenki, szczególnie „Peg and Awl”, wykonaną przez Muireann.

      Julie Fowlis wkrótce wydała swój pierwszy solowy album „Mar a Tha Mo Chridhe (As My Heart Is)”, na którym Éamonn Doorley, jej przyszły mąż, zagrał na bouzouki w siedmiu kawałkach. Jej drugi solowy album „Cuilidh” ukazał się w marcu 2007 roku a Doorley ponownie zagrał na bouzouki w prawie wszystkich utworach a także był współproducendem krążka. Para pobrała się w maju 2007 roku. Płyta „Dual” wydana w 2008 roku, powstała jako wspólne przedsięwzięcie Julie z Éamonnem, Muireann Nic Amhlaoibh (oboje z Danú) i Rossem Martinem. Ta czwórka muzyków grała ze sobą już od festiwalu w Tonder w 2003 roku i dwa razy do roku koncertowała po Szkocji i Iralndii. Album miał pokazać podobieństwa i różnice pomiędzy irlandzkimi i szkockimi piosenkami śpiewanymi po gaelicku.

      Na następny album trzeba było czekać ponad pięć lat. Płyta „Seanchas” (wymowa: shan-ahas), pokazuje bardziej refleksyjną i melodyjną stronę zespołu. Słowo „seanchas”, po irlandzku odnosi się do ludowych opowieści i mitów i koncepcja tego albumu świadomie jest również zakorzeniona w historii i tradycji. Grupa wykorzystuje utwory instrumentalne autorstwa Michaela Coleman, słynnego skrzypka pochodzącego ze Sligo. Wśród piosenek znajduje się „Never Tire of the Road” Andy’ego Irvine’a. W piosence “Cailin na nUrla Donn” (Girl of the Brown Locks), Muireann śpiewa wspólnie z poprzednim wokalistą Ciaránem Ó Gealbháinem.

      W roku 2015 Danú świętowało dwadzieścia lat swojej działalności. Grupa uczciła swoją rocznicę trasą koncertową po Stanach Zjednoczonych, uczestnictwem w różnych festiwalach w Europie i Irlandii oraz wydaniem nowego albumu „Buan”, który ukazał się w lutym 2015 roku. Irlandzkie słowo „buan” oznacza coś trwałego i stabilnego i nowy album zdaję się z tym słowem łączyć. Przez cztery lata, które upłynęły od poprzedniej płyty, członkowie grupy byli zaangażowani w rozmaite projekty muzyczne co, według Muireann Nic Amhlaoibh, doprowadziło do bardziej dojrzałego brzmienia. Producentem album, po raz kolejny, był Dónal Lunny a w nagraniach uczestniczyli dawni członkowie zespołu, dudziarz Donnchadh Gough oraz starszy brat Éamona Tom Doorley.

      W styczniu 2016 Muireann Nic Amhlaoibh opuściła zespół, aby zostać zastąpiona przez dobrze znaną wokalistkę stylu sean nós, Nell Ní Chróinín. Nowa wokalistka jest laureatką wielu wyróżnień, między innymi nagrody irlandzkiej sieci telewizyjnej TG4 w 20012 roku oraz prestiżowej nagrody Oireactas 'Corn Uí Riada' w 2014 roku, dla śpiewających właśnie w stylu sean nós.

      W swoją dwudziestą trzecią rocznicę istnienia grupa Danú uczciła wydaniem nowego albumu „Ten Thousand Miles”, który ukazał się 23 marca 2018 roku. W zespole pojawili się muzycy, którzy już wcześniej w zespole grali, Tom Doorley oraz Donnchadh Gough. Flecista Tom Doorley, na scenie często rozbawia publiczność opowiadając różne historie. Tom pracuje w Dublinie jako nauczyciel. Donnchadh Gough gra zarówno na bodhranie jak i dudach (uillean pipes).



Skład zespołu:
      Nell Ní Chróinín - śpiew, flet, whistle; od 2016
      Benny McCarthy - akordeon guzikowy; od 1995
      Oisín McAuley - skrzypce; od 2002
      Éamon Doorley - gitara, bouzouki; od 1996
      Dónal Clancy - gitara, śpiew; w 1995, od 2003
      Tom Doorley – flet, whistle; 1996-2004; od 2018
      Donnchadh Gough - dudy, bodhran; 1995-2005; od 2018

W zespole grali:
      Daire Bracken – skrzypce; 1995-2000
      Timmy Murray – gitara; 1995-1996
      Noel Ryan – gitara; 1996-2003
      Cárthach Mac Craith – śpiew; 1996-1997
      Ciarán o Gealbháin – śpiew; 1997-2003
      Jesse Smith - skrzypce; 2000-2002
      Muireann Nic Amhlaoibh - śpiew; 2003-2016




Dyskografia:
      Danú (1997)
      Think Before You Think (2000)
      All Things Considered (2002)
      The Road Less Travelled (2003)
      Up In The Air (2004)
      When All Is Said and Done (2005)
      One Night Stand (DVD) (2005)
      Seanchas (2010)
      Buan (2015)
      Ten Thousand Miles (2018)

Projekty solowe:
      Dual (2008) - Éamon and Muireann with Julie Fowlis and Ross Martin




Linki:
Home Page
Danú na folkworld.eu
Danú CD reviews

Dónal Clancy
Daire Bracken
Benny McCarthy

Muireann Nic Amhlaoibh
Julie Fowlis
Liam Clancy
Robbie O'Connell
Clannad
Sandy Denny
Fairport Convention
Solas
Tommy Sands
Andy Irvine

Daire Bracken
Donnchadh Gough
Irish Musik Magazine
Vicar Street
Corn Uí Riada

Interceltique de Lorient Festival
Tonder Folk Festival

Danú - County Down
Danú - Garech's Wedding
Danú - Farewell
Danú - Are you ready yet?
Danu - Solo Set
Danu - Molly Na GCuach Ni Chuilleanain.

DANÚ:Murphy's Hornpipe/Lord Gordon's Reel(Bosca Ceoil); DANÚ 20th Anniversary(1995-2015)
DANÚ:Ó Dheara,'Sheanduine'-Live at Celtic Connections 2015; DANÚ 20th Anniversary(1995-2015)
DANÚ:The County Down'-Live at Celtic Connections 2015; DANÚ 20th Anniversary(1995-2015)
Danú Clips in HD ;Clips of Irish trad supergroup Danú from their live concert in Vicar St. May 2004. Presented in Youtube's HD option (recorded in PAL initally)

DANÚ Ten Thousand Miles
DANÚ- An Drúcht Geal Cheo
Danú - Slide Reel Set
Danú - Le Coinnle na n'Aingil




Logo  Dervish      
  Kraj: Irlandia   Gatunek muzyki: trad  





Eurovision Song Contest, 2007
The band performing in Freiburg in 2012
Źródło: Wikipedia


      Dervish to zespół irlandzki pochodzący ze Sligo wykonujący tradycyjną muzykę irlandzką w stylu Sligo. Styl gry na skrzypcach z tego regionu to styl szybki, z modulowaniem dźwięków podstawowych (fiorytura, ornamentacja) zarówno lewą jak i prawą ręką a pociągnięcia smyczkiem są gładkie, lecz rytmiczne. Styl ten spopularyzował Michael Coleman z południowego Sligo, nagrany na płyty w Nowym Jorku w latach 1921-1945. Jego styl wpłynął na sposób gry wielu skrzypków z Irlandii i USA, Styl Sligo jest uważany czasem za najbardziej irlandzki.

      Grupa powstała w 1989 roku a jej muzyka uosabia irlandzką tradycję, mimo, że być może, mało odkrywcza, to wciąga a kolejnych płyt można słuchać jedna za drugą, bez znużenia. Większość tekstów jest w języku gaelickim a głos wokalistki, Cathy Jordan, należy do wyjątkowych. Na koncertach, w ich muzyce pojawia się mnóstwo dźwięków, zminiający się nastrój, od energetycznych tonów, zagranych z wyczuciem i płynnością, poprzez wspaniale dobrane piosenki, z uroczymi tekstami o życiu i miłości, do inspirujących melodii, które podnoszą publiczność z miejsc. Wszystkie te elementy, po mistrzowsku łączy ze sobą obecność Cathy Jordan. Jej opowieści poprzedzające utwory oraz interakcja z publicznością tak przyciąga ludzi, że tylko niewielu wykonawców tak potrafi.

      Choć grupa formalnie, po raz pierwszy, zeszła się w 1988 roku, to korzenie zespołu sięgają dużo wcześniejszego okresu. Pochodzący ze Sligo, wychowany w umuzykalnionej rodzinie Liam Kelly, który zaczął od akordeonu a przerzucił się na whistle i flet, już w wieku siedmiu lat współpracował z Shanem Mitchellem, dziewięcioletnim akordeonistą, również ze Sligo. Grali regularnie w pubie należącym do ojca Liama.
      W czasach szkolnych para ta założyła zespół Poitin, który osiągał znaczące sukcesy, pierwsze miejsce na festiwalu w Ballyshannon, audycje w radio i występ w programie telewizyjnym „The Late Late Show”. Pojawiły się oferty koncertów, lecz presja szkoły i młody wiek nie pozwoliły rozwinąć się tej formacji. Nie udało im się, również, nagrać płyty.
      W czasach nauki w college’u Summerhill College Liam i Shane zaprzyjaźnili się Michaelem Holmesem, gitarzystą, grającym później, również na bouzouki i grali w lokalnych pubach, wliczając w to legendarny „Shoot the Crows”. Założyli także zespół rockowy „Who Says What”, dodając do składu perkusistę Paula Emmetta i wokalistke, autorkę tekstów, Yvonne Cunningham.
      Po trzech latach udanej współpracy, członkowie zespołu poszli swoimi drogami. Michael przeniósł się do Londynu w poszukiwaniu pracy. Po jakimś czasie dołączyli do niego Liami Shane. Mieszkając i pracując w innym kraju chłopcy starali się pozostać w kontakcie z muzyką tradycyjną. Michael i Liam napisali razem kilka utworów. Będąc tam poszukiwali irlandzkich muzyków, spotykali się i eksperymentowali z klasycznymi irlandzkimi tematami. W tym czasie Michael kupił swoje pierwsze bouzouki od znanego dostawcy, Johna Alveya Turnera. Pierwsze podejście do instrumentu polegało na przełożeniu na ten instrument strojenia klasycznego i DADGAD, a następnie zapoznawał się z różnymi opcjami, jakie oferował ten instrument, w stosunku do gitary.

      Kilka lat później, podczas wakacji w Sligo, lokalny przedsiębiorca zaproponował im nagranie płyty z muzyką z tego regionu. Do tego zadania zebrała się grupa muzyków a do Liam, Shana i Michaela dołączyli, grający na mandoli i mandolinie Brian McDonagh, jeden z założycieli znanego zespołu Oisian, a także skrzypek, Martin McGinley z Donegal. Rezultatem był album „The Boys of Sligo”, wydany w 1989 roku. Później powstał Dervish a nazwa odnosi się do uduchowionych ludzi, zachwyconych muzyką.

      W 1991 roku do grupy dołączyła wokalistka Cathy Jordan oraz skrzypek , zwycięzca krajowych konkursów, Shane McAleer.
      Cathy Jordan, pochodzi z Scramogue w hrabstwie Roscommon i jest najmłodszą z siedmiorga rodzeństwa. Zarówno jej rodzice jak rodzeństwo zajmowało się śpiewem a Cathy w wieku trzech lat miała już własny repertuar. Śpiewała publicznie na wszelkiego rodzaju festynach i koncertach. Po ukończeniu szkoły w 1988 roku pracowała jako DJ w radio w dwóch lokalnych stacjach, Elphin Radio i Independent Radio Longford, jak również uczestniczyła w licznych weekendowych koncertach. Zdobyła dyplom mistrza cukierniczego, ale głównym jej celem była zawsze muzyka. Jest samoukiem. Sama nauczyła się grać na gitarze, bodhranie, bouzouki i kościach (bones).
      Pochodzący z Omagh w hrabstwie Tyrone w Irlandii Północnej, Shane McAleer, po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę po wygranej w konkursie Fleadh Cheoil, organizowane przez stowarzyszenie irlandzkich muzyków, które odbyło się w 1990 roku w Sligo. W 1991 roku, w wieku zaledwie 18 lat, wstąpił do właśnie utworzonego zespołu Dervish.

      W tym składzie nagrany został pierwszy album zespołu „Harmony Hill”, który ukazał się w 1993 roku i uzyskał uznanie krytyki.

      Popularność, niejako, zmusiła zespół do ciągłego koncertowania przez cały 1993 rok. Występowali na najważniejszych festiwalach folkowych. Mimo, iż trudno było znaleźć czas na wejście do studia, udało się, rok później, wydać kolejny album „Playing with Fire”. Oczekiwania recenzentów i krytyków nie zostały zawiedzione, posypały się pochwały potwierdzając status grupy a płyta osiągnęła pierwsze miejsce na listach Irish Folk Music Charts i pozostała tam przez kilka miesięcy.

      Dervish postanowił spróbować swoich sił na rynku amerykańskim, podpisując umowę z nowojorską spółką Kells Music, która wydała na terenie USA, dwa pierwsze albumy. Muzycy występowali na różnych, renomowanych festiwalach i nie tylko folkowych, takich jak Wolf Trap, Milwaukee Irish oraz City Stages w Birmingham w Alabamie. Otrzymywali, również, nominacje i nagrody w różnych głosowaniach dotyczących muzyki tradycyjnej, włączając w to dwie, zdobyte na ankietach irlandzkiej IRMA (Irish Recorded Music Association), organizacji typu non-profit, kontrolującej przemysł muzyczny tego kraju.

      W 1996 roku został wydany album „At the End of the Day”, który zdobył główną nagrodę w plebiscycie Hot Press za folkowy album roku. W tym samym roku zespół zagrał serię koncertów w Hongkongu i Malezji, otwierając sobie drzwi do rynku Dalekiego Wschodu.

      Występy zespołu, charakteryzujące się bogactwem dźwięków i nastrojów, od szybkich melodii do pięknych spokojnych piosenek z uroczymi tekstami o życiu i miłości, zostały nagrane na płycie „na żywo” z 1997 roku a zatytułowanej „Live in Palma”, zapisie z koncertu na scenie “Theatre Principal” w Palma de Majorca. Ten podwójny album został okrzyknięty przez krytyków jako jednym z najlepszych albumów koncertowych naszych czasów. Decyzja, aby zarejestrować występ, powstała zaledwie na kilka godzin przed wyjściem na scenę a, aby go wydać trzeba było naprawdę minimalnej pracy w studio. W tym samym roku, czytelnicy Irish Music Magazine nagrodzili zespół jako najlepszy tradycyjno-folkowy zespół roku.

      1998 był kolejnym wyczerpującym rokiem dla grupy. Zaczął się od sześciotygodniowej trasy koncertowej od wybrzeża do wybrzeża Stanów Zjednoczonych, gdzie po raz pierwszy w historii występy zespołu irlandzkiego uzyskały taki sukces. W tym roku, także, nastąpiły przetasowania w składzie. Shane McAleer opuścił zespół a dołączył, muzyk ze Sligo, Séamus O’Dowd, znany, zarówno z gry na skrzypcach w stylu Sligo, jak i doskonałej gry na mandolinie i gitarze. Pod koniec roku dołączył skrzypek z hrabstwa Leitrim, Tom Morrow.
      W 1999 roku ten skład wszedł do studia by nagrać „Midsummer’s Night” , uważany za najlepszy album roku w kategorii muzyki tradycyjnej.

      W celu uczczenia dziesięciolecia zespołu, w marcu 2001 roku została wydana płyta „Decade”, będąca kompilacją najlepszych utworów z ich pięciu albumów, wydanych w ciągu dziesięciu lat. Mniej więcej w tym czasie zespół zmodernizował swoje studio, co doprowadziło do wydania albumu „Spirit” w 2003 roku. To był album, który pokazał nowe podejście do aranżacji i produkcji brzmienia zespołu. W 2003 władze miasta Sligo obdarzyły grupę nagrodą „Freedom of the Borough of Sligo” za międzynarodowe osiągnięcia artystyczne i promowanie przez lokalnego dziedzictwa kulturowego.

      W 2005 roku, irlandzki premier, Bertie Ahern poprosił, by grupa towarzyszyła mu w misji handlowej do Chin, a w 2006 towarzyszyli Pani Prezydent Mary McAleese w wizycie państwowej na Łotwę i Litwę.

      W 2006 roku ukazał się album ukazujący łagodniejszą stronę Dervish’a – „A Healing Heart”.

      14 listopada 2006 irlandzka telewizja RTÉ wybrała zespół do reprezentowania Irlandii w Konkursie Piosenki Eurowizji 2007, który to konkurs ukończyli na ostatnim miejscu z pięcioma punktami, które otrzymali od Albanii.

      W październiku 2007 Dervish wydaje długo oczekiwany album "Traveling Show", którego producentem był John Reynolds, znany ze współpracy z Sinéad O'Connor, The Chieftains, Damienem Dempseyem, Paulem Brady i innymi. Album zawiera stare, rzadko wykonywane utwory irlandzkie. Cathy Jordnan odświeżyła, pisząc nową warstwę muzyczną i zapraszając do współpracy kilku znanych muzyków takich jak Triona Ni Dhomhnaill na harfie.

      2010 rok, to 21-sza rocznica powstania zespołu. Z tej okazji powstał krążek "From Stage to Stage", zawierający zapis z koncertów po obu stronach Atlantyku nagrany z pomocą specjalnych gości takich jak: Ron Sexsmith, Duke Special, Vasen, Martin Hayes, Denis Cahill i Mike Marshall. Rocznica oznaczała, również cztery specjalne koncerty wraz z muzykami z róznych krajów, którzy w jakiś sposób zainspirowali Dervish. Na pierwszym, największym celtyckim festiwalu na świecie, Celtic Connections w Glasgow, zaproszono Kate Rusby, Micka Mc Goldricka, Vasen, Kevina Burke, Moya Brennan i Briana Cunninghama. Na drugim, w wypełnionej przez 3500 miejsc hali na festiwalu ludowym w Shrewsbury wystąpili: Steve Knightly, Andy Irvine, Moya Brennan and Karen Matheson. Trzeci, mający miejsce w The National Concert Hall Dublin zaprezentował współpracę z Damienem Dempseym, Martinem Hayesem i Denisem Cahillem oraz Trionę Ni Dhomhnaill. Finałem tych obchodów był koncert w rodzinnym mieście, w Sligo wraz z gośćmi: Eddim Readerem, Tomem Baxterem, Moyą Brennan i Trioną Ni Dhomhnaill, plus 30 innych muzyków.

      W kwietniu 2013 roku ukazał się długo oczekiwany nowy album grupy „The Thrush in the Storm”. Zawiera 12 pięknych piosenek i utworów instrumentalnych. Płyta pokazuje przywiązanie do tradycyjnego stylu a zwłaszcza do brzmienia ze Sligo. Muzycznie bardziej nastrojowy, rytmiczny i dojrzały, dodając nowe utwory do repertuaru w świeży i innowacyjny sposób.

      12 kwietnia 2019 roku ukazał się kolejny album zatytułowany „The Great Irish Songbook”. Zawiera on selekcję najbardziej lubianych piosenek w irlandzkiej tradycji. Przy nagraniu uczestniczyli muzycy gościnni tacy jak Steve Earle, Rhiannon Giddens, Vince Gill, Brendan Gleeson, Jamey Johnson, Kate Rusby, The SteelDrivers czy Abigail Washburn. Materiał został zapisany głównie w studio nagraniowym w Sligo a wyprodukowany przez Grahama Hendersona i historyczną wytwórnię Rounder Records z Nashville.

Członkowie zespołu:
      Brian McDonagh - mandolina
      Liam Kelly - flet i tin whistle
      Tom Morrow - skrzypce
      Shane Mitchell - akordeon
      Cathy Jordan - wokal, bodhrán i kości
      Michael Holmes - buzuki

Dyskografia::
      The Boys of Sligo (1989)
      Harmony Hill (1993)
      Playing with fire (1995)
      End of the day (1996)
      Live in Palma (1997)
      MidSummer Nights (1999)
      Decade (2001)
      Spirit (2003)
      A Healing Heart (2005)
      Travelling Show (2007)
      The Thrush in the Storm (2013)
      The Great Irish Songbook (2019)

The Boys of Sligo (1989)
The Boys of Sligo (1989)
Michael Holmes - guitar, bouzouki,Shane Mitchell - accordion, Brian McDonagh - mandola, mandolin, Liam Kelly - vocals, whistling, flute, Martin McGinley - fiddle

1.The Donegal Set 2.The Dolphin/The Clapton Jigs 3.Thos Byrnes/The Man Of Aran 4.Jackson's/The Cliffs of Glencolumbkile 5.The Sligo Set 6.The Raphoe/The Chestnut Tree 7.The Boys Of Sligo/Monaghan Twig 8.The World's End Set 9.Eddie Kelly's Jigs 10.Unknown/Return From Camden Town 11.The Key Of The Convent/Tommy People's 12.The Dancing Bear/Oreaga 13.Walsh's Fancy/The Congress/Spoil The Dance
Harmony Hill (1993)
Harmony Hill (1993)
Recording information: Barn Recording Studio, CO (1992).
Michael Holmes - guitar, bouzouki, Shane Mitchell - accordion, Brian McDonagh - mandola, mandolin, Shane McAlear - fiddle, viola, Cathy Jordan - vocals, bodhran, Liam Kelly - vocals, whistling, flute

1.Apples in Winter 2.Hills of Greenmore 3.Fields of Milltown 4.Bellaghy Fair 5.The Ploughman 6.The Green Mountain 7.Welcome Poor Paddy 8.Jig C Jig 9.The Fair Maid 10.Virginia Set 11.A Stor Mo Chroi 12.Slides and Reels
Playing with fire (1995)
Playing with fire (1995)
Michael Holmes Bouzouki, Composer, Guitar, Cathy Jordan Bodhran, Percussion, Vocals, Liam Kelly Composer, Flute, Vocals, Whistle (Human), Whistle (Instrument), Shane McAlear Fiddle, Brian McDonagh Bass, Guitar, Mandola, Mandolin, Producer, Vocals, Shane Mitchell Accordion

1.Buckley's Fancy 2.Molly And Johnny 3.Last Nights Fun 4.Wheels Of The World 5.Maire Mor 6.I Buried My Wife 7.The Hungry Rock 8.Cailin Rua 9.Ash Plant Set 10.Peigin Mo Chroi 11.The Game Of Love 12.Willie Lennox 13.Let Down The Blade
At the End Of The Day (1996)
At the End Of The Day (1996)

1.Touching Cloth (Reels) 2.Ar Éirinn Ní Neosfainn Cé Hí (Song) 3.Jim Coleman's (Mazurka & Reels) 4.An Spailpín Fánach (Song) 5.Packie Duignan's (Jigs) 6.Lone Shanakyle (Song) 7.Drag Her Round The Road (Reels) 8.Peata Beag (Song) 9.The Trip To Sligo Set (Reels) 10.Sile Ni Ghadhra (Song) 11.The Kilavill Set (Jigs) 12.I Courted A Wee Girl 13.Josefin's Waltz (Dervish & Väsen) 14.Eileen McMahon
Live in Palma (1997)
Live in Palma (1997)

1.Packie Duignan's (Jigs) 2.An Spailpín Fánach (Song) 3.Slow Reels 4.Sheila Nee Iyer (Song) 5.The Trip To Sligo (Reels) 6.The Hungry Rock 7.Ar Éirinn Ní Neosfainn Cé Hí (Song) 8.Molly And Johnny (Song) 9.The Green Mountain 10.I Courted A Wee Girl/Josefin's Waltz (Song) 11.Drag Her Round The Road (Reels) 12.Máire Mhór (Song) 13.I Buried Me Wife And Danced On Top Of Her (Jigs) 14.The Hills Of Greanmore (Song) 15.The World's End (Reels) 16.Peata Beag (Song)17.Pheigín Mo Chroi (Song) 18.Jim Coleman's 19.Happy Birthday To Felip 20.Edward By Lough Éirn's Shore (Song) 21.Killavil Jigs 22.Allelu Na Gnamha
Midsummer Night (1999)
Midsummer Night (1999)

1.Midsummer's Night 2.Sean Bhain 3.Tenpenny Bit 4.Sweet Viledee 5.Palmer's Gate 6.Erin Gra mo Chroi 7.Lark on the Strand 8.Cairns Hill 9.Maid Father's Garden 10.Abbeyfeale Set 11.An T-Uil 12.Bold Doherty 13.Out on the Road 14.Red Haired Mary
Decade (2001)
Decade (2001)

1.The Kilavill Set 2.Molly and Johnny 3.The Lark on the Strand 4.The Hills of Greanmore 5.The Worlds End 6.Apples in Winter 7.Peigín mo chroí 8.Josefin's Waltz 9.An Spailpín Fánach 10.The Hungry Rock 11.The Banks of the Sweet Viledee 12.Palmer's Gate 13.Ar Éirinn Ní Neosfainn Cé Hí 14.Jim Coleman's
Spirit (2003)
Spirit (2003)

1.John Blessings 2.An Rógaire Dubh/Na Ceannabháin Bhána/Páidín O Raifeartaí 3.Father Jack 4.The Fair-Haired Boy 5.Siesta Set 6.The Soldier Laddie 7.Beauties of Autumn 8.The Lag's Song 9.Boots of Spanish Leather 10.O'Raghailligh’s Grave 11.Swallows Tail 12.The Cocks Are Crowing 13.Whelans (Jigs) Trounsdells Cross
A Healing Heart (2005)
A Healing Heart (2005)

1.I Courted a Wee Girl / Josefin's Waltz 2.A Stór Mo Croí 3.Boots of Spanish Leather 4.Willie Lennox 5.Erin Grá mo Chroi 6.Ar Éirinn Ní Neosfainn Cé Hí 7.The Fairhaired Boy 8.Lone Shanakyle 9.I Hope You Still Dance 10.Josefin's Waltz -----------------------------
Travelling Show (2007)
Travelling Show (2007)

Cathy Jordan - Vocals, Bodhran, Bones, Bouzar, Autoharp, Guitar, Liam Kelly - Flute, Whistles, Shane Mitchell - Accordion, Tom Morrow - Fiddle,      Michael Holmes - Bouzouki, Bass Guitar, Brian McDonagh - Mandola, Guitar
Guest Musicians: Triona Ni Dhomhnaill - Harpsichord, Keyboards, Rick Epping - Concertina, Harmonicas and Jews Harps, Steve Wickham - Violin and Viola, Anna Houston - Cello, Eddie Lee - Upright Bass, Shamie O'Dowd -Guitars, John Reynolds - Drums / Percussion, Claire Kenny - Bass, Leonard Podolak - 5 string banjo, Jordan McConnell - Guitar

1. Gypsies, Tramps and Thieves 2. The Coolea Jig 3. My Bride And I 4. The Cat She Went A-Hunting 5. The Bealtine Set 6. Grainne 7. Heading Home 8. The Queen and The Soldier 9. The Master's Return 10. Lord Levett 11. The Jolly Tinker 12. Crucan Na bPaiste
From Stage to Stage (2010)
From Stage to Stage (2010)

Disc: 1
1. Intro 2. The Swallow's Tail 3. Intro 4. Lord Levett 5. The Bealtaine Set 6. The Masters Return 7. Intro 8. I Courted a Wee Girl 9. Josefin's Waltz 10. Intro 11. Slangpolska Efter Byss-calle
Disc: 2
1. The Coolea Jigs 2. Intro 3. The Cat She Went A-hunting 4. Intro 5. Boots of Spanish Leather 6. Intro 7. John Blessings 8. Intro 9. Red-haired Mary 10. Intro 11. There's Gold in Them Hills 12. Intro 13. Apples in Winter

DVD:
1) Coolea Jigs 2) My Bride & I 3) The Cat 4) The Boots of Spanish Leather 5) The Queen & the Soldier 6) The Swallow's Tail 7) Gypsies, Tramps & Thieves 8) The Hop Jigs 9) Lord Levett 10) The Master's Return 11) Red Haired Mary
The Thrush in the Storm (2013)
The Thrush in the Storm (2013)

Produced by Richard Ford and Dervish, Recorded at that Glen Center Manorhamilton, Engineered by Richard Ford, Additional recordings - Acoustik Productions, Newtown Mountkennedy & The Magic Room, Sligo

1.The Green Gowned Lass 2.Baba Chonraoí 3.Maggie’s Lilt 4.The Lover’s Token 5.The Rolling Wave 6.Shanagolden 7.The Corner House 8.The Banks of the Clyde 9.Handsome Polly-O 10.The Harp and Shamrock 11.Snoring Biddy 12.The Thrush in the Storm
The Great Irish Songbook (2019)
The Great Irish Songbook (2019)

Produced by Graham Henderson and released through Rounder Records, a historic Americana and folk label based in Nashville, Tennessee.

1. The Rambling Irishman (featuring Cathy Jordan) 2. There’s Whiskey in the Jar (featuring The SteelDrivers) 3. Molly Malone (featuring Imelda May) 4. The Galway Shawl (featuring Steve Earle) 5. She Moved Through The Fair (featuring Andrea Corr) 6. The Rocky Road to Dublin (featuring Brendan Gleeson) 7. Down by the Sally Gardens (featuring Kate Rusby) 8. On Raglan Road (featuring Vince Gill) 9. Dónal Óg (featuring.Cathy Jordan) 10. The Fields of Athenry (featuring Jamey Johnson) 11. The May Morning Dew (featuring Rhiannon Giddens) 12. The West Coast of Clare (featuring David Gray) 13. The Parting Glass (featuring Abigail Washburn)




Liam Kelly
Liam Kelly, pochodzący ze Sligo założyciel grupy. Zaczął grać tradycyjną muzykę irlandzką w bardzo młodym wieku, wychowany w muzycznej rodzinie. Zaczął od akordeonu, lecz zmienił na whistle a następnie flet. Przyjaźń z Shanem Mitchellem doprowadziła do założenia grupy Poitin, gdy byli jeszcze w szkole. W 2009 roku Liam wydał solowy album „Sweetwood”, by uczcić 20-tą rocznicę istnienia Dervish’a.

Brian McDonagh
Brian był członkiem, założycielem grupy Oisin. Pochodzi z Dublina, a przprowadził się do Sligo po odejściu z Oisina. Jest, również, uznanym w Irlandii malarzem i wystawia swoje obrazy w kraju i zagranicą.

Shane Mitchell
Shane Mitchell pochodzi ze Sligo i jest założycielem zespołu. Już od młodych lat uczestniczył w lokalnych sesjach muzyczny i współzawodniczył w konkursach. W takich też okolicznościach spotkał Liama Kellego, z którym w czasach szkolnych założył grupę Poitin.

Tom Morrow
Tom dołączył do grupy w 1998 roku i jest najmłodszym członkiem zespołu. Tom pochodzi z Carrigallen w hrabstwie Leitrim i jest najstarszym dzieckiem w muzycznej rodzinie. Podczas studiów w Limerick, był częścią tętniącej życiem tamtejszej sceny muzycznej. Tom przez pięć lat mieszkał i pracował jako konsultant oprogramowania w Dublinie. W tym czasie grał z wieloma zespołami i muzykami, jak również był stałym uczestnikiem regularnych sesji muzycznych w Dublinie i na terenie całego kraju.

Michael Holmes
Michael urodził się w Sligo. Jego siostra, Anne nauczyła Michaela pierwszych akordów na gitarze a dzięki jej własnej muzyce zaintersował się muzyką folkową. Anne wyemigrowała do Stanów, gdy Michael miał 16 lat. Odziedziczył od niej starą gitarę, na której dalej się sam uczył. Podczas nauki w Summerhill College poznał i zaprzyjaźnił się z Shanem Mitchellem i Liamem Kellym. We trzech założyli zespół „Who Says What”. Po skończeniu nauki Michael przeprowadził się do Londynu, aby znaleźć pracę. W tym czasie Michael kupił swój pierwszy bouzouki. Kilka lat później, na wakacje w Sligo grupa muzyków Shane Mitchell, Liam Kelly, Michael Holmes, Brian McDonagh oraz skrzypek Martin McGinley nagrali album "The Boys Sligo" i wybrali nazwę Dervish.

Cathy Jordan
Cathy Jordan urodziła się w Scramogue w hrabstwie Roscommon jako najmłodsza z siedmiorga rodzeństwa. Jej rodzice i rodzeństwo śpiewali a Cathy sama miała repertuar w wieku trzech lat. Po ukończeniu szkoły w 1988 roku Cathy pozostała w środowisku muzycznym pracując jako DJ w radio w dwóch stacji radiowych, Elphin oraz Independent Radio Longford, wytępując również na scenie w weekendy. Jest samoukiem. Gra na gitarze, bodhranie, kościach i bouzouki. W 1991 Cathy dołączyła do zespołu Dervish.

Shane McAleer
Shane McAleer z Omagh jest znany z i charakterystycznej gry na skrzypcach. W zespole Dervish grał od 1991 do 1997 roku. McAleer był częścią kreatywnego rdzenia zespołu, występując na największych festiwalach muzyki tradycyjnej na świecie. Występował także z takim legendarnymi formacjami jak Stockton's Wing, Four Men and A Dog oraz z guitarzytą Artym McGlynn. Obecnie mieszka w Belfaście, McAleer jest założycielem niedawno utworzonego zespołu Pigeon Top z Darraghiem Murphym (pipes), Ryanem O'Donnellem (bouzouki), Kevin Sweeney (gitara, śpiew). Jego zainteresowani sięgają country i bluesa. Gra regularnie z the Dirty Blues band oraz Lost Brothers. McAleer zaczyna teraz swoją solową karirę.

Martin McGinley
Martin McGinley jest tradycyjnym skrzypkiem pochodzącym z Raphoe w hrabstwie Donegal. Przez jakiś czas nagrywał z zespołem Dervish. Uczył kilka lat w renomowanej szkole letniej w Glencolumbkille. Grał regularnie z takimi mistrzami jak Danny O'Donnell, James Byrne, Vincent Campbell i Con Cassidy. Wpłw na jego muzykę mieli, główny przedstawiciel stylu Donegal, John Doherty oraz Tommy Peoples. Martin pracuje jako redaktor w gazecie Derry Journal i grywa na sesjach muzycznych i małych festiwalach w Donegal. Mieszka w Fahan, w hrabstwie Donegal.

Séamus O’Dowd
Seamus O'Dowd, ze Sligo, zaczął grać na skrzypcach w wieku ośmiu lat, ucząc się od swoich rodziców. Brał udział w zawodach i sesjach muzycznych. Wtedy spotkał młodego akordeonistę Shana Mitchella i, grającego na whistle i akordeonie Liama Kellego.Kilka lat poźnie Seamus wraz ze swym ojcem byli tregularnymi uczestnikami muzycznych sesji zwanych "Trades Club", gdzie mógł słuchać muzyków z całego świata, innych rejonów Irlandii i, oczywiście, ze Sligo. Po raz kolejny spotkał się z Shanem i Liamem (który tym razemgrał na flecie), grającym na mandoli Brianem McDonagh oraz Michaelem Holmesem. Grałtakże grać na mandolinie, skrzypcach i bodhranie, lecz to poprzez gitarę zaczął interesować się rockiem i bluesem. W tym czasie, od połowy lat 80-tych, grywał z grupą tradycyjnych muzyków, grupą jeszcze bez nazwy, której członkowie to Shane Mitchell, Liam Kelly, Brian McDonagh i Michael Holmes. Wkrótce potem wraz z gitarzystą i wokalistą ze Sligo, Gerrym Grennanem utworzyli duet, który zajmował się szeroką gamą muzyki akustycznej do bluegrass, poprzez muzyką tradycyjna i ragtime do bluesa i rocka akustycznego. Połowę lat 90-tych spędził w okolicach Sligo oraz w północno-zachodniej Irlandii, występując solowo a także z zespołami. W jednym z takich zespołów spotkał Cathy Jordan. Grał również w celtic rockowej grupie D.T's, energicznej, lecz krótko istniejącej grupie, która szturmem zdobyła popularność w Sligo poprzez grę na dudach Jarlatha McTiernana wspieranego zespołem elektrycznym. Po rozpadzie D.T. Seamus zaczął organizować zajęcia muzyczne. Na początku 1998 roku dołączył do Dervisha, początkowo jako skrzypek zastępując Shane'a McAleera, ale po dodaniu jako skrzypka Toma Morrowa do składu grupy, Seamus zaczął grać więcej na gitarze oraz harmonijce i skrzypcach. Od 2001 roku gra z Mairtín O'Connor Band. W 2006 roku nagrał swój pierwszy solowy album, Headful Of Echoes.



Linki:

www.dervish.ie - Strona zespołu
Séamus O’Dowd
Cathy Jordan
Brian McDonagh

Rounder Records

Steve Earle
Rhiannon Giddens
Vince Gill
Jamey Johnson
Kate Rusby
The SteelDrivers
Abigail Washburn

YouTube:
Dervish - Red haired Mary
Dervish - An t-Úll (Cathy Jordan performing in a pub)
Dervish 3 jigs
Eurovision SC Final 2007 - Ireland - Dervish
Dervish - Traditional Irish Music from LiveTrad.com
Dervish - Traditional Irish Music from LiveTrad.com Clip 1
Dervish - Traditional Irish Music from LiveTrad.com Clip 2
Dervish - Traditional Irish Music from LiveTrad.com Clip 3
Dervish - Traditional Irish Music from LiveTrad.com Clip 4
Dervish with Kate Rusby - As I Roved Out - Celtic Connections 2010
Dervish - Stage to Stage My Bride and I
Dervish - The master returns
Dervish Session - Midsummers Night
Dervish - Leitrim Equation 2 - Clip 1: Traditional Irish Music from LiveTrad.com
Dervish - Solidarity with Japan Clip 2: Traditional Irish Music from LiveTrad.com
Dervish - The Boots of Spanish Leather
Dervish - An-T-Ull
Dervish - Lark on the Strand
Dervish - The Swallows Tail
Dervish - The fair of Bellaghy-The ploughman
Dervish - Cooley's & The wise maid
Dervish - Coolea jigs
Dervish - The master's return' set
Dervish at Shrewsbury Folk Festival 2016

Inne strony wspomniane w tekście
Stockton's Wing
Four Men and A Dog
The Official Tommy Peoples Website
Daniel Francis Noel O Donnell
Donegal Fiddle Music
Mairtín O'Connor Band

Harmony Hill (1993)
Playing with fire (1995)
Midsummer Night (1999)
Spirit (2003)




Logo  Flook      
  Kraj: Irlandia   Gatunek muzyki: trad  

Flook Promo      Zespół powstał z inicjatywy Becky Morris ze Smallworld Music, która w listopadzie 1995 poprosiła Michaela McGoldricka, Briana Finnegana i Sarę Allen, by wystąpili razem w jednorazowej trasie koncertowej zatytułowanej "Three Nations Flutes". Nazwa była myląca, gdyż ci trzej fleciści pochodzili jedynie z Anglii i Irlandii. Ogłoszono nawet, że Mike to Szkot. Grupa zebrała tak pochlebne opinie, że muzycy postanowili pociągnąć wspólne granie dalej angażując do współpracy gitarzystę Eda Boyda.
      Nowa nazwa "Fluke" ( od słowa flute) została wkrótce zastąpiona przez "Flook", ponieważ jak się okazało, w Manchesterze działała grupa techno o takiej nazwie. W 1997 roku ukazały się pierwsze nagrania jako "Flook! Live!". Materiał na ten album pochodził z sierpnia 1996 roku z Sidmouth Festival. Na początku 1998 ze współpracy z zespołem rezygnuje Michael McGoldrick zdając sobie sprawę, że będąc związany z innymi projektami (Lúnasa, Kate Rusby, Afro Celts, Capercaillie) nie może się w pełni zaangażować w pracę we Flook. Już wcześniej zespół współpracował okazjonalnie Johnem Joe Kellym (bodhran) i, gdy Michael zdecydował się odejść, zdecydowali zdecydowali zatrudnić go na stałe.
      Choć muzyka Flook jest tylko instrumentalna, nigdy nie mieli problemu z zapełnieniem sal koncertowych. Ich twórczość jest mieszaniną stylów i tradycji. Tradycyjna muzyka irlandzka pomieszana z własnymi kompozycjami pod dużym wpływem folku bretońskiego muzyki ludowej Europy wschodniej.
Flook Wickham 2006.08.06Biografia muzyczna członków zespołu jest różnorodna.
      Brian Finnegan wychował się w Armagh w północnej Irlandii, zaczynając grę na flecie w wieku 8 lat. Pierwszym wzorem był dla niego Matt Molloy a kolejnym bretończyk Jean-Michel Veillon (Kornog). Grał na scenie już od czasów szkolnych a następnie założył
      Gan Ainm po sześciu miesiącach zmieniając nazwę na Upstairs in a Tent, która działała przez 3 lata. Brian nagrał album solowy "When the Party's Over".
      Ed Boyd wychował się w Bath (południowa Anglia), grając już od czasów szkolnych. Kiedy przeprowadził do Manchesteru znalazł się w otoczeniu muzyków, grając muzykę w irlandzkich w sesjach. To tutaj po raz pierwszy spotkał Mika, Johna Joe i wielu innych młodych muzyków. Wraz z dwojgiem innych założył zespół "Red Ciel" i nagrał album "Jump to the Sun ".
      John Joe Kelly wzrastał w irlandzkiej rodzinie w Manchesterze. Od wczesnych lat był wybitnym artystą specjalizującym się w bodhranie a grając we Flook wciąż się rozwija.
      Muzyczne zainteresowania Sary Allan zaczęły się w szkole, obejmując free jazz w czasach collegu i przeszły w stronę muzyki folk poprzez serię szczęśliwych spotkań z muzykami folkowymi. Sara grała w anarchicznym 23 osobowym zespole "The Happy End" a następnie w "The Barely Works". Wraz z Chrisem Thompsonem (banjo) założyła BIGJIG, gdzie łączyli folk z podkładem funky w postaci basu i perkusji - wspaniała grupa, która nigdy nie zdobyła reputacji, na jaką zasługiwała.

      Nazwa Flook w niektórych dialektach oznacza "flądrę" (ang. "flatfish"). Ich pierwszy studyjny album, wydany w 1999 roku, nazwano więc "Flatfish" i nagrano przez własne wydawnictwo. Album określono jako "wspaniały", "niezwykły" i "prawie doskonały", ale to występy na żywo zjednujące serca słuchaczy, sposób komunikacji między muzykami, ich czysta radość ze wspólnego grania, to właśnie doceniła publiczność i krytycy.
      Rubai, wydany w 2002 roku, nominowany do BBC Folk Album of the Year, był powszechnie uznany i przez dziennikarzy i muzyków z całego świata, ustalając reputację Flook jako jednego z najbardziej ekscytujących i innowacyjnych zespołów, które pojawiły się na angielsko-irladzkiej scenie folkowej, wygrywając nagrodę at BBC Folk Awards w 2006 dla najlepszej grupy.
      Trzeci studyjny album "Haven" został wydany w 2005 roku.
      Od 2008 roku grupa miała przerwę w działalności wracając na trasy koncertowe w 2013 roku po pięcioletniej przerwie. Mimo powrotu do działalności Flook decydował się tylko na krótkie trasy, a także występy na festiwalach. Wreszcie 12 kwietnia 2019 roku ukazał się nowy album „Ancora” i związana z nim trasa promująca po Anglii i Walii.

Flooklive.jpg FlookFlatfish.jpg FlookRubai.jpg FlookHaven.jpg Flook_Ancora2019.jpg

Dyskografia:
"When the Party's Over" 1993 ARAD CD 101 (Celtic Music label)
FLOOK "Live!" 1997 Small Time CD9405
FLOOK "The Four of Us" (America release only) 1999 Flatfish 001
FLOOK "Flatfish" September 1999.
FLOOK. "Rubai" 2002.
FLOOK. "Haven" 2005.
FLOOK. "Ancora" 2019.





Linki:
Oficjalna strona www.flook.co.uk
X Festiwal Muzyki Celtyckiej "Zamek"
folkowa.art.pl Recenzja Rubai
folkowa.art.pl wywiad

Flook Rubai part1
Flook Rubai part2
Flook Heaven

Youtube:
Wrong Foot Forward American tour in 2006
Flook Live In Cornwall, Ontario
Flook - Pressed For Time (live on the Blackstaff Sessions)
Flook Ortigueira 2011
Flook - Nightride to Armagh
Flook - Little Lights
Flook - Sharig
Flook - Eb Reels
Flook , Asturias 2006
Flook - New Album, Ancora Teaser

Flook and Lau - Reels




Logo  Kíla      
  Kraj: Irlandia   Gatunek muzyki: folk  


Kila at Meeting House Square
      Kíla to irlandzka grupa wykonująca połączenie irlandzkiej muzyki folkowej z wpływami rytmów z całego świata. Od czasów powstania w 1987 roku w irlandzkim liceum Coláiste Eoin w hrabstwie Dublin, Kíla stała się synonimem tradycyjnej muzyki, ale także jednym z niewielu zespołów przenoszących tradycyjne elementy w kierunku bardziej nowoczesnym, a włączając inne gatunki, jak muzyka świata, utworzyli własny niepowtarzalny styl.

      Ich koncerty są bardzo żywiołowe, doskonale przygotowane pod względem choreograficznym, często zatrudniające akrobatów cyrkowych. Siedmioosobowa grupa sprawia niesamowite wrażenie stojąc posród arsenału instrumentów ze swoim forntmanem, Rónánem Ó Snodaigh, szalonym, uśmiechniętym, mężczyzą o demoinczym błysku w oczach. Są określani najbardziej witalnym wcieleniem tradycyjnej muzyki irlandzkiej i jest to niepodważalna prawda.

      Zespół uformował się w Dublinie w październiku 1987 roku. Bracia Ó Snodaigh oraz Eoin Dillon byli tam uczniami irlandzkiej szkoły średniej Coláiste Eoin, gdzie przykładano dużą wagę do trdycyjnej kultury i muzyki irlandzkiej. Chłopcy mieli wtedy po 16, 17 lat. Do tradycji szkoły należało posiadanie grup muzycznych i oczekiwano od uczniów takiego zaangażowania. Eoin i Rossa wraz z kilkoma przyjaciółmi załozyli zespół, Rónán a następnie pozostali dołączyli i ten moment uznawany jest za założenie grupy Kíla. Grupa określa rok 1987 za datę swojego powstania, mimo iż wtedy byli wciąż jeszcze bez nazwy. Skład wyglądał następująco: Eoin Dillon na uileann pipes, Colm Mac Con Iomaire na skrzypcach, Rossa Ó Snodaigh, whistle, bones, Rónán Ó Snodaigh na bodhranie, Karl Odlum na gitarze basowej, Dave Odlum na gitarze. Pojawili się w pirackim radio z Bray (Bray Local Broadcast) a następnie wystąpili w Baggot Inn w Dublinie grając dla trzech osób. Wciąż jeszcze będąc w szkole, muzykowali na ulicach, spotykając się i grając razem z innymi muzykami. Gdy szkoła się skończyła, grupa się rozproszyła a zostało ich tylko trzech: Dillon na uillean pipes i whistlach, Rossa grał na whistlach, instrumentach perkusyjnych i śpiewał, a Ronan śpiewał i grał na instrumentach perkusyjnych. Nawet wtedy instrumenty perkusyjne były wykorzystywane w dużych ilościach. Byly to:bodhran, zestawy dzwonków, konga, kości, bongosy, tamburyn, shakery, rezonatory i inne przeszkadzajki.

      W 1988 roku do grupy dołączył Colm Ó Snodaigh (flet, whistle), zaczynając pracę jako fizjoterapeuta, a grupa zalicza swój pierwszy festiwal w Niemczech. W 1989 roku wszyscy już są po zakończeniu szkoły, występują coraz częściej a także grają w National Concert Hall na ochodach 20 rocznicy swojej byłej szkoły.

      Nazwa Kíla nie ma sensownego tłumaczenia, aczkolwiek w różnych językach oznacza różne rzeczy. Załozyciele grupy wymyslili tę nazwę bawiąc się dźwiękami i stwierdzając, że brzmi to lepiej niż "Rónán, Rossa, Eoin, Colm, and friends". Rónán zaproponował Kíla i tak już zostało.

      W 1991 roku Kíla nagrywa 6 utworów na kasetę Groovin'. Dave Odlum i Colm Mac Con odchodzą do grupy The Frames a pojawiaja się Dee Armstrong (skrzypce), która właśnie została matką oraz Dave Reidy i Eoin O'Brien na gitarach elektrycznych. Dee jest wykształconym filmowcem i tancerką. Uczęszczała do Dun Laoghaire College of Art and Design i jej wkład to nie tylko muzyka, lecz również choreografia występów "na żywo" i projekty okładek płyt.

      W 1992 roku grupę opuszcza Dave Reidy i wyjeżdża do San Francisco. Zespół nagrywa płytę „Handel's Fantasy”, która ukazuje się rok później, również na kasecie. Rónán i Lance koncertują z Dead Can Dance. W roku 1993 odchodzi Karl Odlum koncentrując się na pracy w zespole The Mary Janes. Grupa odbywa swoją pierwszą trasę koncertową po Niemczech a także występuje na Lorient Intercelrique Festival. Na jego miejscu pojawia się Ed Kelly. W 1994 roku grupa nagrywa kolejny album „Mind the Gap”, który ukazuje się w 1995. Wkrótce po nagraniu odchodzi Ed Kelly i emigruje do Szkocji, gdzie udziela się aktywnie na scenie jazzowej. W miejsce Eda pojawia się Brian Hogan a chwilę później jego brat Lance na gitarze i perkusji. Grupę opuszcza, także, Eoin Ó Brien. Pojawia się Laurence O'Keefe na gitarze basowej.

      Grupa nagrywa kolejny album "Tóg é go Bog é", który ukazuje się w 1997 roku, również, w postaci singla. Singiel dociera do 18 miejsca na irlandzkiej liście przebojów. Irlandzki tytuł płyty (specjalnie z błędem językowym), tłumaczy się na angielski jako "take it easy". Nagrań dokonano w artystycznym studio "The Old Mill", mieszczącym się nad rzeką Liffey w pobliżu Rathangan w hrabstwie Kildare. Studio, którego właścicielem jest Eoin O'Toole, promuje wszelkie formy artystycznej działalności a mieści się w odrestaurowanym budynku młynu, pochodzącym z 14 wieku.

      Zespół Kíla skomponował muzykę do wielu filmów, produkcji telewizyjnych oraz teatralnych. W 1998 nagrywają muzykę do serialu dokumentalnego "Hidden Treasures", który oferuje niezwykły wgląd w irlandzkią kulturę i tradycję. Tego samego roku Kíla wystepuje w enomowanej sali koncertowej Vicar Street, gdzie w czasie świątecznego koncertu zarejestrowano materiał do albumu koncerowego. Vicar Street jest znaną salą koncerową i centrum artystycznym w Dublinie, w którym występuje stale wielu znanych artystów międzynarodowych.

      W 1999 roku grupa uczestniczy w festiwalu Womad, odbywającym się w Australii i Nowej Zelandii a także w Anglii. Womad jest festiwalem muzyki, sztuki i tańca, odbywającym się w różnych miejscach świata i gromadzących różnych artstów. Muzycy przygotowują nowy album, o żartobliwym tytule "Lemonade and Buns", który ukazuje się rok później. Jeden z utworów nazwano "The Listerine Waltz" (Listerine jest środkiem do płukania jamy ustnej), który w amerykańskim wydaniu płyty nazwano "The Liostirín Waltz", obawiając się ewentualnego pozwu.

      Grupa podejmuje prace nad ścieżką dźwiekową do brytyjskiego serialu komediowego "BallyKissAngel", o księdzu katolickim, który zamieszkał w irlandzkim miasteczku. Nagrywają kompozycje Dominica Crawforda Collinsa, lecz współpraca zostaje szybko zerwana na skutek różnic między zespołem a kompozytorem. Rónán Ó Snodaigh wraz z gitarzystą Simonem O'Reilym nagrywają wspólną płytę "Tip Toe" w Wicklow we we wschodniej Irlandii. Płyta ukazuje się w 2001 roku. Grupa nagrywa ścieżkę dźwiękową do sztuki "Monkey", wystawianej przez londyński teatr Young Vic, opowieść inspirowana cszesnastowieczną ludową bajką o magicznym królu małp.

      W 2002 roku Kíla nagrywa album "Luna Park", kolejną doskonałą płytę, na której wykorzystywane są nieznane instrumenty takie jak: biscuit horn (herbatnikowy róg), bamboo sax (bambusowy saksofon), acoustic catarrh (akustyczny katar). Album ukazuje się w 2003 roku. Zespół koncertuje na wschodnim i zachodnim wybrzezu USA, a także zdobywa nagrodę Meteor Ireland Music Award w kategorii muzyki tradycyjnej. Meteor Music Award jest wyróżnieniem przyznawanych muzykom profesjonalnym z Irlanii i z poza, nadawane począwszy od 2001 roku, zastępując IRMA Ireland Music Awards.

      Grupa Kíla grała na wielu festiwalach na całym świecie, takich jak: Dún Laoghaire Festival of World Cultures, Electric Picnic, Womadelaide, Glastonbury, Féile an Dóilín, St. Chartier oraz Stockholm Water Festival. W 2003 roku zostali poproszeni o skomponowanie muzyki do ceremonii otwarcia Olimpiady Specjalnej. Zespół grał w ponad 20 krajach na całym świecie, na festiwalach i koncertach. W 2004 roku wydali płytę "Live In Dublin", nagrane podczas koncertu w Dublinie wraz z kwartetem smyczkowym oraz indyjskim perkusistą Zakirem Husseinem.

      Udane koncerty w Japonii skutkują wielką popularnością zespołu w tym kraju. Muzycy występują w japońskiej telewizji, przed 40 milionami widzów. Owocem wizyt w Japonii była, zarówno, płyta „Luna Park” jak i solowy album Rónána „Tonnta Ró” z 2003 roku. W 2004 podczas koncertów w Japonii spotykają Oki Kano, japońskiego muzyka wywodzącego się z ludu Ainu. Później w 2005 roku zagrali wspólnie na festiwalu The Dun Laoghaire. Uznali, że ich wspólna twórczość jest warta kontynuacji i w 2006 roku nagrali album "Kíla & Oki". Oki, pojechał do Irlandii i zatrzymał się w Kila studio w Kildare, w którym nagrywali przez osiem dni w Wielkanoc. W ten sposób powstała płyta, która łączy ze sobą współczesność oraz tradycję dwóch odległych kultur. Ainu są rdzennymi mieszkańcy północnej Japonii a Oki najbardziej znanym muzykiem, zajmującym się tradycyjną muzyką z tego regionu. Gra na Tonkori, długim, cienki instrumencie strunowym, produkującym niesamowite dźwięki basowe. Tak jak Kíla, również Oki miesza tradycję z nowoczesnymi stylami muzyki jak reggae, czy dub tworząc unikalny niepowtarzalny styl.

Kíla Members      Kolejna płyta to “Gamblers' Ballet”, która ukazuję w 2007 roku. Album został nominowany do nagrody Choice Music Prize na irlandzki album roku. Celem tej nagrody jest popularyzacja muzyki irlandzkiej w kraju i za granicą. Muzycy chcieli nagrać taką płytę, by ludzie chcieli przy niej tańczyć i wystukiwać rytmy i, z pewnością, udało im się to osiągnąć. Pierwszy utwór z płyty „Leath Ina Dhiaidh A hOcht” (Half Eight) został wydany jako singiel. Utwór „Cardinal Knowledge” został użyty na zakończenie animowanego filmu „The Secret of Kells” („Sekret księgi z Kells”). The Secret of Kells (tytuł roboczy: Brendan and the Secret of Kells) jest irlandzko-francusko-belgijskim filmem animowanym wyprodukowanym przez Cartoon Saloon. Premiera odbyła się 8 lutego 2009 na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. 2 lutego 2010 roku film został nominowany do Oskara za najlepszy film animowany. Akcja filmu ma miejsce w IX wieku. Film opowiada o perypetiach młodego mnicha Brendana, który mieszka w opactwie Kells w Irlandii w czasie powstawania średniowiecznego manuskryptu - Księgi z Kells.

      Na początku 2010 roku ukazał się dziewiąty studyjny album grupy „Soisín”. W przeciwieństwie do poprzedniego wydawnictwa „Gamblers’ Ballet”, tym razem zespół pokazuje swoją łagodniejszą stronę. Płyta jest w całości instrumentalna, w nagraniach pojawiają się skrzypce, piła, gitara, mandolina, flety, perkusja, kontrabas i dudy. Soisin jest nazwana i poświęcona, młodej kobiecie z Dublina, Máire "Soshin" O'Halloran, która udał się do Japonii, aby wstąpić buddyjski klasztoru Zen. Trzy lata później zaczęła być traktowana jako Bodhisattwa (istota oświecona) i nazwana Soshin, co oznacza czyste serce oświeconego umysłu a Soisin jest angielską wymową tego słowa. Colm Ó Snodaigh usłyszał tę historię w czasie koncertów w Japonii.

      W 2010 Kíla został ponownie nominowany w kategorii Best Irish Folk Traditional w Meteor Music Awards.

      W Polsce zespół wystąpił w lipcu 2012 roku na festiwalu muzyki etnicznej GLOBALTICA World Cultures Festival. Globaltica odkrywa etniczne wątki i inspiracje we współczesnej kulturze. Odnajduje obszary, w których tradycja zaczyna być modna i nowoczesna, a współczesna kultura staje się tradycja. Oprócz występu w sobotni wieczór, ze statusem gwiazdy, muzycy prowadzili też warsztaty muzyki irlandzkiej.

      W zespole następiły zmiany personalne. Odszedł Eoin Dillon, poświęcając się karierze solowej. Jego miejsce zajął James Mahon. James był założycielem, krótko istniejącego, lecz uznanego zespołu Ciorras oraz byłym muzykiem grupy Afro Celt Sound System. Perkusista Dave Hingerty pojawił się w 2016 roku. Dave współpracował z wieloma muzykami i grupami, między innymi z zespołami The Frames i Gráda.

      W 2016 roku Kila wystąpiła z polską wokalistką Kayah na corocznym festiwalu Polska Éire Festival, promującym wzajemne relacje między krajami. Koncert odbył się w Sali Vicar St. Kayah jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci na polskiej scenie. Wspólnie wystąpili ze specjalnie na ten cel przygotowanym repertuarze.

      17 marca 2017 roku na rynku pojawił się koncertowy album zespołu, zatytułowany „Alive Beo”. Nagrania pochodzą z różnych miejsc. Muzyka jest znana, lecz energia, która jej towarzyszy czyni ją inną. Pod słuchawkami czasami się śpieszy, jakbyś tam był. Piosenki, które znalazłyh się na płycie, to doskonały przekrój ich dyskografii. Również piękny jest gościnny występ polskiej wokalistki Kayah, którą słychać w starym klasyku, „Seo Mo Leaba”.


Skład:
      Rónán Ó Snodaigh - bodhrán, djembe, conga, bongos, gitara, śpiew
      Rossa Ó Snodaigh - tin whistle, low whistle, klarnet, bouzouki, mandolina, kości, śpiew
      Colm Ó Snodaigh - flet, tin whistle, gitara, saksofon, instrumenty perkusyjne, śpiew
      Dee Armstrong - skrzypce, wiolonczela, cymbały, akordeon, bodhrán
      Seanán Brennan - gitara, gitara basowa, mandola
      Brian Hogan - gitara basowa, kontrabas, śpiew
      Dave Hingerty - perkusja
      James Mahon - uileann pipes, flet, whistles

Z zespołem występowali:
      Colm Mac Con Iomaire - skrzypce
      Ed Kelly - gitara basowa
      Lance Hogan - gitara, perkusja
      Eoin O'Brien - gitary elektryczne
      Dave Odlum - gitara
      Karl Odlum - bass
      David Reidy - gitara
      Eoin Dillon - uileann pipes, tin whistle, low whistle, instrumenty perkusyjne, śpiew.

Kila_HandelsFantasy.jpg Kila_MindTheGap.jpg Kila_TogEGoBogE.jpg Kila_LemonadeAndBuns.jpg Kila_LiveAtVicarSt.jpg Kila_Monkey.jpg
Kila_LunaPark.jpg Kila_LiveInDublin.jpg Kila_KilaAndOki.jpg Kila_GamblersBallet.jpg Kila_RoghaTheBestOfKila.jpg Kila_Soisin.jpg
Kila_SuasSios.jpg Kila_Beo2017.jpg

Dyskografia:
  Albumy:
      Groovin' - kaseta z ośmioma utworami (1991)
      Handel's Fantasy (1993)
      Mind the Gap (1995)
      Tóg É Go Bog É (1997)
      Lemonade & Buns (2000)
      Live in Vicar St. (2000)
      Monkey - ścieżka dźwiękowa do pantomimy West End (2002)
      Luna Park (2003)
      Live in Dublin (2004)
      Best of & Live in Dublin (podwójny album) - tylko w Japonii (2005)
      Another Beat - remiks utworów Kíla wykonany przez japońskich artystów - tylko w Japonii (2006)
      Kíla & Oki - z Oki Kano (2006)
      Gamblers' Ballet (2007)
      The Secret of Kells - ścieżka dźwiękowa do filmu przy współpracy z Bruno Coulais (2009)
      Rogha - The Best Of (2009) - kolekcja 2-CD
      Soisín (2010)
      Suas Síos (2014)
      Alive Beo (2017)
  Single:
      "Ón Taobh Tuathail Amach" (1997)
      "Tóg é go Bog é" - live Christmas single (2002)
      "Glanfaidh Mé" - edycja radiowa (2003)
      "An Tiománaí" - z Heatwave (2005)
      "Tóg é go Bog é" - z Oki (2005)
      "hAon Dó & Ní Liom Féin" - z Oki - edycja radiowa (2006)
      "Half Eight/Leath ina dhiaidh a hOcht" - edycja radiowa (2007)
      "Cabhraigí Léi/Nothing Changes Around Here" - remiks z The Thrills (2007)
      "The Ballad of Ronnie Drew" - z U2, The Dubliners i A Band of Bowsies (2008)
      "Cardinal Knowledge" - edycja radiowa (2009)
  Solo:
      Éist - Colm Ó Snodaigh (1990)
      Tip Toe - Rónán Ó Snodaigh (2001)
      Tonnta Ró - Rónán Ó Snodaigh (2003)
      The Playdays - Rónán Ó Snodaigh (2004)
      The Third Twin - Eoin Dillon (2005)
      The Last Mile Home - Rónán Ó Snodaigh (2007)
      Giving - Colm Ó Snodaigh (2007)
      The Golden Mean - Eoin Dillon, Steve Larkin, Des Cahalan & Frank Tate (2010)
      Love, Life & Limb - Preachers Son (Brian Hogan) (2010)
      Water Off a Duck's Back - Rónán Ó Snodaigh (2011)
      10 Stories Tall Preachers Son (Brian Hogan) (2014)
  DVD:
      Live in Vicar St - bonus DVD z Luna Park (2003)
      Kíla 'Once Upon a Time' - film z koncertu z Vicar St Dublin (2008)

The Secret of Kells  Filmy fabularne:
      The Secret of Kells - Tomm Moore - Cartoon Saloon
      Gold in the Streets - Liz Gill, Noel Pearson - Ferndale Films
      Silent Grace - Maeve Murphy, Follower Productions
      Capital Letters - Ciaran o Connor
      Song of the Sea (Sekrety morza) - Soundtrack with Bruno Coulais (2015)
  Filmy dokumentalne:
      Seven Days - o pisarzu Paulo Coehlo (Little Bird Productions)
      Hidden Treasures - seria irlandzkiech kulturze i tradycji (Loopline Productions)
      Celtic Monsters - seria o legendarnych celtyckich potworach, skomponowali muzykę do 6 części
  Teatr:
      Monkey! - W 2001 roku skomponował ścieżkę dźwiękową do sztuki granej na London West End

Nagrody:
      Choice Music Prize, 2008
      Nominowani do nagrody Meteor Irish Music, 2003, 2004, 2005, 2006,2007, 2008, 2010
      2002 Meteor Irish Music Industry Award - Best Trad Act
      Hot Press Readers Choice Awards - Best Trad Act - 2003, 2004, 2007




Linki:
Strona zespołu
Kila na artistdirect
Kila na myspace
Kila na lastfm
Kila na allmusic

Rónán Ó Snodaigh
Dave Hingerty
Preachers Son - Brian Hogan
Eoin Dillon
James Mahon

Odnośniki do tekstu:
Coláiste Eoin
The Frames
The Old Mill
Vicar Street
Womad
Glastonbury Festival
Witness Festival
Sigzet Festival Budapest
Dún Laoghaire Festival
Zakir Hussein
Choice Music Prize
Cartoon Saloon
GLOBALTICA World Cultures Festival
GLOBALTICA 2012 Opis
Kayah
Vicar St
Polska Éire Festival
Afro Celt Sound System
The Frames
Gráda

Youtube:
Kila - 1st Ave
Kila - Dusty Wine Bottle. The Stables, Mullingar, December 2009
Kila - Beyond
Kíla - Glanfaidh Mé (Live at Vicar Street, 2002)
Kíla - Tog go Bog ‚ (Live at Vicar Street, 2002) Kila from Luna Park
Kila - Songs from the album 'Soisin' :: Part 01

The Secret Of Kells - Aisling's Song
The Secret of Kells - Aisling's Forrest
The Secret of Kells - Brendon meets Aisling
The Secret of Kells - Pangur Ban

Spirit of Voice Rónán Ó Snodaigh
Rónán Ó Snodaigh When in Rome
Kila - Live at Vicar Street
Kila - Suas Síos ( official music video )

Kayah & Kila together / Dublin / Vicar Street
Kayah & Kíla together / Dublin / Vicar Street
Kayah & Kila together / Dublin / Vicar Street
Kayah & Kila together / Dublin / Vicar Street
Kayah & Kila together Sto Lat Mlodej Parze / in Dublin
Kayah & Kila together / Dublin / Vicar Street


Albumy:
Mind The Gap 1995
Soisin 2010
Tog é go Bog é 1997
Gamblers' Ballet 2007
Monkey 2002
Luna Park 2003
Kíla Discografy




Logo  Lúnasa      
  Kraj: Irlandia   Gatunek muzyki: trad  


      Lúnasa to tradycyjny irlandzki zespół muzyczny. Grupa uznawana jest za najlepszą irlandzką formację instrumentalną, grającą muzykę tradycyjną. Muzycy wykonują swoje utwory w sposób pomysłowy, na bardzo wysokim poziomie profesjonalnym, z niezwykłą czystością i świeżością kierując muzykę akustyczną na nowe terytorium. Ich nagrania zostały okrzyknięte jednymi z najlepszych i najważniejszych w świecie, a połączenie inteligencji, innowacji, wirtuozerii i pasji stawia je w czołówce muzyki celtyckiej. Zastosowanie uilleann pipes, skrzypiec, tin whistle, bodhranu i innych tradycyjnych instrumentów zawsze pozostawia urzekające wrażenie.

      Nazwa zespołu pochodzi od celtyckiego święta zbiorów Lughnasadh (od boga Lugha), obchodzone jest w Irlandii w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia i dzisiaj zwanego właśnie Lúnasa. Zwane festiwalem miłości wyznacza początek zbiorów pszenicy i jęczmienia oraz początek jesieni według tradycyjnego kalendarza irlandzkiego. W dzisiejszym języku irlandzkim słowo to oznacza także sierpień.

      Początki zespołu mają miejsce w 1996 roku, gdy skrzypek Seán Smyth spotkał szczęśliwie na swojej muzycznej drodze kontrabasistę Trevora Hutchinsona oraz gitarzystę Donogha Hennessey. Sean praktykował medycynę i szukał ujścia dla swojej pasji. Jego solowa płyta z 1993 roku "The Blue Fiddle" zanlazła się w dziesiątce najlepszych albumów roku w nowojorskiej gazecie "The Irish Echo". Trevor i Donogh grali razem w zespole Shannon Sharon. Trevor grał również w Waterboys. Sean zaczął wcielać w życie wizję brzmienia zespołu, opartej na flecie uilleann pipes wraz ze skrzypcami, kontrabasem i gitarą. Sean był pod urokiem brzmienia The Bothy Band, chcąc go rozwinąć, uczynić bardziej drażliwym i grać bez wokalisty. Do zespołu doszli jeszcze dudziarz John McSherry i multiinstrumentalista Mike McGoldrick. Trio zadebiutowało w The Swan w Stockwell. Wyruszyli na krótką trasę po Skandynawii, wciąż jeszcze nie jako grupa. Zdecydowali się razem nagrać kilka kawałków, co stało się zaczątkiem pierwszego albumu.

      W październiku 1997, ukazała się płyta zatytułowana tak jak nazwa zespołu. Wydali ją w kwintecie. Była to mieszanka nagrań studyjnych i koncertowych zabranych podczas jednego roku wspólnych występów. Tło dźwiękowe obejmuje hałas autobusu przejeżdżającego obok miejsca koncertu The Lobby Bar w Cork. Został natychmiast okrzyknięty jednym z najświeższych ostatnio nagrań muzyki irlandzkiej. Spotkali się z natychmiastową aprobatą. Ich pierwszy album stał się bestsellerem w Irlandii, zdobywając wysokie miejsca na folkowych listach i nominowanym do najlepszej dziesiątki przez „Irish Echo” w USA

      Po nagraniu albumu grupa miała w planie trasę po Australii. Niestety Mike McGoldrick i John McSherry nie mogli w niej wziąć udziału. Sean zaprosił, w tym momencie, flecistę, Kevina Crawforda.

      Poziom muzyczny i radość z gry przyciągnęła uwagę wytwórni Green Linnet, z którą grupa podpisała kontrakt i dla której nagrała swój pierwszy, w pełni studyjny, album "Otherworld", wydany w 1999 roku. Przy nagraniach, gościnnie, wziął udział McGoldrick a wykorzystano nawet tradycyjny irlandzki instrumentem, flügelhorn, w którymś momencie.

      Jako że McGoldrick i McSherry grali gościnnie na "Otherworld", grupa zaczęła szukać dudziaża na stałe. Wybór padł na Cilliana Vallely, pochodzącego z muzycznej rodziny z harbstwa Armagh w Irlandii Północnej. Cillian zaczął grać na dudach (uilleann pipes) w wieku 7 lat, przejmując instrument od ojca, Briana, który był wielkim popularyzatorem tradycyjnej muzyki, zakładając wraz z żoną Eithne (skrzypce) "Armagh Pipers Club", instytucji, która już od ponad czterech dekad promuje irlandzki folk. Muzyczne zdolności okazali także bracia: Niall, grający na koncertinie, założyciel grupy Nomos, Caoimính (North Cregg) na skrzypcach, oraz flecista, nauczyliel i autor książek Fintan. Cillian po zakończeniu nauki, grał i koncertował zawodowo w całej Europie i Ameryce Północnej, a także w Japonii, Hong Kongu, Nowej Zelandii i Australii.

      W lipcu 2001 roku wydali swój trzeci album "The Merry Sisters of Fate", za który, w marcu 2002 roku zostali nagrodzeni, przez Association for Independent Music w USA, za najlepszy brytyjsko- celtycku album roku. Jak zwykle muzyka koncentruje się na grze wybitnego skrzypka Sean Smyth, flecisty Kevin Crawford i dudziarza Cilliana Vallelly, na imponującym, energicznym wykonaniu jak w reelu "Merry Sisters of Fate" lub jigu "Minor Bee", przechodząc przez melodie w lekki, radosny sposób, wspomagany przez perkusyjną gitarę Donogha Hennessey i pomruk kontrabasu Hutchinsona.

      W roku 2003 grupa wydała kolejny album "Redwood", ostatni w ramach kontraktu z Green Linnet Records. Pomysł zrodził się podczas przerwy w koncertach w USA, na ranczu w pobliżu Occidental w Kalifornii w październiku 2001 roku. Album nagrany został w dziesięć dni, w lutym 2002, w Prairie Sun Studios w Cotati. Pomysł polegał na próbie odtworzenia w studio atmosfery z występów "na żywo", co im sie doskonale udało.

      W 2004 Lunasa podpisała kontrakt z Compass Records i nagrała album "The Kinnitty Sessions", na koncercie w Kinnitty Castle, w hrabstie Offaly, przed małą liczbą słuchaczy. Album otrzymał nominację na folkowy album roku w Radio 2 BBC. Został również wybrany najlepszym tradycyjnym albumem w 2005 roku przez czytelników Irish Music Magazine.

      Pod koniec 2004 gitarzysta Donogh Hennessy postanowił odejść, by rozwijać własne projekty. Zastąpił go Paul Meehan - jeden z najbardziej olśniewających młodych gitararzystów i multi-instrumentalistów w gatunku muzyki celtyckiej, grający równolegle w zespole Buille stworzonym przez braci Nialla i Caoimhína Vallely.

      W 2005 roku Lúnasa zaliczyła debiut kompozytorski w filmie fabularnym. Zespół nagrał dwie piosenki na ścieżce dźwiękowej filmu "Irish Jam" ("Irlandzki numer") z brytyjską aktorką Anną Friel i amerykańskim komikiem Eddiem Griffinem.

      Szósty album Lúnasa Sé (czyt. shay - po irlandzku 6) został wydany w 2006 roku. Sé otrzymał nawet większe uznanie krytyki, niż poprzednie albumy. W nagraniu wzięła udział spora grupa dodatkowych muzyków: Conor Brady (gitary), Karl Ronan (puzon), Peter Fitzpatrick (pianino), Tim Edey (gitara). Wydanie płyty zaowocowało instensywnymi trasami koncertowymi w 2006 roku. Zaczęli od Celtic Connections w Glasgow, następnie Hawaje; USA (3 trasy w ciągu roku), kilkunaście krajów w Europie a na koniec trasa w Japonii w grudniu.

      W 2007 roku zespół obchodził 10-lecie swojej działalności. Wystąpili w Glasgow na festiwalu Celtic Connections wraz zaproszonymi przez siebie gośćmi: Karan Casey, Kevinem Burke i Sarą Watkins. Ich show sfilmowała telewizja BBC. Wkrótce potem zespół wyruszył w 7-tygodniowe tournee poprzez Australię (występując we wszystkich większych miastach), Alaskę i 13 innych stanów w USA aż do Florydy. W marcu Irish Music Magazine umieścił zespół na pierwszej stronie dając tytuł "Decade Of Excellence" ("Dekada doskonałości").

      Trevor Hutchison, jeden z założycieli zespołu, spędził większość 2007 roku na wybieraniu utworów, które najlepiej reprezentują nie tylko energię, sposób grania i temperament, z którego jest znana grupa Lúnasa, ale też wyjątkowość swoich kompozycji i aranżacji. W tym czasie, zespół zagościł w Compass Sound Studio w Nashville, aby ponownie nagrać „Aibreann” and „Morning Nightcap”, jako ilustrację dźwięku grupy w bieżącym składzie oraz pokazać na nowo te same klasyczne kawałki z własnego repertuaru. Efektem jest oszałamiająca wizytówka, bezspornie, jednej z najlepszych grup instrumentalnych w muzyce irlandzkiej w historii. Wydana w 2008 roku płyta „The Story So Far!” zawiera obszerną wkładkę na temat historii zespołu oraz sporo zdjęć z ostatnich 11 lat.

      W 2006 roku Rada hrabstwa Leitrim przy wsparciu Arts Council opracowała program o nazwie „The Leitrim Equation”. Ideą programu było zaproszenie zespołu tradycyjnej muzyki irlandzkiej ,aby spędził czas w Leitrim. W ciągu półtora roku zespół miał odwiedzać hrabstwo na trzy dni co kilka miesięcy, spotykając się i grając wspólnie z lokalnymi muzykami zarówno w sesjach muzycznych jak i w klubach. Grupa Lúnasa odwiedziła różne części Leitrim w serii 8 wizyt w ciągu 18-miesięcznego okresu od stycznia 2007 do czerwca 2008 roku. Podczas każdej dwu lub trzydniowej wizyty spotkali się z lokalnymi muzykami, słuchali i uczyli się melodii z Leitrim i spędzali czas w różnych kręgach społecznych. Ta seria zaowocowała podwójną płytą „'The Leitrim Equation 1”, wydaną w 2009 roku, na której wraz z zespołem można usłyszeć wielu muzyków z tego hrabstwa.

      W 2010 roku zespół podjął współpracę z Natalie Merchant, nagrywając na jej albumie „Leave Your Sleep” (Nonesuch Records) 5 utworów. Współpracę z Natalie świętowali na koncercie galowym w Glasgow w Royal Concert Hall. Koncert był jednym z najważniejszych punktów obchodów 30 rocznicy festiwalu Celtic Connections. Zespół pojawił się ponownie z Natalie w 2010 roku na Cambridge Folk Festival.

      Wydany w kwietniu 2010 roku, album „Lá Nua”, to pierwsze wydawnictwo pod własnym szyldem, Lunasa Records. W rankingu The Irish Echo (USA) płyta zajęła drugie miejsce wśród 10 najlepszych albumów tradycyjnych 2010 roku.

      Paul Meehan opuścił zespół w 2011 roku. Nowym gitarzystą został Ed Boyd. Ed jest jednym z najbardziej pożądanych gitarzystów w europejskiej muzyce folkowej. Był inicjatorem projektu radia BBC Folk Awards, członkiem grupy Flook, a także współpracował z Kate Rusby i Carą Dillon.

      W 2012 Lúnasa nadal intensywnie koncertuje na najdłuższej w historii brytyjskiej trasie - 18 koncertów w ciągu 19 dni, 3 trasy w Ameryce Północnej i wiele innych występów na całym świecie. Ważnym momentem 2012 roku był występ w dublińskiej National Concert Hall wraz z orkiestrą koncertową radia RTÉ Radio 1, wykonując wiele najbardziej lubianych melodii zespołu. Koncert był transmitowany w radiu RTE 1. Materiał z tego występu został zapisany i wydany w postaci albumu w 2013 roku.


Lúnasa the Celtic Hall East Greenbush, New York
Lúnasa the Celtic Hall East Greenbush, New York
Źródło: Wikipedia


Skład zespołu
Skład bieżący:
      Seán Smyth - skrzypce, whistle
      Kevin Crawford - flety, whistle
      Trevor Hutchinson - kontrabas
      Cillian Vallely - uilleann pipes, Whistle
      Ed Boyd - gitara

W zespole grali:
      Tim Edey - gitara
      Donogh Hennessy - gitara
      Michael McGoldrick - uilleann pipes, flet, whistle
      John McSherry - uilleann pipes
      Paul Meehan - gitara, bouzouki, mandolina




Dyskografia
Albumy studyjne i koncertowe:
      Lúnasa (1998)
      Otherworld (1999)
      The Merry Sisters of Fate (2001)
      Redwood (2003)
      The Kinnitty Sessions (2004)
      Sé (2006)
      Lá Nua (2010)
      Lunasa Lunasa with RTE Orchestra (2013)
      CAS (2018)

Kompilacje:
      The Story So Far... (2008)
      The Leitrim Equation featuring Lúnasa (2009) (Lúnasa oraz inni muzycy irlandzcy)


Lúnasa

Lúnasa
Lúnasa
Lunasa's first recording and already regarded as a classic. There are two versions - the original released on our own label and licensed to various record companies around the World; and, the version released by Compass Records based in the US.
If you like this one, you'll love the new album we're recording in December 2003. Keep checking the site for details.

1.Eanáir (Lord Mayo, Gavotte, The Maids Of Mt. Cisco)
2.Feabhra (An Erc'h War An Enezeg (Snow On The Island), Brenda Stubbert's, Thunderhead)
3.Márta (The Noonday Feast, The Waterbed, Sully's No. 6)
4.Aibreann (The Last Pint)
5.Bealtaine (Hogties, Promenade, Gan Ainm)
6.Meitheamh (Fleur De Mandragore, The Ashplant, Siobhan O'Donnell's)
7.Iúil (Frailock)
8.Meán Fómhair (Colonel Frazer)
9.Deireadh Fómhair (Terry 'Cuz' Teehan's, Alice's)
10.Mí Na Samhna (Jizaique, Baby Rory's, Dub)
11.Mí Na Nollag (The Kerfuntan, Eddie Kelly's, Give Us A Drink Of Water)
12.Jacky Molard's / The Hunter's Purse (Live Recording)

Michael McGoldrick - flute
Trevor Hutchinson - bass
Donogh Hennessy - guitar
John McSherry - uilleann pipes
Sean Smyth - fiddle

Otherworld

Otherworld
Otherworld
The band's first album on the Green Linnet label was released in 1999. It was the fastest selling record in Green Linnet's 25-year history.

1. Goodbye Miss Goodavich/Rosie's Reel
2. The Floating Crowbar/McGlinchey's/The Almost Reel
3. The Butlers of Glen Avenue/Sliabh Russell/Cathal McConnell's
4. January Snows/Laura Lynn Cunningham
5. The Miller of Drohan
6. Dr. Gilbert/Devils of Dublin/Black Pat's
7. Autumn Child/Heaton Chapel
8. Stolen Apples
9. Taylor Bar, 4a.M. /Ceol Na Mara
10. Lafferty's/Crock of Gold/Lady Birr/Abbey Reel
11. O'Carolan's Welcome/Rolling in the Barrel

Michael McGoldrick - flute, Uilleann pipe
Trevor Hutchinson - cello, double bass
Donogh Hennessy - guitar
Kevin Crawford - flute, whistle, bodhran
Sean Smyth - fiddle, viola, whistle

Merry Sisters of Fate

Merry Sisters of Fate
Merry Sisters of Fate
Lunasa's 2001 release on Green Linnet. In March 2002 we were awarded British/Celtic Album of the Year for "Merry Sisters of Fate", by the Association for Independent Music in the USA.

1. Aoibhneas
2. Donogh And Mike's
3. Killarney Boys Of Pleasure
4. Merry Sisters Of Fate, The
5. Inion Ni Scannlain
6. Casu
7. Paistin Fionn
8. Minor Bee, The
9. Scully's
10. Return From Fingal
11. Morning Nightcap

Cillian Vallely - whistle, Uilleann pipes
Trevor Hutchinson - double bass
Donogh Hennessy - guitar, whistle
Kevin Crawford - flute, whistle
Sean Smyth - fiddle, whistle

Redwood

Redwood
Redwood
This was the last album for Green Linnet. Released in 2003.
"Redwood" was conceived during a band break at Matt Greenhill's ranch near Occidental, California in October 2001. The live impact of Lúnasa, without losing the sonic quality that they always endeavour to achieve on their albums. Recorded in Prairie Sun Studios in Cotati during 10 days in the middle of our February 2002 US tour.

There are 3 versions of this album:

1. Japanese - correct CD and artwork(Japanese)
2. Green Linnet - correct CD (eventually) and incorrect artwork
3. Lunasa - available only from our site and at our shows - correct CD and artwork.

1. Cregg's Pipes
2. Welcome Home
3. Harp And Shamrock
4. Fest Noz
5. Spoil The Dance
6. A Stor Mo Croi
7. Dublin To Dingle
8. Lady Ellen
9. Cotati Nights
10. Two-Fifty To Vigo
11. Temple Hill

Cillian Vallely - whistle, Uilleann pipes
Trevor Hutchinson - double bass
Donogh Hennessy - guitar, whistle
Kevin Crawford - flute, whistle
Sean Smyth - fiddle, whistle

The Kinnitty Sessions

The Kinnitty Sessions
The Kinnitty Sessions
Recorded in December 2003 in Kinnitty Castle, Co. Offaly.
This album is the true Lunasa! 'A dazzling re-assertion of individual and collective strengths.
Lunasa at their edgy best, taking chances, igniting off each other, and enjoying the craic' Earle Hitchner, The Irish Echo.

'The Kinnitty Sessions' was nominated as Best Album in the BBC Radio 2 Folk Awards 2004

1. Stolen Purse
2. Ballyogan
3. Punch
4. The Dimmers
5. Island Paddy
6. Sean In The Fog
7. Bulgarian Rock
8. The Wounded Hussar
9. The Walrus
10. Maids In The Kitchen
11. Tie The Bonnet

Cillian Vallely - whistle, Uilleann pipes
Trevor Hutchinson - double bass
Donogh Hennessy - guitar, whistle
Kevin Crawford - flute, whistle
Sean Smyth - fiddle, whistle

Sé


Album #6 - Sé (pronounced 'shay) in Irish.
Recorded at Amberville, Cullybacky in the north of Ireland and Marguerite Studios, Dublin. Produced by Trevor Hutchinson.
Features guitarists Tim Edey and Paul Meehan with additional licks from Conor Brady. Pat Fitzpatrick adds keys and Karl Ronan trombone.

1. The Cullybacky Hop - 4'49" (a. Mike Hobin's b. Emmet's Hedgehog (Niall Vallely) c. Dunrobin Castle)
2. Leckan Mor - 4'20" (a. Kalyana (Emer Mayock) b. Above in the Garret c. Leckan Mór (Cillian Vallely))
3. Absent Friends - 5'25" (a. Absent Friends (Kevin Crawford) b. Ivory Lady (Diarmaid Moynihan))
4. Loophead - 3'21" (a. Bolton St. b. The Millstream c. Loophead Lighthouse (Kevin Crawford))
5. Midnight in Aviles - 4'38" (a. N'Alcordanza (Javier Tejedor) b. Soig's plinn c. Skolvan doubl plinn (Y.Le Bihan / D. Feon))
6. The Dingle Berries - 4'50" (a. The Hop Slide (Maire Breatnach) b. Padraig O'Keefe's c. Nessa the Mover (Brendan Larrissey) d. Trip to Dingle (Alan Kelly))
7. Black River - 3'36" (a. Across the Black River (Kevin Burke) b. Iain MacDonald's (Dan Hugh MacEachern))
8. Road to Barga - 3'03" (a. Timmy Collins' b. Road to Barga (Cillian Vallely))
9. Two of a Kind - 4'32" (a. Showacho (R.S. McDonald) b. Portobello (Fred Morrison))
10. Glentrasna - 3'55" (Miss Admiral Gordon's Strathspey)
11. Boy in the Boat - 4'53" (a. The Ballivanich Reel (Ian Kirkpatrick) b. The Boy in the Boat c. The Stone of Destiny (Maurice Lennon))

Trevor Hutchinson - Double Bass
Sean Smyth - Fiddles and Whistles
Kevin Crawford - D, C &Bb Flutes, Low Whistles and Tin Whistles
Cillian Vallely - D & C Uilleann Pipes and Low Whistle
Paul Meehan - Guitars (Tracks 1,2,4,6,7,11)
Tim Edey - Guitars(Tracks 2,3,5,6,8,9,10)
Conor Brady - Acoustic & Electric Guitars (Tracks 5,7,9,10,11)
Pat Fitzpatrick - Piano (Track 3,10)
Karl Ronan -Trombone(Track 5)

Recorded at Amberville Studios, Cullybacky, Co. Antrim and Marguerite
Studios, Glasnevin, Dublin.

The Story so Far

The Story so Far
The Story so Far
Lúnasa's latest CD celebrating the band's musical journey
Re-visited and re-mixed, including two new recordings of Lúnasa classics 'Aibreann' and 'Morning Nightcap'(that's Pierre and The Wedding Reel set to those in the know!).
Includes tracks from all 6 Lúnasa albums.
The Story So Far includes expansive liner notes on the band's history and an extensive photo journal of the past 11 years. For the most part the photos used were those taken by the legendary Giorgia Bertazzi - whose work for Lúnasa includes the covers of "The Merry Sisters Of Fate", "The Kinnitty Sessions", "Sé" and now "The Story So Far".

1. Morning Nightcap
McLeod's Farewell (Donald Shaw) / Morning Nightcap (TRAD ARR Trevor Hutchinson / Donogh Hennessy / Sean Smyth / Kevin Crawford/Cillian Vallely) / The Malbay Shuffle (Diarmaid Moynihan - IMRO)
2. Eanaír
Lord Mayo / Gavotte / Maid of Mt Cisco (TRAD ARR. Trevor Hutchinson / Sean Smyth / Donogh Hennessy / John McSherry / Mike McGoldrick)
3. The Miller of Drohan (TRAD ARR Trevor Hutchinson / Donogh Hennessy / Sean Smyth / Kevin Crawford/Mike McGoldrick)
4. Leckan Mor
Kalyana (Emer Mayock) / Above in the Garret (Trad. Arr. Crawford/Smyth/ Hutchinson/Vallely/Edey) / Leckan Mór (Cillian Vallely)
5. Killarney Boys Of Pleasure (TRAD ARR Trevor Hutchinson / Donogh Hennessy / Sean Smyth / Kevin Crawford/Cillian Vallely)
6. The Floating Crowbar (TRAD ARR Trevor Hutchinson / Donogh Hennessy / Sean Smyth / Kevin Crawford/John McSherry) / Splendid Isolation( Brendan McGlinchey) / The Almost Reel ( Chris Armstrong)
7. Black River
Across the Black River (Kevin Burke) / Iain MacDonald's (Dan Hugh MacEachern)
8. Fest Noz - Ridees 6 temps
9. Feabhra - An erc'h war an enezeg (Snow on the Island) (Barzaz ) (SACEM) / Brenda Stubbert's ( Jerry Holland ) Bug Music (SOCAN) / Thunderhead ( Grey Larsen ) Sleepy Creek Music (BMI)
10. Punch - Scottish Concerto Strathspey (Charlie Lennon) / Trip to Windsor (TRAD ARR Trevor Hutchinson / Donogh Hennessy / Sean Smyth / Kevin Crawford / Cillian Vallely) / Punch in the Dark (Gerry O'Connor)
11. Casu - Asturian Air /Aires de Pontevedra / Muineira de Casu (TRAD ARR Trevor Hutchinson / Donogh Hennessy / Sean Smyth / Kevin Crawford/Cillian Vallely)
12. Aibreann (The Last Pint) (Pierre Bensusan - SACEM)
13. Cregg's Pipes - Cregg's Pipes / Uist Reel / John Doherty's (TRAD ARR Trevor Hutchinson / Donogh Hennessy / Sean Smyth / Kevin Crawford / Cillian Vallely)
14. The Dimmers - Jerry O'Sullivan's / The Dimmers (TRAD ARR Trevor Hutchinson / Donogh Hennessy / Sean Smyth / Kevin Crawford / Cillian Vallely)
15. The Dingle Berries - The Hop Slide (Maire Breatnach - IMRO) / Padraig O'Keefe's (Trad. Arr. Crawford/Smyth/ Hutchinson/Vallely/Edey) / Nessa the Mover (Brendan Larrissey - IMRO) / Trip to Dingle (Alan Kelly)
16. O'Carolans Welcome / Rolling In The Barrel (TRAD ARR Trevor Hutchinson / Donogh Hennessy / Sean Smyth / Kevin Crawford/Mike McGoldrick)

Lá Nua

Lá Nua
Lá Nua
Lúnasa celebrate the arrival of a new decade with Lá Nua (Irish for 'new day'). After a 4-year hiatus from the studio, this highly-anticipated album came out of extensive rehearsal and recording on location in the beautiful Cooley mountains in the northeast of Ireland. This environment, rich in the history and culture of ancient Ireland, inspired much of the creativity and new writing on the recording. The album will be released in digital format worldwide 6th April 2010. CDs are available from the site shop.

1.Ryestraw (The New Day March, Ryestraw, An Old Woman Would)
2.The Raven's Rock (The Raven's Rock, Ruby's Reel, The Beehive)
3.Tro Breizh (Tadin-Tinaketa, March des Charbonniers, Ridées Six Temps)
4.Fruitmarket Reels (Joe Tom's, Supernose, Buntata's Sgadán)
5.Doc Holliday's (East Village Days, Timmy's Place, Doc Holliday's)
6.Unapproved Road (Brady's, Connacht Heifers)
7.Island Lake (Tune for Dad, The Island Lake)
8.Snowball (Ciara's Dance, Burning Snowball, Road to Reel)
9.Pontevedra to Carcarosa (Marcha Processional du corpus de Pontevedra, Pasacorredoires 'de Mustad a Millares', Muńiera Carcarosa)
10.The Shore House (Inverness Country Reel, The Beauty Spot, The Shore House Reel)

Kevin Crawford (Flute, Low Whistles and Tin Whistles)
Trevor Hutchinson (Double Bass)
Paul Meehan (Guitar, Bouzouki and Mandolin)
Sean Smyth (Fiddle and Low Whistle)
Cillian Vallely (Uilleann Pipes and Low Whistle).

Lunasa With The RTE Concert Orchestra

Lunasa With The RTE Concert Orchestra
Lunasa With The RTE Concert Orchestra
Recorded on June 19, 2012 at Dublin's National Concert Hall with the help of Ireland's beloved RTÉ Concert Orchestra, traditional Irish folk collective Lúnasa's second live outing features ten stirring performances, including the lovely and lilting pipe-led "The Minor Bee," the epic dance set "An Buachaillín Bán (With Scully's)," and the evocative pre-closer "The Last Pint."

1. Casu
2. Leckan Mór
3. Spoil the Dance
4. An Buachaillín Bán (With Scully's)
5. Morning Nightcap
6. Breton Set
7. The Minor Bee
8. The Last Pint
9. The Merry Sisters of Fate (With Dr. Gilbert's)
10. Morning Nightcap [Film]

Kevin Crawford - flute
Seán Smyth - fiddle and low whistles
Trevor Hutchinson - double bass
Cillian Vallely - uilleann pipes and low whistles
Ed Boyd - guitar

Lá Nua

CAS
CAS
Recorded in 2017 to coincide with Lúnasa’s 20th anniversary, this studio album features guest singers and longtime band friends Natalie Merchant, Mary Chapin Carpenter, Tim O’Brien, Eric Bibb & Daoiri Farrell.

1. The Tinker's Frolics
2. Sinead Maire's
3. The Water Is Wise
4. The Bonny Light Horseman
5. Pontivy
6. Paddy's Green Shamrock Shore
7. The Dregs Of Birch
8. The Cadgers
9. The Irish Girl
10. Tribute To Larry
11. My Lord What A Morning
12. Within A Mile

Kevin Crawford (Flutes and Whistles)
Trevor Hutchinson (Stand-up Bass)
Cillian Vallely (Uilleann Pipes and Whistles)
Colin Farrell (Fiddle)
Ed Boyd (Guitar)





Linki:
Strona oficjalna www.lunasamusic.com
Lunasa twitter.com
Lunasa facebook.com
Lunasa myspace.com
Lunasa artistdirect.com
Lunasa reverbnation.com
Lunasa itunes.apple.com

Muzycy zespołu:
Cillian Vallely
John McSherry
Kevin Crawford
Niall and Cillian Vallely Homepage

Youtube:
Lunasa - 'Morning Nightcap'
WGBH Music: Lunasa - The Merry Sisters of Fate (live)
Lunasa - Tommie Cunniffe's
Lunasa - Cillian Vallely - Exquisite Tune - Uillean Pipes - Cheltenham 13.2.11 1/9
Lunasa - Boy in the Boat
Lúnasa (Beo TG4 2008) - Merry Sisters of Fate; Chapel Bell, Paddy Ryans Dream
WGBH Music: Lunasa "Fleur de Mandragore / Ashplant" (live)
Lunasa at Celtic Connections 2007
Lúnasa - Encore
Cellar Sessions: Lúnasa - Sinead Maire’s March 13th, 2018 City Winery New York

Inne:
The Irish Echo
Armagh Pipers Club
Fintan Vallely
Buille Page on www.vallelymusic.com
North Cregg
Natalie Merchant
The Leitrim Equation

CDs:
2010 - Lunasa - La Nua
1997 - Lunasa - Lunasa
2004 - Lunasa - The Kinnitty Sessions
2006 - Lunasa - Sé
2001 - Lúnasa - The Merry Sisters Of Fate
2003 - Lunasa - The Kinnitty sessions

Lúnasa La Nua
Lúnasa Lúnasa
Lunasa Sé




Logo  Patrick Street      
  Kraj: Irlandia   Gatunek muzyki: trad  

Patrick Street      Patrick Street to irlandzka grupa, która w mocny sposób odcisnęła swoje piętno na popularyzacji tradycyjnej muzyki irlandzkiej na świecie. Założony przez Kevina Burke'a w 1986 roku zespół, utworzony jako wynik trasy koncertowej po Ameryce, zgromadził weteranów takich grup jak The Bothy Band, Planxty czy De Danann i prezentował wybór najlepszej celtyckiej tradycyjnej muzyki z inspiracją największych mistrzów gatunku.

      W 1985 roku skrzypek Kevin Burke koncertował z gitarzystą Mícheálem Ó Domhnaillem w Ameryce. Dołączył do nich Andy Irvine i występowali jako trio. Kevin i Michael występowali wspólnie w Bothy Band. Burke zastąpił tam Tommy People’a. Gdy Michael nie mógł zagrać, w jego miejsce wskakiwał gitarzysta i wokalista Gerry O'Beirne. Wspólne występy dawały muzykom taką frajdę, że postanowili rozszerzyć skład o akordeonistę Jackie Daly’ego, grającego w zespole De Dannan. W takim składzie wyruszyli w trasę koncertową po USA, zatytułowaną „The Legends Of Irish Music”. Pomysł takiej trasy było dać szansę wspólnego grania muzykom, którzy podziwiali nawzajem swoją pracę z wcześniejszych występów. Koncerty przyciągały tłumy widzów a w gazetach pojawiały się doskonałe recenzję, tak, że postanowili kontynuować współpracę i stworzyć zespół o nazwie Patrick Street, wykorzystując nazwę ulicy, która pojawia się w większości irlandzkich miast.

      Kevin Burke urodził się w Londynie, choć jego rodzice pochodzili ze Sligo w Irlandii.Jako nastolatek grywał w angielskich i irlandzkich klubach a w 1972 roku, po spotkaniu z Arlo Guthrie, przenosi się USA. Po powrocie do Irlandii przystępuje do jednego z najbardziej wpływowych zespołów lat 70-tych, The Bothy Band.

      Andy Irvine to wyjątkowa postać w irlandzkiej historii muzyki. Był członkiem dwóch przełomowych grup, Sweeney's Men i Planxty , blisko współpracował z Paulem Brady i innymi sławami muzyki irlandzkiej, takimi jak De Danann, Maddy Prior, June Tabor czy Dickiem Gaughanem.

      Jackie Daly urodził się w Kanturk, hrabstwie Cork, w regionie Sliabh Luachra, będącego kołyską tradycyjnej irlandzkiej muzyki, piosenek, tańców, poezji i kultury. Gry na akordeonie uczył się od największych lokalnych mistrzów. W latach 1980-1985 nagrał cztery płyty z grupą De Dannan.

Patrick Street 1986      Bardzo szybko powstała pierwsza płyta „Patrick Street”, wydana przez Green Linnet Records, lecz jeszcze przed nagraniem płyty, nastąpiła zmiana na miejscu gitarzysty. W miejscu O'Beirne'a pojawił się Arty McGlynn. Producentem krążka był Dónal Lunny a do nagrania wykorzystano Landsdowne Studios, Dublin, Ireland. Dónal Lunny uczestniczył równiez w nagraniach na klawiszach i bodhranie.

      Arty grał wcześniej w takich prestiżowych grupach jak Planxty, De Danann czy the Van Morrison Band. W 1979 roku nagrał swój pierwszy solowy album „McGlynn's Fancy”, które to nagranie było pierwszym, gdzie gitara brzmi w autentycznym tradycyjnym stylu.

No. 2 Patrick Street 1988      „No. 2 Patrick Street” to drugi album studyjny grupy, wydany w 1988 roku przez Green Linnet Records. Album został nagrany w Homestead Studios w Dublinie, wyprodukowany przez grupę, jako inżyniera zatrutniono Endę Walsh a zmikosowany został w Landsdowne Studios w Dublin, przez Dónala Lunny'ego i Andrew Bolanda. Enda Walsh zagrała, również, na instrumentach klawiszowych. Oprócz tradycyjnych utworów instrumentalnych, pokazujących wirtuozerię muzyków, na płycie znalazło się kilka piosenek, między innymi, „Tom Joad”, Woody Guthriego, nawiązująca do powieści „Grona gniewu” Johna Steinbecka oraz chwytliwą balladę „William Taylor”.

Irish Times 1990      W trzecim studyjnym albumie „Irish Times”, wydanym w 1990 roku, oprócz stałych członków zespołu, wzięli udział: Bill Whelan (instr. Klawiszowe, twórca „Riverdance”), James Kelly (skrzypce), Declan Masterson (dudy,whistle, instr. klawiszowe) i Gerry O'Beirne (wokal, gitara), który miał udział w dwóch piosenkach. Producentem był Gerry O'Beirne oraz zespół a nagrań dokonano w Windmill Lane Studios w Dublinie. Zatrudnieni przy tej okazji, dodatkowo, utalentowani muzycy dodali nagraniam świerzości i nowej jakości. Album otwiera hitowa wersja utwóru „Music for a Found Harmonium”, napisanego przez założyciela „Penguin Cafe Orchestra”, Simona Jeffes, który rzeczywiście znalazł fisharmonię (harmonium) na ulicy w Japonii, gdzie przebywał w trasie.

All in Good Time” 1993 „All in Good Time” to czwarty album grupy Patrick Street, wydany w 1993 roku przez Green Linnet Records. Do zespołu, na czas nagrania, dołączył ponownie Bill Whelan na instrumentach klawiszowych oraz wokalem. Zamieszczone na płycie jigi reeli i polki wspierają piosenki, a wśród nich potrójny zestaw „Lintheads”, zaśpiewany poruszającym głosem Andyego Irvina. Na krążku można znaleźć jeszcze kilka piosenek: i tętniącą życiem polkę „The Girls Along the Road”, opowieść Irvina o górnikach, „A Prince Among Men” oraz „Carrowclare”, ponownie twórczość Irvina, tym razem o irlandzkiej emigracji.

Corner Boys 1995      W 1995 roku powstał nowy album „Corner Boys”, wydany przez Green Linnet Records, kolejny świetny album podkreślający wirtuozerię muzuków, z minimum efektów studyjnych czy wystudiowanej aranżacji. Nastąpiła zmiana na stanowisku gitarzysty. Arty'ego McGlynna zastąpił Ged Foley, grający wcześniej w Battlefield Band. Jego pomysłowe zagrywki gitarowe dały doskonałą bazę do skomplikowanych piosenek Irvina oraz doskonale zgranego duetu Kevina Burke i Jackiego Daly na skrzypcach i akordeonie.
      Ged (Gerard) Foley dorastał w harbstwie Durham w północno wschodniej Anglii, rejonie słynącym z muzycznej tradycji. Początkowo towarzyszył pieśniarzowi i autorowi tekstów Jezowi Lowe, a następnie, przez kilka lat, zajmował miejsce w Battlefield Band. W 1984 roku, wraz z Chrisem Parkinsonem założył zespół The House Band, w którym występował równolegle z pracą dla Patrick Street.

Made in Cork 1997      „Made in Cork”, szósty studyjny album Patrick Street został wydany w 1997 roku przez Green Linnet Records. Był nagrany w Soundmasters Studios w Cork, producentem jest zespół, inżynierem produkcji Ray Barron a zmiksowany przez Geda Foley’a w Oath Studio w Columbus w Ohio. Album łączy w sobie wszystkie najlepsze elementy gatunku : wirtuozozrję skrzypiec i akordeonu (Kevin Burke, Jackie Daly), wzruszające piosenki (Andy Irvine), pomysłowe rytmy gitarowe (Ged Foley), wymyślną aranżację i duży dobrej muzyki. Na płycie znajdują się dwa zestawy polek, wykonane przez duet Burke i Daly, kombinacje podwójnych jigów, slip jigów, hornpipów, reeli i slide’ów oraz cztery piosenki zaśpiewane przez Irvina z pomocą Geda Foley’a.

Live from Patrick Street 1999      „Live from Patrick Street”, to siódmy album grupy, wydany w 1999 roku przez Green Linnet Records. Materiał zarejestrowano podczas różnych koncertów z listopada 1998 roku w czasie trasy po Anglii i Irlandii. Płyta zawiera zarówno tradycyjne instrumentalne jigi i reele aż po ludowe ballady, takie jak „Wild Rover No More” czy „My Son in Amerikay”, przejmująca ballada o irlandzkim rodzicu, którego syn wyjechał do Ameryki w poszukiwaniu szansy. Na płycie powraca tytuł orkiestry Penguin Café Orchestra, „Music for a Found Harmonium”, który grupa spopularyzowała i który stał się ich popisowym numerem. Album zawiera wspanialą piosenkę „The Holy Ground”, napisaną przez byłego członka zespołu, Gerry O'Beirne’a, a także „Stewball i the Monaghan Grey Mare”, wspaniałą interpretację Irvina starego klasyku. Muzycy wykorzystali nowe instrumenty jak elektryczne buzuki i lirę korbową, a Burke i Foley fascynują ekscytującym duetem na skrzypcach. Idealne połączenie mistrzowskiej gry i dynamiki. „Live From Patrick Street” oddaje magię kwartetu w najczystszej postaci.

Street Life 2002      W 2002 roku ukazał się ósmy album grupy zatytułowany „Street Life”, wydany ponownie przez Green Linnet. Producentem album był Ged Foley oraz grupa Patrick Street a nagrań dokonano w kilku studiach: Peach Fork Studios w Ohio, Éiníní Studio w harbstwie Kildare, Navessa Studios, Nowy Jork, Cal Scott Music w Oregonie. Gościnnie zagrali: Steve Cooney (instr. perkusyjne), Gay Dalzell (śpiew harmoniczny), Matt McElroy (banjo), Bruce Molsky (skrzypce), Bernie Nau (pianino) and Cal Scott (róg altowy i kornet).
      Urodzony w Australii gitarzysta Steve Cooney był później członkiem grupy towarzyszącej Sinead O'Connor a przez rok, również jej mężem. Bruce Molsky, to skrzypek, gitarzysta i bandżysta grający muzykę z region Apallachów. Cal Scott jest multi instrumentalistą, autorem tekstów, kompozytorem oraz dyrektorem muzycznym strunowo dętej orkiestry „The Trail Band”.
      Na płycie zamieszczono 10 utworów, pięć intrumentalnych i pięć piosenek. Wśród piosenk znajdują się „Barna Hill” i „Green Grows the Laurel”, wykonane przez Irvina oraz „The Diamantina Drover”, napisana przez Australijczyka Hugh McDonalda (The Bushwackers Band,Redgum) a zaśpiewana przez Geda Foley’a. Foley nagrał ją wcześniej z zespołem The House Band.

On the Fly 2007            W 2007 roku ukazał się dziewiąty album zatytułowany "On the Fly" a wydany przez należącą do Kevina Burke'a wytwórni Loftus Music. Do składu dołączył multi-instrumentalista John Carty a, gościnnie, Brendan Hearty na fisharmonii. Po nagraniu tego albumu, Jackie Daly opuścił zespół.
      Pochodzący z Londynu John Carty, był już uznanym muzykiem tradycyjnym, nagrodzonym w 2003 roku przez irlandzką telewizję TG4 w dorocznym konkursie. John grał równolegle w zespole At The Racket, założonym w 1997 roku. Brendan Hearty to wyjątkowy muzyk i autor tekstów, znany z zespołów The Higglers i Brendan Hearty Band, popularnych w zachodniej części Irlandii. Brendan występuje regularnie z akordeonistą Andrew MacNamara.
      Nowy album jest uważany za najbardziej tradycyjny, nagrany w trzeciej dekadzie działalności grupy. Andy Irvine wybrał takie kawałki jak potężny „Erin go Bragh”, „The Rich Irish Lady”, pod wpływem amerykańskiej pieśniarki Peggy Seeger, czy „Sergeant Small”, australijska piosenka robotników szukających pracy. Ged Foley wnosi nową interpretację jednej z najbardziej popularnych piosenek irlandzkich, „The Galway Shawl”. Jackie Daly oferuje na pożegnanie zestaw polek i reeli, w charakterystycznym dla niego stylu akordeonowym.

      Ged Foley odszedł z Patrick Street w 2009 roku, a od 2010 na koncertach pojawił się były członek zespołu Arty McGlynn. Działalność grupy powoli wygasała, skupiając się jedynie na sporadycznych koncertach. Nigdy nie było oficjalnego rozwiązania zespołu, lecz ostatni zanotowany występ miał miejsce w lipcu 2014 roku.

Skład:
      Kevin Burke - skrzypce
      Andy Irvine - śpiew, mandolina, bouzouki, harmonika
      Jackie Daly - akordeon guzikowy (1986-2007)
      Gerry O'Beirne - gitara,śpiew (1986-1986)
      Arty McGlynn - gitara (1986-1995, 2010-)
      Ged Foley - gitara (1995-2009)
      John Carty - skrzypce banjo, flet, gitara (2007-)

Dyskografia:
      Albumy studyjne
      Patrick Street (1986)
      No. 2 Patrick Street (1988)
      Irish Times (1990)
      All In Good Time (1993)
      Cornerboys (1996)
      Made in Cork (1997)
      Street Life (2002)
      On the Fly (2007)

      Album koncertowy
      Live from Patrick Street (1999)

      Kompilacje
      The Best of Patrick Street (1995)
      Compendium: The Best of Patrick Street (2000)



Linki:
Mícheál Ó Domhnaill
Kevin Burke
Gerry O'Beirne
Arlo Guthrie
Paul Brady
Andy Irvine

Artyści i zespoły wymienione w teście:
De Danann
Maddy Prior
June Tabor
Dick Gaughan
Ged Foley
The House Band
Jez Lowe
Chris Parkinson
Bill Whelan
Dónal Lunny
Cal Scott Music
Bruce Molsky
The Trail Band
Hugh McDonald
The Bushwackers Band
Redgum
Sinead O'Connor
Andrew MacNamara
John Carty
Brendan Hearty
The Higglers

Inne odnosniki do tekstu:
Green Linnet Records
Riverdance
Penguin Cafe Orchestra
Peach Fork Studios
Navessa Studios
Loftus Music

Youtube:
The Dream & Indiana, performed by Patrick Street ;In concert at The Institute of Musical Traditions (www.imtfolk.org) on March 15, 2010.
The Ballad of Tom Joad, performed by Andy Irvine;In concert at The Institute of Musical Traditions (www.imtfolk.org) on March 15, 2010.
Down the Broom, The Gatehouse Maid, and Mulvihill's, performed by Patrick Street ;In concert at the Institute of Musical Traditions(www.imtfolk.org) Monday Night Concert, Rockville, MD, USA on March 15, 2010. Patrick Street is Kevin Burke, Andy Irvine, John Carty, and Ged Foley.
John McKenna's Jigs, performed by Patrick Street;In concert at The Institute of Musical Traditions (www.imtfolk.org) on March 15, 2010. As always, we gratefully thank the Maryland State Arts Council (www.msac.org), the Montgomery County Arts & Humanities Council
Patrick Street - Music for a Found Harmonium TG4
Patrick Street - Live at Earagail Arts Festival, Ionad Cois Locha 2008
Patrick Street in Germany - Bonn Folk Festival 1987
Składanka – Promanade - Kevin Burke & Micheal O'Domhnaill

Kevin Burke and Michael O'Domhnaill:
1 - The Pigeon On The Gate/Lafferty's/The Morning Dew
2 - The Reverend Brother's/Sean Ryan's/The Cliffs of Moher
3 - Calum Sgaire
4 - Paddy's Return/Willy Coleman's/Up In The Air
5 - Lord Franklin
6 - Barrel of Bricks
7 - The Promenade
8 - Fionnghuala/Sweeney's Buttermilk/The Musical Priest/Jenny's Chicken
9 - (?)/Salmon Tailing Up The River/Britches Full Of Stitches
10 - Mason's Apron/Laignton's/?/Michael Kennedy's/Farewell To Erin (Reels)

Promanade - Kevin Burke & Micheal O'Domhnaill 1978





Logo  Planxty      
  Kraj: Irlandia   Gatunek muzyki: trad  

Planxty      Planxty to irlandzka grupa, założona na początku lat 70. Grupa była jedną z najważniejszych w tych latach, kluczowych dla popularyzacji muzyki celtyckiej na świecie. Nawet teraz, ich nagrania wyróżniają się w irlandzkiej muzyce ludowej, a członkowie zespołu osiągnęli sukcesy w karierach solowych i są wszechobecni w celtyckim folku. Choć zespół zawsze był tylko dodatkiem do solowych karier jego członków, to jest przez znawców uważany za jedną z takich formacji, które uczyniły muzykę Zielonej Wyspy tak znaną i atrakcyjną na całej kuli ziemskiej.

PLANXTY I.
      Christy Moore, irlandzki gitarzysta urodzony w Newbridge, w hrabstwie Kildare, był początkowo pracownikiem banku. Podczas strajku w 1966 roku wyemigrował do Anglii, gdzie spotkał wielu znanych, folkowch muzyków i sam zaczął występować na tamtejszej scenie. W 1969 roku nagrał płytę "Paddy On The Road" z Dominikiem Behanem, zawierającym irlandzkie piosenki.
      Producent, Bill Leader, namówił go do powrotu do Irlandii i nagrania płyty wraz z dobranymi przez siebie muzykami. Christy zaprosił do współpracy swojego szkolnego kolegę Donala Lunny'ego, wyśmienitego dudziarza Liama O'Flynna oraz Andy'ego Irvina. Andy był znany na scenie folkowej w Dublinie skoncetrowanej w O'Donoghue's Pub i występował wcześniej z Donalem. Był też założycielem przełomowej grupy Sweeney's Men.
      
      Christy przekonał Billa do zainstalowania swojego studia w Prosperous (Kildare), gdzie muzycy zaczęli próby w piwnicy, w domu siostry Moora, Anne, w 1970 roku. W nagraniu płyty uczestniczyli również: Kevin Conneff (później The Chieftains) na bodhranie, Clive Collins na skrzypcach oraz Dave Bland na koncertinie. Nagrań dokonano w lato 1970 roku a płyta o nazwie "Prosperous" została wydana w 1972.
      Po nagraniu płyty Christy powracał do Irlandii coraz częściej, występując z tymi samymi muzykami w barze Slattery w Dublinie. Zaczęli tam od 30 minutowych wystepów w "The Mugs Gig", wraz z Paddym Reilly. W końcu zaproponował utworzenie grupy na bazie muzyków, którzy uczestniczyli w nagraniu płyty. W ten sposób, w 1972 roku powstał Planxty, choć początkowo występowali pod swoimi nazwiskami, w skrócie CLAD. Nazwa odnosi się do Turlough O'Carolan, irlandzkiego harfisty z XVII wieku, słynnego z napisanie wielu "planxties", pieśni pochwalnych dla konkretnej osoby.

      Grupa zaczęła koncertować w Irlandii. Pierwszą trasę rozpoczął wystep w M.S.G w Manchesterze 22 kwietnia 1972 roku.
      Ważny występ miał miejsce w hali tanecznej w Galway, gdzie mieli zagrać przed gwiazdą wieczoru Donovanem. Przez pierwsze 20 minut i wykonali kolejno "Raggle Taggle Gypsies", "Arthur MacBride", "When first unto this country" oraz "Sí bheag Sí mhór" a publiczność z każdym kawałkiem reagowała coraz bardziej żywiołowo. Występ był olbrzymim sukcesem.
      Pierwszy singiel "Three Drunken Maidens" , został wydany przez wytwórnię Desa Kell, Ruby records, osiagając siódmą pozycje na irlandzki listach przebojów. Następny "The Cliffs of Dooneen", znalazł się na pozycji trzeciej.

      Przemierzali Irlandię, Anglię i Szkocję, grając wspaniałą muzykę, ciesząc się zdobytą popularnością.
      Ich pierwszy album został nagrany w Londynie we wrześniu 1972 roku Phil Coulter w fotelu producenta. Album został wydany w 1973 roku a z powodu ciemnej okładki zwany również "Czarnym albumem". Album ukazał się tuż przed Bożym Narodzeniem i był prawdziwym hitem. Pod koniec 1973 roku ukazał się drugi album grupy "The Well Below the Valley", nagrywany w przerwach między koncertami.
      Podczas Cambridge Folk Festival, z powodu choroby Liama, zespół wystąpiła na jednym z koncertów z Rene Werneerem, skrzypkiem grającym, na codzień w grupie, Alana Stivella, który znał dużą część ich materiału.
      Podczas trasy w Niemczech i Bretanii, Donal Lunny zapowidział swoje odejście. Postanowił założyć nową formację z Shaunem Davey i Jamesem Morrisem, z którymi już wcześniem współpracował. Koniec końców Lunny odszedł w 1974 roku, by załozyć The Bothy Band, gdzie grał na gitarze i bouzouki.
      Członkowie zespołu zdecydowali sie poprosić Johnny Moynihana, by zajął miejsce Lunny'ego. Johnny był zupełnie innym muzykiem, jego gra na bouzouki nigdy nie bazowała na akordach, jego podejście było bardziej liryczne i, choć grupa zyskała wokalistę, do straciła werwę, którą zapewniał Donal.
      W sierpniu 1974 roku Planxty nagrała w Londynie swój trzeci album "Cold Blow and the Rainy Night", a porducentem był ponownie Phil Coulter. W nagraniach kilu piosenek uczestniczył jeszcze Donal Lunny.

      Wkrótce, wiosną 1974 roku, Christy Moore powiadomił o decyzji odejścia i powrotu do kariery solowej, by wykonywać szerszy zakres repertuaru. Jego odejście dokonało się w sposób przyjazny, gdyż, podczas gdy na jego miejsce został zatrudniony Paul Brady (grupa proponowała mu współpracę już wcześniej, w miejsce Donala), Christy grał z nimi aż do października. Po jego odejściu, Irvine, Moynihan, Brady, O'Flynn intensywnie koncertowali, ale nie nagrali żadnej płyty. Ostatni koncert miał miejsce w Brukseli w 5 grudnia 1975 roku.

      Paul Brady, propozycję przyłączenia, dostał już jesienią 1973 roku, gdy miał zastąpić Donala. Odmówił, jednak, będąc związany z amerykańską grupą The Johnstons, a w szczególności z Adrienne Johnston, która w 1981 roku zgineła śmiercią tragiczną.

      Ostatnia trasa koncertowa miała miejsce we Francji, gdzie towarzyszyli zespołowi Malicorne Jean-Pau Verdierowi. Po powrocie do domu, spotkali i się w biurze swojego managera Desa Kelly'ego i oficjalnie rozwiązali grupę.

      John "Johnny" Moynihan uznawany jest za człowieka, który wprowadził bouzuki do irlandzkiej muzyki w połowie lat 60-tych. Znany jako "Bard z Dalymount", grał w młodości wraz Andy Irvinem w przełomowym zespole Sweeney's Men.
      Andy Irvine utworzył duet wraz z Paulem Brady. Grał również równolegle w De Dannan, lecz zdecydował się definitywnie na duet, jako bardziej odpowiadający jego gustom muzycznym. Następnie, występował z Mickiem Hanly, grając trasę koncertowa po Europie. Wraz z Paulem, Donalem Lunnym i Kevinem Burke nagrali płytę w Rockfield Studios w sierpniu 1976 roku.

PLANXTY II.
      Członkowie zespołu spotykali się czasem na scenie i w studio, grajac w różnych kombinacjach. Pod koniec 1978 roku Christy grał w "The Christy Moore Band" i stwierdził, że to dobry moment by wznowić działalność Planxty. Pozostali zgodzili się całym sercem. Kłopot był tylko z Donalem, który miał zobowiązania w The Bothy Band. Koniec końców dołączył do kolegów, sprowadzając ze sobą flecistę Matt Molloy.

      Zreformowane Planxty miało nowego managera Kevina Flynna z County Sligo i panowie zaczęli próby do albumu "After The Break".

      Zaczęli od gigantycznego tournee. Jednego dnia, grając w "The Meeting Place" w Dublinie dla około 60 ludzi, a dwa dni później otwierając trasę w Hammersmith Odeon, przed około 3000! Trasa prowadziła dalej poprzez Bretanię i Niemy, Francję, Szwajcarię, Austrię, Belgię, Holandię i wreszcie Irlandię: 45 koncertów w 58 dni.
      Skończyli w Dublinie a tydzień później w nowym studio "Windmill Lane" nagrywając "After The Break".

      Matt grał w zespole aż do jesieni 1979 roku, kiedy został zaproszony do The Chieftains.

      W lutym 1980 roku do występów "na żywo" dołączyło dwóch muzyków z hrabstwa Clare: grający na koncertinie Noel Hill oraz skrzypek Tony Linnane.Sześcioosobowy skład z Moorem, Irvinem, Lunnym, O'Flynnem, Hillem i Linnanem był wzbogacany dodatkowo przez Matta Molloya a także klawiszowca Billa Whelan. W tym składzie weszli do studia, aby nagrać "The Woman I Loved So Well", który to album ukazał się 1980 roku.
      Bill Whelan wcześniej współpracował z tymi muzykami przy nagraniu "Prosperous", a później stworzył widowisko "Riverdance"

      Ten skład grał zestaw koncertów w Olympia Theatre w Dublinie w dniach 18-23 października 1980 roku. Koncerty były nagrywane dla potencjalnego albumu koncertowego. Taśmy w końcu ujrzały światło dzienne w nielicencjonowanym wydaniu z 1987 "The Best of Planxty Live". Skład rozszerzony o orkiestr i sekcję rytmiczną, nagrał utwór "Timedance" w 1981 roku w ramach konkursu Eurowizji. "Timedance" stał się genezą tego co Whelan później przekształcił w "Riverdance".

      Zespół zaczął grać coraz mniej. Christy i Donal zaangażowali się w nową grupę, przyszłe Moving Hearts. Obie formacje działały w tym samym czasie przez okres w 1982 roku. Planxty nawet zagrał akustyczną wersję „No time for love”, utworu, który stał się wielkim hitem Moving Hearts.

      Po dziwnej trasie koncertowej w 1982 roku Planxty zdecydował się nagrać album w październiku tego roku. Tym razem poprosili do współpracy Jamesa Kelly’ego. James omal nie zagrał w Planxty w 1973 roku, ale w tym czasie, był jeszcze zbyt młody. Album „Words and Music” został nagrany dla WEA i wydany w 1983.

      Christy i Donal zdecydowali się poświęcić się w pełnym wymiarze czasu dla Moving Hearts a Liam, Bill i Andy znaleźli się sami z nazwą Planxty. Zaproponowali współpracę Arty McGlynnowi z Hrabstwa Tyrone i Dolores Keane, wokalistce grającej również na bogatym zestawie tradycyjnych instrumentów. Zaczęli próby w domu Billa. To była zupełnie inna muzyka i bardzo różne Planxty. Arty McGlynn i Dolores Keane Wkrótce opuścił zespół.

      Wykonali jeszcze objazd Wielkiej Brytanii, kończąc w Dominion Theatre w Londynie oraz krótkie tourne po Irlandii na wiosnę 1983 roku, który był ostatnim przejawem Planxty.

Planxty in 2004
PLANXTY III.
      Dwadzieścia lat później, Paddy Dougherty, właściciel hotelu Royal Spa w Lisdoonvarna i współzałożyciel z festiwalu w Lisdoonvarna zachęcił grupę do zjednoczenia. Dla prób zajął dla nich jadalnię. Doprowadziło to do jednorazowego występu przed 200 osobami 11 października 2003. Muzycy zadowoleni z wyników i przyjemności grania znowu razem, zostali ze sobą w Planxty przez prawie dwa lata, które doprowadziły do dodatkowych koncertów w Dublinie, Belfaście i hrabstwie Clare w 2004 r. a także w Londynie w styczniu 2005 roku, oraz wydania płyty i DVD „Planxty Live 2004”. Zespół grał w czteroosobowym składzie, gdzie Christy okazjonalnie grał na instrumentach klawizowych. Do tej pory nie doszło do ponownej reaktywacji grupy. Christy Moore powiedział, że, już w kolejnym, nie będzie uczestniczyć, ale dał swoje błogosławieństwo dla innych.

Planxty MembersSkład zespołu:
      Christy Moore - gitara akustyczna, bodhran, śpiew
      Andy Irvine - mandolina, mandola, bouzouki, hurdy-gurdy, harmonika, spiew
      Dónal Lunny - gitary, bouzouki
      Liam O'Flynn - uilleann pipes, tin whistle

      Johnny Moynihan - bouzouki
      Matt Molloy - flet
      Paul Brady - gitara, śpiew
      Nollaig Casey - skrzypce
      Bill Whelan - instrumenty klawiszowe
      James Kelly - skrzypce
      Eoghan O'Neill - gitara basowa
      Noel Hill - concertina
      Tony Linnane - skrzypce
      Arty McGlynn - gitara
      Dolores Keane - śpiew

Dyskografia:
Singles
      1972: Three Drunken Maidens / Si Bheag Si Mhor - 7" single (Ruby 152)
      1972: The Cliffs of Dooneen / Yarmouth Town - 7" single (Polydor 2078-023)
      1981: Timedance / Nancy Spain - 12" single (WEA IR 28207); 7" single (WEA IR 18711)
      1981: Timedance / DJ Version - 7" single (WEA IR 18711)
      1983: I Pity the Poor Immigrant / The Irish Marche - 7" single (WEA PLAN01)

Studio albums
      1972: Prosperous
      1973: Planxty
      1973: The Well Below the Valley
      1974: Cold Blow and the Rainy Night
      1979: After the Break
      1980: The Woman I Loved So Well
      1983: Words & Music

Planxty_Prosperous.jpg Planxty_1972.gif Planxty_1973_wellbelow.gif Planxty_1974_cold_blow.gif Planxty_AfterTheBreak.jpg Planxty_TheWomanILoved.jpg Planxty_WordsAndMusic.jpg Planxty_OneNightInBremen.jpg
Live albums
      1987: The Best of Planxty Live - a two-cassette live album compiled from shows at Olympia Theatre in Dublin, 18-23 August 1980. Unauthorized release by their former manager Kevin Flynn (PLANX MC01), stopped by court injunction.
      2004: Live 2004
      2018: One Night in Bremen

Anthologies
      1976: The Planxty Collection - includes "The Cliffs of Dooneen"
      1984: Planxty Arís - Released in Ireland only; includes "The Cliffs Of Dooneen" and "Yarmouth Town"

Compilations
      1973: Kertalg 73: 2eme Festival Pop'Celtic (France - Barclay CPF 920 452 LP) - Contains live recordings from the festival on July 22, 1973 of "Si Bheag Si Mhor ', "Jig", "Raggle Taggle Gypsy"
      1980: Nyon Folk Festival (France - Cat Music CAT 81004/05 LP) - Contains live recordings from the festival in July, 1979 of "Raggle Taggle Gypsy" and "Smeceno Horo"
      1980: High Kings Of Tara (Ireland - TARA 3003) - Irish-only V/A; includes then-exclusive Planxty tracks "Lord McDonald / The Chattering Magpie" and "The Bonny Light Horseman" (also included on CD and digital releases of After The Break); also includes exclusive Andy Irvine / Dónal Lunny track "General Monroe"
      1986: Irish Folk Festival (Sound CD 8) - Dutch-only CD; includes "Timedance" and "Nancy Spain"
      1992: The Seville Suite (Tara CD 3030) - credited to Bill Whelan, features exclusive Planxty reunion studio track "Timedance '92"
      2004: Christy Moore: The Box Set 1964-2004 - includes an early live recording of "The Raggle Taggle Gypsy" live at City Hall, Cork; "Three Drunken Maidens", and the previously unreleased Planxty outtake "Down In The Valley".

With Christy Moore
      1970: Prosperous (Trailer LER 3035 LP) - Christy's second solo album, where the members of Planxty first came together.
      1983: Easter Snow/The Knock Song (WEA IR 9591 45) - 7" single, with Planxty members on "Easter Snow". Republished on The Christy Moore Collection 1981-1991
      1985: Ordinary Man (WEA 0706 & WEA 0763 LP) - Planxy featured on the track "St. Brendan's Voyage"




Linki:
www.planxty.ie
Planxty - unofficial
Planxty na allmusic.com

Muzycy:
Christy Moore
Andy Irvine
Paul Brady
Bill Whelan
James Kelly
Noel Hill
Matt Molloy
Dónal Lunny

Liam O'Flynn - Tara Music Company
Nollaig Casey and Arty McGlynn - Tara Music Company

Inne strony:
Malicorne
Joan Pau Verdier
Mick Hanly
Kevin Burke
The Chieftains
Moving Hearts - Tara Music Company
Shaun Davey

Youtube:
Planxty - Late late show
Planxty - The Blacksmith
Planxty - As I roved out 1979
Planxty - The Jolly Beggar 1980
Planxty - 3 Slip jigs 1980
Planxty - Sally Brown 1980 Abbey Tavern
Planxty - Little Musgrave
Planxty - The Good Ship Kangaroo 1980
Planxty - Tabhair Dom Do Láimh
Planxty Songs List

Planxty Documentary Part 1
Planxty Documentary Part 2
Planxty Documentary Part 3
Planxty Documentary Part 4
Planxty Documentary Part 5
Planxty Documentary Part 6


Planxty - Words And Music
Planxty - 1973
Planxty - The Well Below The Valley
Planxty - Cold Blow And The Rainy Night




Logo  Solas      
  Kraj: Irlandia   Gatunek muzyki: trad  

Solas      Solas jest amerykańską grupą muzyczną założoną w 1994 roku. W składzie grupy grają Irlandczycy, stąd często podawane jest, że jest to irlandzko-amerykańska grupa. Muzyka przez nich wykonywana jest, rzeczywiście, bardziej irlandzka, niż innych amerykańskich zespołów, ciążących zwykle bardziej w stronę rocka. Grają zarówno celtyckie standardy, jak i własne kompozycje. W ich muzyce słychać respekt dla irlandzkiej tradycji, lecz również zorientowanie się na przyszłości i popularyzowanie tego gatunku wśród szerokiej publiczności. Aktywność grupy skupia się na dwóch osobach, na założycielu, multiinstrumentalisty i duszy zespołu, Seamusie Eganie oraz skrzypaczki i wokalistki, Winifred Horan. Słowo „solas” oznacza w języku gaelickim – światło.

      Grupa Solas jest wynikiem pomysłu Seamusa Egana. Séamus urodził się w Hatboro w 1969 roku, w Pensylwanii w domu irlandzkich emigrantów Mike’a i Ann Egan. Okazał zainteresowanie muzyką tradycyjną, gdy w wieku trzech lat, z rodzicami i pięciorgiem rodzeństwa przenieśli się z powrotem do rodzinnego domu w Irlandii, do małej miejscowości Foxford w hrabstwie Mayo. W wieku, około sześć, siedem lat zaczął uczyć się gry na akordeonie guzikowym, od znanego akordeonisty, Martina Donaghue. Fletem irlandzkim zainteresował się, gdy zobaczył Matta Molloy’a i Jamesa Galwaya w telewizji. W 1978 roku, Mick Moloney założył Green Fields of America, zespół grający tradycyjną muzykę irlandzką i działający po obu stronach oceanu. Po powrocie do Stanów i zamieszkaniu w Filadelfii, Seamus spotkał Micka Moloney, trafił pod jego skrzydła i biorąc od niego nieformalne lekcje gry na banjo. Do ukończenia 14 lat, Seamus zdobył mistrzostwo Irlandii na czterech różnych instrumentach. Do ukończenia 16 roku życia, Egan wydał swój pierwszy solowy album „Traditional Music of Ireland”, a przed ukończeniem 20 był już profesjonalnym muzykiem, który koncertował m.in. z Peter, Paul & Mary i Ralphem Stanley’em, pracującym jako muzyk sesyjny u Vernona Reida (amerykański gitarzysta). Na początku lat 90-tych, wraz z Eileen Ivers, Johnem Doylem i Susan McKeown, założył w Nowym Jorku zespół „The Chanting House”. W 1990 roku wydaje swój drugi album solowy „A Week in January”. W 1995 roku nagrał muzykę do niskobudżetowego filmu, w reżyserii Edwarda Burnsa, „The Brothers McMullen” („Piwne rozmowy braci McMullen”), filmu przepełnionego celtycką muzyką, do którego napisał, wraz z Sarah McLachlan, przebojową piosenkę „I Will Remember You”. Pomysł stworzenia Solas zaczął nabierać kształtów, gdy Seamus spotkał skrzypaczkę Winifred Horan oraz gitarzystę Johna Doyle'a. Trio zaczęło grywać w barach Nowego Joku a wkrótce dołączyli do nich akordeonista John Williams i wokalistka Karan Casey. Ich pierwszy występ pod nazwąSolas odbył się w Wszyngtonie w 1995 roku. W 1996 roku wydał swój trzeci solowy album "When Juniper Sleeps", na którym zadebiutował na gitarze akustycznej z nylonowymi strunami i w tym samym roku, w tej samej wytwórni Shanachie, ukazał się debiutancki album grupy "Solas". Producentem albumu był Johnny Cunningham, znany z Silly Wizard. Na albumie znalazło się pięć piosenek, osiem jigów, reeli i airów.

      Popularność grupy szybko rosła, występowali w klubach oraz zaliczyli obecność w popularnych programach radiowych A Prairie Home Companion a także Mountain Stage.

      W 1997 roku, pojawia się drugi album grupy "Sunny Spells and Scattered Showers", otrzymując entuzjastyczne recenzje w prasie muzycznej. Ta produkcja jest już nieco bardziej świadoma i bardziej eksperymentalna: w rękach Séamusa pojawia się banjo, na którym gra z niesamowitą techniką a zatrudniony gościnnie perkusista John Anthony wnosi rytmy z Europy, Afryki i Azji. Muzyka jest jednak nadal tradycyjna, utrzymując zespół z dala od bardziej popularnych nurtów.

      W 1997 roku, Karan Casey nagrała solowy album „Songlines”, zainspirowany powieścią Bruce'a Chatwina o tym samym tytule. Został on wyprodukowany przez Séamusa Egana a w nagraniu wzięło udział kilkoro członków zespołu Solas. Na albumie znalazły się zarówno tradycyjne jak i współczesne irlandzkie pieśni ludowe. Po nagraniu tego albumu Karan zapowiedziała swoje odejście, zaplanowane na rok 1998, by poświęcić się wyłącznie karierze solowej. Nagrała jeszcze z Solas kolejny album „The Words That Remain”, który ukazał się w 1998 roku. Po nagraniu drugiego albumu zespół opuścił John Williams, by kontynuować karierę solową. Jego miejsce zajął Mick McAuley, króry wcześniej grał w zespole towarzyszącym Karan Casey w czasie solowych występów. Mick grał na akordeonie guzikowym i concertinie.

      Miejsce Karan zajęła irlandzka wokalistka, Deirdre Scanlan, która śpiewała w zespole od 1999 do 2007 roku.

      Trzeci album zespołu jest to spójna stylistycznie całość oraz pierwsza próba wykonania tradycyjnych pieśni irlandzkich w oparciu o mniej konwencjonalny zestaw instrumentów. Zawiera, także, bardziej eklektyczny wybór utworów, demonstrując elastyczność brzmienia zespołu. Oprócz typowych irlandzkich melodii (np. "I Am a Maid That Sleeps in Love" czy "A Chomaraigh Aoibhinn O") pojawia się energiczny cover utworu Woodie Guthrie'go "Pastures of Plenty" oraz zaangażowana ballada Peggy Seegera "Song of Choice". Solas, który jak do tej pory wzbogacał muzykę celtycką elementami amerykańskimi, odwrócił tendencję dodając do amerykańskiego folku celtycki styl.

      W 2000 roku na rynku ukazał się kolejny album, pod tytułem „The Hour Before Dawn”. W trakcie jego przygotowywania w grupie nastąpiły istotne zmiany personalne. John Doyle zdecydował się opuścić zespół, by poświęcić się karierze solowej. Uczestniczył jeszcze w nagraniu albumu. Jako gitarzysta pojawił się Donal Clancy. Syn Liama Clancy’ego. Donal, wcześniej, zbierał doświadczenia grając z Eileen Ivers I The Chieftains. Donal grał w grupie Solas do 2002 roku, przyłączając się do zespołu Danú. Do nagrywania płyty zatrudniono też basistę jazzowego Chico Huffa oraz perkusitę Steve’a Holloway’a. Towarzyszyli oni wcześniej grupie w trasach koncertowych. „The Hour Before Dawn” jest łagodniejszy niż trzy poprzednie albumy. Nawet okładka nasuwa spokojne i refleksyjne skojarzenia. Piosenka „A Little Child” daje możliwość solowego popisu Winifred Horan. „When My Love and I Parted” jest czarującą, smutną balladą, w której uczestniczy tylko głos wokalistki i skrzypce. Nawet żywa ballada „A Miner's Life”, została zagrana i zaśpiewana wyjątkowo przez Johna Doyle’a, w sposób dużo delikatniejszy. Wybór utworów jest dużo bardziej konserwatywny niż na poprzedniej płycie, eksperymentującej z amerykańskim folkiem. Wyjątkiem jest tylko piosenka Seamusa Egan „I Will Remember You”, zaśpiewana przez nową wokalistkę Deirdre Scanlan.

      W lutym 2002 roku ukazała się kolejna płyta grupy „The Edge of Silence”. Zespół rozwija na niej swoje podejście do prezentacji muzyki celtyckiej w postaci różnorodnej mieszanki granej na mniej tradycyjnych instrumentach. Na tym albumie oddalają się jeszcze bardziej od skocznych jigów i reeli. Producentem płyty został Neil Dorfsman, który wcześniej współpracował z Dire Straits i Stingiem i jest to zdecydowanie najbardziej dopracowana i zróżnicowana stylistycznie praca grupy dotychczas. Wiele z załączonych utworów pozostaje pod wpływem popularnego stylu, słychać tam i jazz i New Age i nawet tradycyjne kawałki brzmią w sposób uproszczony. Wyraźnie Solas mniej ulega irlandzkiej przeszłości, pozostając przy własnej kreatywnej wizji prezentowanej muzyki. Nie można odmówić, jednakże, płycie siły. Zespół gra z wdziękiem i pasją. Skrzypaczka Winifred Horan, gitarzysta Donal Clancy i akordeonista Mick McAuley są w doskonałej formie a wokal Deirdre Scanlan jest urokliwy. Jeśli Solas zbliża się do muzyki pop, to robią to na własnych warunkach a ich talenty i poczucie twórczej odwagi pozostaje nienaruszone.

      Zaraz po wydaniu „The Edge of Silence” Donal Clancy opuścił grupę a zastąpił go Eamon McElholm. Eamon urodził się i wychował w hrabstwie Tyrone w północnej Irlandii. Jego wychowanie muzyczne zawierało wiele gatunków od tradycyjnych irlandzkich poprzez rock do klasyki. Przed przystąpieniem do Solas, Eamon wystepowała w irlandzkiem zespole Stockton's Wing , gdzie był wokalistą, kompozytorem i gitarzystą. Współpracował również z wieloma innymi wykonawcymi, takimi jak Cathal Hayden, Dezi Donnelly i Mike McGoldrick.

      Szósty album zespołu ukazał się w 2003, wydanay, tak jak poprzednie, przez Shanachie Records. W tej produkcji więcej jest oryginalnych kompozycji a płyta zawiera tylko dwa utwory innych wykonawców. Pierwszym jest słodka interpretacja „Scarecrow's Dream” Dana Fogelberga a drugim, nieomal barokowe wykonanie piosenki Dougie MacLeana, „This Love Will Carry”. Płytę uzupełniają dwa celtyckie kawałki, „Seoladh Na Naamhna” oraz „Maire Mhilis Bhrea”, wykonane całą siła wokalu i instrumentarium, przypominając grupę Altan w najlepszej formie.

      Kolejny album grupy, „Waiting for an Echo” ukazał się w lutym 2005 roku. Chociaż materiał nagrywano w pokojach hotelowych, garderobach oraz studiach na dwóch różnych kontynentach, album brzmi spójnie z naciskiem na kompozycje instrumentalne. Zestaw łączy energetyczne utwory instrumentalne z pięknymi piosenkami, mieszając tradycyjne i nowoczesne elementy muzyczne. Ich unikalny, wypróbowany styl i tutaj prezentuje się doskonale. Piocioosobowy zespół starannie dobrał i zaranżował każdą z trzynastu kompozycji. Głosy Deirdre Scanlon i Micka McAuleya, są dobrze dostosowane do materiału, zarówno tradycyjnego czy też nowoczesnego. Deirdre Scanlon szczególnie dobrze brzmi w, trochę dziwacznym, „a Sea of Fleur de Lis” a McAuley w czarującym „Erin”. Na specjalną uwagę zasługuje jego wykonanie piosenki Kate Rusby „The Night Visit”. W wykonaniu pojawia się interesujących twist, no i wykonie jest, pierwszy raz, męskie.

      Swoje 10-te urodziny grupa Solas obchodziła specjalnym koncertem, gromadzącym na scenie wszystkich obecnych i byłych członków zespołu. Jednorazowy koncert przed własną publicznością, w rodzinnej Filadelfii, odbył się 13-tego września 2005 roku, został sfilmowany i zaowocował płytą CD i DVD, która uchwyciła całą magię tego wydarzenia. DVD zawiera godzinę i 45 minut koncertu wraz z ponad 30 minut dodatków, wywiady, zdjęć z poza sceny i z prób, zarówno poszczególnych osób, jak i całego zespołu. Koncert zgromadził dawnych członków zespołu, Johna Doyle, Johna Williamsa i Karan Casey. Udała się, prawie niemożliwa, koordynacja planów koncertowych poszczególnych muzyków a wynik, CD i DVD „Reunion: A Decade of Solas” jest jednym z najbardziej cenionych irlandzkich wydawnictw muzycznych 2006 roku.

Solas Mairead Phelan      W czerwcu 2008 roku zespół zmianę wokalisty. Do grupy dołączyła Mairéad Phelan, ekscytująca, młoda piosenkarka z Kilkenny.

      Album „For Love and Laughter” ukazał się 26 sierpnia 2008 roku. Płyta została nagrana w Irlandii i w Filadelfii. Oprócz tradycyjnych i autorskich utworów, na płycie znalazły się piosenki folkowych artystek Antje Duvekot („Merry Go Round”) i Rickie Lee Jones („Sailor Song”) oraz stary numer (1963 rok) bluegrassowego zespołu The Dillards „There Is a Time”. W nagraniu uczestniczył, też, kanadyjski zespół The Duhks. Na płycie nie ma słabych kawałków a najlepsze okazują się te najbardziej tradycyjne, tak jak otwierający listę zestaw reeli, czy wspaniałe wykonanie folkowej piosenki pochodzącej z Ontario „The Gallant Hussar”. Wyjątkiem jest „Merry Go Round”, która nie jest w żaden sposób celtycka, lecz pasuje do programu. Głos Phelan jest zupełnie inny od głosu Karan Casey, wnosząc nowy aspekt do brzmienia Solas.

      W lutym 2010 ukazuje się płyta „The Turning Tide”, będąca kontynuacją obranej drogi muzycznej. Album jest oceniany jako najbardziej spójny i porywający od czasu debiutu w 1996 roku. Otwierający płytę „Hugo’s Reel”, napisany przez multiinstrumentalistę Seamusa Egana, rozpoczyna serię innowacyjnych interpretacji oryginalnych kawałków, takich jak „Grady Fernando Comes to Town”, piosenka Josha Rittera „A Girl in the War” czy znanej piosenki „A Sailor's Life”. CD kończy się utworem „A Tune for Roan”, piękną balladą trochę w stylu New Age. Na płycie znajduje się, też, cover piosenki Bruce’a Springsteena „Ghost of Tom Joad” (na podstawie „The Ballad Of Tom Joad” Woody Guthrie’go), napisanej z inspiracji powieści Steinbecka „Grona Gniewu”.

      We wrześniu 2010 roku Niamh Varian-Barry, z Cork w Irlandii, zastąpiła Mairead Phelan jako wokalistka grupy Solas.

      W lutym 2013 ukazuje się jedenasty album grupy p.t. „Shamrock City”. Seamus Egan został zainspirowany rodzinną historią i powstał pomysł „Shamrock City”, najbardziej ambitnego projektu grupy. „Shamrock City” opowiada o górniczym mieście Butte w stanie Montana, na przełomie 20 wieku, widzianą oczami irlandzkiego imigranta, kuzyna Seamusa, Michaela Conway’a. W 1910 roku wypłynął z Cobh w hrabstwie Cork w Irlandii do Filadelfii, a następnie skierował się do Butte do pracy w kopalniach miedzi. Sześć lat później zginął od uderzenia w głowę. Zmarł w wieku 25 lat. Płyta i sceniczny show, składa się z materiału nagranego w Filadelfii i filmowu o Butte i stara się nie tylko odkryć życie i śmierć młodego Conway’a, ale również naświetlić życie imigrantów w czasie rewolucji przemysłowej. Histora przodka Seamusa stała się ispiracją dla pieśni o imigracji, trudnych czasach i ucieczce, o społeczności górniczej zwanej Shamrock City. Atmosfera emocjonalnych ballad „Far Americay” i „Welcome the Unknown” jest wspierana przez dobrze dobrany podkład instrumentalny (zwłaszcza skrzypce Winifred Horan), a także pojawienie się na scenie Rhiannon Giddens z grupy „Carolina Chocolate Drops” oraz szkockiego weterana Dicka Gaughana, w piosence „Labour Song”. W trakcie scenicznego pokazu, Semaus opisuje doświadczenia swojego przodka,jako górnika w kopalni miedzi w Butte a w tle wyświetlają się historyczne zdjęcia z tego czasu. Kolejne utwory pojawiają się w kontekście historii z życia Michaela Conway’a.

      W lipcu 2013 roku, grupa zapowiedziała odejście wokalistki Niamh Varian-Barry. W jej miejscu pojawiła się Noriana Kennedy, przyjaciółka Niamh. Noriana Kennedy związana na stałe ze swoją grupą The Whileaways, planowała właśnie z nimi trasę koncertową i nagranie drugiego albumu. W 2015 roku, na koncertach, Micka McAuley’a zastępował akordeonista Johnny Connolly. Pojawiła się, również, wokalistka Moira Smiley, jako drugi głos. Moira wkrótce została stałym członkiem zespołu. Moira jest zangażowana w wiele projektów równocześnie. Prowadzi swoją własną grupę, Moira Smiley & VOCO, lub koncertuje z artystami muzyki Indie, tUnE-yArDs.

      2016 rok to roku jubileusz dwudziestu lat istnienia grupy Solas. Z tej okazji powstał album „All these Years”, na którym zagrali wszyscy którzy się przewinęli przez skład grupy przez te wszystkie lata. Album pojawił się 19 lutego 2016 roku. Można na nim usłyszeć głosy poprzednich wokalistek: Karan Casey, Deirdre Scanlan, Mairead Phelan, Niamh Varian Barry, czy Noriany Kennedy. Pojawili się również tacy muzycy jak akordeonista John Williams, gitarzysta John Doyle i Donal Clancy. Zimowo-wiosenna trasa koncertowa rozpoczęła się 21 stycznia, udziałem w festiwalu Celtic Connections w Glasgow, następnie wyruszą do Szwecji, a następnie planują sześciotygodniową trasę po Stanach Zjednoczonych.
      Na nowej płycie można zauważyć różnorodne wpływy muzyczne, od bardziej rockowych „Lucy Locket’s/The Quiet Pint/The Sleepy Sailors”, do pięknych celtyckich utworów, jak klasyku z lat 70-tych „Darkness Darkness”, z repertuaru The Youngbloods, czy piosenka Patty Griffin “You Are Not Alone” (zaśpiewana przez Karen Casey). Grupa nie zapomina o swojej miłości do tradycyjnych utworów nagrywając doskonałą wersję klasyka „Willie Moore”, czy też ballady „Padraig Og Mo Chroi”, oraz wspaniały kawałek „Wandering Aengus.”



Skład zespołu:
      Seamus Egan - flet, banjo, mandolina, flażolety, gitary, bodhran (Dublin, Irlandia)
      Winifred Horan - skrzypce, śpiew (Nowy Jork)
      Mick McAuley - akordeon, contertina, flażolet, śpiew (Calan, Kilkenny, Irlandia); od 1998
      Eamon McElholm - gitary, instrumenty klawiszowe, śpiew (Hrabstwo Tyrone, Irlandia Północna); od 2002
      Moira Smiley - śpiew; od 2015

W Solas grali:
      Karan Casey - śpiew (1994-1998) (Ballyduff Lower, Kilmeaden, Waterford, Irlandia)
      John Williams - akordeon, concertina (1994-1998) (Chicago, USA)
      John Doyle - gitara (1994-1999) (Dublin, Irlandia)
      Donal Clancy - gitara (1999-2002) (Kanada, USA)
      Deirdre Scanlan - śpiew (1999-2007) (Tipperary, Irelandia)
      Mairead Phelan - śpiew (2008-2010) (Lisdowney, Kilkenny, Irlandia)
      Niamh Varian-Barry - śpiew (2010-2013) (Cork, Irlania);
      Noriana Kennedy - śpiew (2013-2015);

       Solas 1996 Sunny Spells and Scattered Showers 1997 The Words That Remain 1998 The Hour Before Dawn 2000 The Edge of Silence 2002 Another Day 2003 Waiting for an Echo 2005 Reunion A Decade of Solas 2006 For Love and Laughter 2008 The Turning Tide 2010 Shamrock City 2013 All These Years 2016
Dyskografia:
      1996 — Solas
      1997 — Sunny Spells and Scattered Showers
      1998 — The Words That Remain
      2000 — The Hour Before Dawn
      2002 — The Edge of Silence
      2003 — Another Day
      2005 — Waiting for an Echo
      2006 — Reunion: A Decade of Solas
      2008 — For Love and Laughter
      2010 — The Turning Tide
      2013 — Shamrock City
      2016 — All These Years 2016



Linki:
Solas - strona zespołu
Solas na myspace
Solas na artistdirect.com
Solas na allmusic.com
solas na reverbnation.com

Strony członków Solas:
John Doyle
Karan Casey
John Williams
Mick McAuley
Niamh Varian-Barry
Donal Clancy
Noriana Kennedy
Moira Smiley


Inne:
Eileen Ivers
James Galway
Mick Moloney
Neil Dorfsman
Stockton's Wing
Cathal Hayden
Dezi Donnelly
Dan Fogelberg
Dougie MacLean
Kate Rusby
Josh Ritter
Bruce Springsteen
http://www.niamhvarianbarry.com/Niamh_Varian-Barry_New/Welcome.html
tUnE-yArDs
The Whileaways

Youtube:
Solas - Lament For Frankie
Solas - Pastures of plenty - Reunion 2006
Solas - Nil Na La - Reunion 2006
Solas - Newry Highwayman - Reunion 2006
Solas - Lay Your Money Down (featuring Rhiannon Giddens) From Solas' new album SHAMROCK CITY to be released Feb 5th 2013
Solas - Clothes of Sand [ Album: The Edge of Silence]
Solas - The Maid on the Shore
Solas - Tell God and the Devil
Solas - Laurel's Reel / Dougie McDonald's / Dick Gossip's
Solas - The Poor Ditching Boy
Solas - Coconut Dog/Morning Dew
Solas - Lament For Frankie
Solas - Hugo's Big Reel
Solas - High, Wide, & Handsome
Solas - Darkness Darkness
Solas - Lay Your Money Down (featuring Rhiannon Giddens)
Solas - Tell God and the Devil" Live at Celtic Connections Jan 18th 2013
Solas - No Forgotten Man
Solas - Michael Conway

Solas - Southwell Folk Festival 2008
Solas - Southwell Folk Festival 2008
Solas - Southwell Folk Festival 2008
Solas - Southwell Folk Festival 2008
Solas - Dent Folk Festival 2009
Solas - Dent Folk Festival 2009
Solas - Dent Folk Festival 2009
Solas - Dent Folk Festival 2009
Solas - Dent Folk Festival 2009
Solas - Dent Folk Festival 2009
Solas - Dent Folk Festival 2009
Solas - Dent Folk Festival 2009
Solas - Dent Folk Festival 2009
Solas - Grassroots Festival 2001

Solas on The View
Solas On The Road - Winter 2011
Solas Shamrock City 2013 Tour Trailer
Solas Shamrock City at Celtic Connections 2013
Solas Irish Celtic-folk ensembles Live
SOLAS Irish Cultural Center,Hammersmith, 31.05.2008

Niamh Varian-Barry of Solas sings The Boys of Barr na Sraide
Interview with Seamus Egan from Solas 2010/02/20


CD:
Solas - Solas 1996




Logo  The Chieftains      
  Kraj: Irlandia   Gatunek muzyki: trad  

The Chieftains      The Chieftains irlandzka grupa muzyczna założona w Dublinie 1962. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie zespołów grających tradycyjną, irlandzką muzykę folkową. Łączą ze sobą wiele stylów muzycznych jak country, tradycyjna muzyka celtycka, czy rock and roll. Przyczynili się do rozpropagowania tej muzyki na całym świecie. Liderem jest Paddy Moloney, który przez ostatnie czterdzieści lat niestrudzenie prowadzi zespół. Jest to niewątpliwie najbardziej utytułowana kapela folkowa w Europie zachodniej. Zdobywcy sześciu nagród Grammy i laureaci Emmy i Gennie (przemysł filmowy). Historia popularyzacji muzyki irlandzkiej, to historia The Chieftains.

Lata 60-te:
      The Chieftains powstali w 1963 roku w Dublinie jako pół profesjonalna grupa muzyczna, zgromadzona wokół Paddy Moloneya. Swoje zainteresowanie tradycyjną muzyką, Paddy wyniósł z domu, od swoich rodziców. Jego dziadek i wuj grali w Ballyfin Pipe Band. Pierwszym instrumentem był plastikowy gwizdek, który otrzymał od matki w wieku sześciu lat, a jako ośmiolatek zaczął się uczyć gry na dudach od znanego mistrza tego instrumentu Leo Rowsome'a. Po skończeniu szkoły zaczął pracować w firmie budowlanej, jako księgowy, grając jednocześnie w różnych grupach muzycznych. Poznał w ten sposób Seána Ó Ríada, Seána Pottsa, Michaela Tubridy'ego i Martina Faya.

      Seán Ó Ríada, urodzony w 1931 roku, w hrabstwie Cork, jako John Reidy, był człowiekiem związanym z muzyką jako kompozytor, wykonawca i nauczyciel, pracując na Uniwersytecie w Cork. Poprzez program radiowy „Our Musical Heritage” Seán zaangażował się na rzecz zachowania irlandzkiej muzyki. W tym programie wraz ze skrzypkiem Johnem Kelly, przedstawiał wyniki poszukiwań regionalnych styli i pieśni. W 1961 roku utworzył zespół Ceoltóirí Cualann grający muzykę tradycyjną, w którym znaleźli się:Martin Fay i John Kelly na skrzypcach; Sonny Brogan i Eamon de Buitlear na akordeonach, Michael Tubridy na flecie, Paddy Moloney na dudach i Ronnie McShane na kościach (bones) Seán Ó Sé, śpiew i Sán Ó Ríada na harfie i bodhranie. Jednym z celów było przedstawienie muzyki tradycyjnej w inny sposób i ożywienie utworów dawnych kompozytorów, takich jak niewidomy Turlough O'Carolan. Ó Riada jest często uznawany za tego, który przywrócił bodhran w muzyce irlandzkiej.

      Paddy Moloney opuścił Ceoltóirí Cualann w 1963 roku, podążając kilka kroków dalej. Pierwszy skład grupy to z Moloney (dudy), Sean Potts (tin whistle), Martin Fay (skrzypce), David Fallon (bodhran), Mick Tubridy (flet, concertina) oraz Ó Riada. Spotkali się, aby nagrać, dla wytwórni Garech a Brún's Claddagh, album pod tytułem The Chieftains. Jego nazwa została zainspirowana książką irlandzkiego pisarza Johna Montague „Death of a Chieftain”. Chieftain to angielski odpowiednik irlandzkiego taoiseach, oznaczającego wodza, przywódcę grupy. Album odzwierciedla nowe podejście do tradycyjnej muzyki irlandzkiej poprzez jej interpretację i aranżację. Płyta była w całości instrumentalna, co było rzadkością na rynku, gdzie zespoły folkowe, takie jak Peter, Paul i Mary, The Dubliners oraz The Clancy Brothers i Tommy Makem, miały wokal na pierwszym planie.

      Druga płyta, zatytułowana „The Chieftains 2” ukazała się dopiero po pięciu latach. Przed jej nagraniem nastąpiły pierwsze zmiany w składzie grupy. W 1966 roku Peadar Mercier zastapił Davida Fallona na bodhránie. Już w czasie nagrania pierwszej płyty Dave miał pod osiemdziesiątkę i był to, zapewne jeden z ostatnich jego projektów. Peadar odkrył bodhran w wieku 40 lat, kiedy to zainteresował się muzyką Ó Ríada. Zespół wzbogacił się o drugiego skrzypka. W 1968, do Martina Faya dołączył Seán Keane. Wszyscy znali się z wcześniejszej gry w zespole Ceoltóirí Cualann, Kiedy Seán Ó Ríada zakończył działalność Ceoltoiri Chualann w 1969, dla muzyków którzy chcieli kontynuować brzmienie, którego byli pionierami w zespole Ó Riady, wybór The Chieftains był oczywisty. Drugi album jest bardziej dojrzały, grupa nabrała pewności a materiał składający się z tradycyjnych airsów, jigów i polek, jest mocniejszy niż poprzedni.

      The Chieftains, już jako zespół rozpoznawalny za swoją interpretacje irlandzkiej muzyki, nagrali kolejna płytę „The Chieftains 3”, która ukazała się w 1971 roku. Po raz pierwszy został na niej załączony mazurek. Wciąż nie ma śpiewania, lecz w dwóch kawałkach pojawia się murmurando, (ang,. lilting, forma tradycyjnego śpiewu, popularna w rejonach języka gaelickiego na terenach Irlandii i Szkocji), wykonane przez, gościnnie występującego Pata Kilduffa.

Lata 70-te:
      The Chieftains, już jako zespół rozpoznawalny za swoją interpretacje irlandzkiej muzyki, nagrali kolejna płytę „The Chieftains 3”, która ukazała się w 1971 roku. Po raz pierwszy został na niej załączony mazurek. Wciąż nie ma śpiewania, lecz w dwóch kawałkach pojawia się murmurando, (ang,. lilting, forma tradycyjnego śpiewu, popularna w rejonach języka gaelickiego na terenach Irlandii i Szkocji), wykonane przez, gościnnie występującego Pata Kilduffa.
The Chieftains- New York 1972      W 1973 roku ukazała się płyta „Chieftains 4”. Przed nagraniem płyty zespół wzbogacił się o kolejnych dwóch członków. Byli to wykształceni klasycznie muzycy: Ronnie McShane (perkusja) and Derek Bell (harfa, obój, kocioł). Harfa to nowy instrument w brzmieniu zespołu. Moloney uważał, że interpretacja muzyki irlandzkiej powinna mieć, właśnie, harfę w składzie. Derek Bell ,klasycznie wykształcony harfista z Belfastu , dołączył do grupy w pełnym wymiarze czasu w 1973 roku, ale wcześniej pojawiał się gościnnie, zarówno na koncertach jak i w telewizji, szczególnie w aranżacjach utworów Turlough O' Carolan. Postanowił, jednak, zachować swoją pracę w BBC Orchestra w Belfaście i występował z zespołem tylko w wolnych chwilach. Trwało to do mementu aż The Chieftains przeszli na pełne zawodowstwo w 1975 roku. Album zawiera kompozycję „Mná na hÉireann” (Women of Ireland), wykorzystany przez Stanleya Kubricka w filmie „Barry Lyndon” z Ryanem O'Nealem and Marisą Berenson w 1975. Film otrzymał pięć nagród Akademii a utwór stał się popularny i często prezentowany w amerykański stacjach radiowych.

      Początek lat 70-tych to początek kariery za oceanem. Młode pokolenie amerykanów z irlandzkimi korzeniami, odkrywało muzykę The Chieftains, jako coś innego niż pieśni konflikcie w Irlandii Północnej.

      Pierwsze cztery płyty w okresie 1965-1973 były wydane oryginalnie przez wytwórnię Claddagh na terenie Irlandii. Zmieniło to się od albumu „Chieftains 5”, wyprodukowanego przez Island Records. Island Records nabyła, również, prawa do poprzednich albumów grupy, wydając je na terenie Anglii i USA. Od tego czasu zespół zaczął nagrywać regularnie, wydając nową płytę co roku. Były to: „Chieftains 6 - Bonaparte's Retreat” (1976), „Chieftains Live” (1977), oraz „Chieftains 7, 8, i 9”, wydane odpowiednio w 1978, 1979 i 1980 roku. W czasach, kiedy na rynek wchodziły płyty kompaktowe, starsze nagrania zespołu można było nabyć na takim nośniku za sprawą wytwórni Shanachie Records podczas gdy nowsze nagrania wydawała wytwórnia BMG - zarówno na CD jak i kasetach wideo.

      Sukces w filmie Barry Lyndona oraz rosnące uznanie, pozwoliły zespołowi zająć pierwsze miejsce na prestiżowej magazynu muzycznego Melody Maker w 1975 roku, bijąc takie tuzy jak Led Zeppelin, the Rolling Stones czy Roxy Music.

      Wydany w 1975 roku piąty album zespołu, „Chieftains 5”, jest najbardziej lirycznym albumem z wydanych do tej pory. Płyta rozpoczyna się od „The Timpán Reel”, wykonanego przez nowego członka zespołu Dereka Bella. W pozostałych dominuje Paddy Moloney na dudach oraz Michael Tubridy i Sean Potts na whistlach i flecie a w utworach „Ceol Bhriotánach” i „The Chieftains Knock on the Door„ pojawiają się instrumenty perkusyjne Peadara Merciera i Ronniego McShane, bodhran i kości, przypominając utwory Alana Stivella.

      The Chieftains mieli zaplanowane trasy koncertowe po Europie, Australii i Nowej Zelandii, na kilka lat w przód, przewidziane na co najmniej sześć miesięcy poza domem każdego roku. Taki kalendarz wpłynął na decyzję Peadara Merciera, który miał wielodzietną rodzinę i sześćdziesiąt lat. Po rozmowie z Moloneyem, Peadar opuścił grupę.

      Paddy zaprosił Kevina Conneffa do nagrania kilku ścieżek na nową płytę „Bonaparte's Retreat”, który od 1976 roku stał się stałym członkiem zespołu. Kevin odkrył muzykę tradycyjną w wieku kilkunastu lat, i wkrótce nauczył się grać na bodhranie oraz rozwinął swój wokal, w stylu „sean nós” (tradycyjny, zdobny, solowy sposób wykonywania pieśni w języku gaelic), pod wpływem Paddy Tunneya i Christy Moore'a. W latach 1960, dołączył do Christy Moore'a, aby nagrać słynny album „Prosperous”, które zapoczątkował działanie grupy Planxty. Śpiew Kevina, w starym gaelickim stylu, odzwierciedla jego sposób interpretacji utworów i jest a capella. Gra na bodhrán charakteryzuje się subtelnym i ciepłym stylem. Album wydany w 1976, przez wytwórnię Claddagh a w Ameryce przez Island w 1977, to epicka opowieść o sukcesie i upadku Napoleona, widziana oczami Irlandczyków, którzy upatrywali w nim siłę, która mogłaby uwolnić ich kraj od Anglii (podobnie jak Polacy). Jest to również pierwsza płyta, na której pojawia się wokal z pełnym tekstem, w tym przypadku wykonany przez siedemnastoletnią Dolores Keane, dla której było to pierwsze nagranie.

      The Chieftains udzielali się, również, w przemyśle filmowym. Mieli udział w produkcji francusko-irlandzkiego filmu z 1977 roku, „The Purple Taxi” („Un Taxi Mauve”) w reżyserii Yvesa Boiseta, z udziałem Petera Ustinova, Freda Astaire’a i innych. Ich prace znalazły się, także, na ścieżkach dźwiękowych do filmów dokumentalnych, takich jak „Ireland Moving”.

      W 1977 roku ukazuje się płyta „The Chieftains 7”, wydana w Irlandii przez wytwórnię Claddagh a w Ameryce, po raz pierwszy, przez Columbia Records. Na tej płycie, każdy z muzyków otrzymuje możliwość własnej prezentacji. Na otwierającym zestaw „Away We Go Again” przewodnim elementem jest bodhran i instrumenty perkusyjne, w wykonaniu nowego członka zespołu Kevina Conneffa. W kolejnym „Dochas” (Nadzieja), Derek Bell prezentuje piękne tony harfy a poza tym, w zagranych w zmiennym tempie jigach i reelach, każdy z muzyków ma możliwość pokazania się na pierwszym planie jak i zagrania jako część zespołu. Za płytę otrzymali, w 1978 roku, swoją pierwszą nominację do nagrody Grammy w kategorii muzyki etnicznej.

      W ślad za sukcesem „Bonaparte’s Retreat”, zespół wyruszył do Ameryki i Kanady na trasę koncertową. Koncerty w Symphony Hall w Bostonie i w Massey Hall w Toronto zostały zarejestrowane na płycie „na żywo”, dając poczuć energię i radość przekazywaną przez The Chieftains w czasie swoich występów.

      Następny album, „The Chieftains 8”, był kolejnym punktem zwrotnym w dziejach zespołu. Po raz ostatni usłyszeć można na nim wszystkich założycieli zespołu. Grający na whistlach Seán Potts oraz flecista Michael Tubridy zdecydowali się odejść. Powodem była intensywność tras koncertowych i stała rozłąka z rodziną. Dodatkową zachętą do podjęcia takiej decyzji był groźny incydent w czasie lotu podczas burzy w trakcie trasy w USA. Michael wrócił do pracy, jako inżynier a swoje związki z muzyką zachował w postaci pracy nauczycielskiej na festiwalach muzyki tradycyjnej. Sean pozostał nadal w branży koncentrując się na pracy w radio. Obaj odeszli z zespołu w 1979 roku. Sam album „The Chieftains 8” różni się w swojej strukturze od poprzednich. Otwierający płytę utwór „The Session”, składa się z trzech tradycyjnych piosenek: „Elizabeth Kelly's Delight”, „Fraher's Jig” i „Dinny Delaney's”. Rozpoczyna się od wstępu na whistlach a kolejne instrumenty dokładane w kolejności harfa, dudy, instrumenty perkusyjne. Gwizdki są elementem przewodnim tego, trwającego ponad cztery minuty, kawałka. Kolejnym jest piękny lament „Doctor John Hart”. Tu instrumentem przewodnim jest harfa, ze swoimi miękkimi dotknięciami strun, a do niej dochodzą skrzypce w podobnym klimacie. Mniej więcej w połowie piosenki pojawiają się dudy zmieniając balladę na jig, by za chwilę wrócić do początkowego klimatu. Skrzypce są instrumentem głównym „The Dogs Among the Bushes” a instrumenty strunowe w kolejnym „Miss Hamilton”, gdzie z pomocą fletu wydobywają najpiękniejsze dźwięki. Warto też wspomnieć o „Sea Image”, sześciominutowym, eksperymentalnym kawałku w hołdzie dla potężnej siły morza.

      Po odejściu Michaela Tubridy’ego, Paddy zdecydował się zwróć do Matta Molloya, z którym się przyjaźnił od lat 60-tych. Matt znany jest, przede wszystkim, jako współzałożyciel, wraz z Donalem Lunnym, słynnej grupy Bothy Band, a po jej rozpadzie, członek zreformowanego zespołu Planxty. W tym składzie powstał następny album „Chieftains 9: Boil The Breakfast Early”, na którym zmiana ta jest wyraźna. Album ukazał się w 1979 roku (w USA w roku następnym) a w 1980 otrzymał nominację do nagród Grammy. Znalazł się na nim, po raz ostatni, czysto tradycyjny materiał, przed zmianą polegającą na współpracy z różnymi artystami, z różnych stylów, która stała się znakiem rozpoznawczym zespoły na lata 80-te i 90-te. Utwory odtwarzane są z werwą, w jakości, na którą mogą sobie pozwolić tylko najlepsi. Na płycie znajduje się piosenka „When a Man's in Love”, wykonana przez Kevina Conneffa a capella.

      W 1979 roku miało też miejsce bardzo ważne wydarzenie w historii zespołu. W Phoenix Park w Dublinie zespół wystąpił przed prawie 1,5 milionową publicznością zgromadzoną tam z okazji wizyty w Irlandii papieża Jana Pawła II.

Lata 80-te:
      Na początku lat 80-tych The Chieftains zaczęli urozmaicać swoje występy o pokazy tańca. Zaprosili do wspólnej trasy młodziutkiego tancerza, Michaela Flatleya (od 1994 roku - Riverdance), Irlandczyka urodzonego w Stanach w 1958 roku. Michael był już laureatem kilku ważnych konkursów, zarówno w Ameryce jak i w Irlandii. Paddy Moloney zauważył, że to co robi Flatley jest absolutnie genialne, to coś nowego, stworzona od podstaw, przyspieszona wersja tradycyjnego irlandzkiego tańca.

      Pierwszym filmem, do którego muzykę napisali The Chieftains, był film "Lovespell", adaptacja "Tristana i Izoldy", nakręcony w 1979 i krótko wyświetlany w 1981 roku. W roli głównej wystąpił Richard Burton, a fabuła oparta była o irlandzką, czy też arturiańską wersję tej historii z dziewiątego wieku. Była to jedna z ostatnich ról Burtona, będącego u schyłku kariery, wpadającego w alkoholowe ciągi i grającego, prześlizgującego się przez rolę. Film miał niski budżet i był słaby a jedyną jego zaletą była muzyka The Chieftains. Oprócz samego filmu, można jej posłuchać na trzech płytach: In Ireland, Reel Music, i Film Cuts.

      Jesienią 1981 Paddy Moloney dostał zlecenie na napisanie muzyki na wspólne wykonanie przez zespół i orkiestrę symfoniczną rozgłośni RTÉ (Raidió Teilifís Éireann Symphony Orchestra - irlandzki odpowidnik BBC). Miniserial „The Year of the French”, na podstawie książki Thomasa Flanagana opowiadającej o wydarzeniach z 1798 roku, próbie powstania przeciwko Anglikom. Wtedy to irlandzcy patrioci, w towarzystwie francuskich żołnierzy, wylądowali w hrabstwie Mayo, jako forpoczta większych sił, wraz z liderem rebelii Theobaldem Wolfe Tonem. Triumf nie trwał długo a powstanie upadło pod naporem angielskiego kontrataku. Album, pod tym samym tytułem, został nagrany w Windmill Lane Studios w Dublinie we wrześniu 1982 roku a wydany w roku 1983. Album został doceniony przez krytyków a The Chieftains zadebiutowali w serialu jako aktorzy, grając osiemnastowiecznych muzyków. Była to pierwsza ścieżka dźwiękowa jaką Paddy Maloney kiedykolwiek skomponował od podstaw. Był to prawdopodobnie pierwszy raz, gdy wprowadzono dudy jako instrument symfoniczny. Niektóre z nagrań, jak „Treacy's Barnyard Dance”, mógłby pochodzić z dowolnej ich płyty z lat 70-tych, podczas gdy inne mają unikalny dźwięk, dopasowany do tej produkcji.

      Kolejnym filmem, do którego Paddy pojął się napisać muzykę, to kanadyjski film „The Grey Fox”, w reżyserii Philipa Borsosa. W głównej roli wystąpił Richard Farnsworth a film opowiada prawdziwą historię Billy Minera, który po spędzeniu 33 lat w więzieniu San Quentin za napady na dyliżansy jeszcze w dziewiętnastym wieku, wpada na pomysł obrabowania pociągu, który mu wpadł do głowy po obejrzeniu filmu „The Great Train Robbery” we właśnie wynalezionym kinie. Po kilku nieudanych próbach wreszcie osiąga cel i ukrywa się ukrywa się w górniczym miasteczku w British Columbia, stając się szanowanym obywatelem. Tam zakochuje się w feministce i fotografce Katherine Flynn (Jackie Burroughs). Postanawia ustatkować się, lecz ta ostatnia kradzież doprowadza go do upadku. Molloy napisał muzykę, która wspaniale współgra z toczącą się akcją, pasuje do hałasu stukotu kół pociągu, przemierzającego kanadyjskie góry. Za tą muzykę The Chieftains otrzymali statuetkę Genie, kanadyjskiego odpowiednika Oskarów a także nominację do Grammy.

      W 1980 roku, dyplomaci z ambasady chińskiej w Londynie pojawili się w Royal Albert Hall na festiwalu „The Sense of Ireland”, na którym występowali The Chieftains. Dyplomatom tak bardzo podobał się ich występ, że zaprosili zespól do Chin na serię koncertów. Jako, że w Chinach nie ma ambasady Irlandii, było to dość problematyczne. Kiedy już relacje dyplomatyczne między krajami zostały ustanowione w 1981 roku, Moloney zaplanował podróż wraz z chińskim ambasadorem i wysłał kopie muzyki irlandzkiej do różnych orkiestr w Chinach. The Chieftains byli jedną z pierwszych zachodnich grup w Chinach i pierwszą w historii, która zagrała na Wielki Murze. Zespół występował z różnymi orkiestrami ludowymi, a także improwizował z lokalnymi muzykami. Swoją muzykę połączyli z muzykę chińską uzyskując bardzo ciekawy efekt. Ta podróż miała miejsce w 1983 roku i została zarejestrowana w formie albumu muzycznego i wideo „The Chieftains in China” wydanym w 1985 roku, przez Briana Mastersona z Windmill Lane Studios.

      W 1983 roku The Chieftains dostąpili wielkiego zaszczytu, a mianowicie dostali ofertę występu w budynku Kapitol Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie. Zostali zaproszeni przez byłego Przewodniczącego Izby Reprezentantów , charyzmatycznego Tipa O'Neilla (z pochodzenia Irlandczyka) oraz senator Edwarda Kennedy’ego. The Cieftains byli pierwszą grupą muzyczną, która w ogóle wystąpiła na Kapitolu.

      W 1984 roku Paddy dostał zlecenie na napisanie podkładu muzycznego do specjalnego wydania magazynu National Geographic na temat irlandzkiego konia. Zaczął notować swoje pomysły podczas trasy po USA. Powstały 52, powiązane ze sobą sekwencje muzyczne a zajęło mu to ponad rok. Ta filmowa ballada jest romantycznym portretem człowieka i jego konia, który, zwłaszcza w Irlandii, jest nieodłączną częścią życia ludzi i stałym elementem krajobrazu. Oprócz filmu, który ukazał się na płycie DVD w 1985 roku, został wydany również album muzyczny wydany w 1986 roku. Wspierani przez orkiestrę, nagrali prawie 40 minut materiału w irlandzkim stylu (prawie w całości skomponowany przez Molloya). W większości są to utwory instrumentalne, ale nawet w kawałkach „kinowych” dostosowanych do filmu, The Chieftains pozostawili rozpoznawalny ślad, poprzez zastosowanie takich instrumentów jak dudy czy instrumenty perkusyjne. Kevin Conneff zaśpiewał znany kawałek „Galway Races” a „Sceal an Chapaill: The Story of the Horse” jest wyjątkowo urokliwym utworem.

      Kolejnym ważnym punktem w historii zespołu było pojawienie się w programie sieci NBC, The Today Show w 1986 roku. To dało wielu Amerykanów okazję zobaczyć jak zespół przygotowuje się do swoich występów. Program, który jest jednym z najdłużej istniejących (od 1952 roku), prezentuje znane z życia publicznego postacie.

      W 1987 roku został wydany wyjątkowy, w dyskografii zespołu, album „Celtic Wedding”. Pomysł takiej płyty zrodził się, gdy bretoński muzyk, kolekcjoner i twórca bretońskiego ruchu muzycznego „Bodadeg ar Sonerion”, Polig Monjarret, żartem zasugerował Paddiemu stworzenie płyty z muzyką bretońską. Koncepcja zawartej muzyki polegała na odtworzeniu czternastowiecznej ceremonii ślubnej. Muzyka bretońska jest bardziej subtelna, w porównaniu do irlandzkiej, walijskiej i szkockiej, ma bardziej złożony rytm i bogatą harmonię. Zespół wybrał muzykę zapisaną w publikacji „Tonious Breizhl” na temat tradycyjnych tonów bretońskich. Grupa odtwarza zbiór tradycyjnych pieśni związanych z weselem, kilka kolęd i tańców, z powodzeniem oddając ducha tradycyjnych francuskich obrzędów weselnych. Album otrzymał nominację Grammy Award w 1986 roku.

      James Galway, jeden z najlepszych zawodowych flecistów świata, nagrał z The Chieftains niezwykłą muzyczną mieszankę klasycznego fletu i irlandzkiej muzyki barowej. Album "In Ireland" ukazał się w 1987 roku i jest pierwszym z dwóch, które zespół nagrał z tym muzykiem. Płyta jest selekcją utworów instrumentalnych typu slow air a także innych melodii. Orkiestra Filharmonii Narodowej pomaga Jamesowi w dwóch utworach: "Danny Boy", i "When You and I Were Young, Maggie". James Galway wprowadza miły, bardziej klasyczny element do tradycyjnego brzmienia grupy. Powstało też nagranie wideo dokumentujące proces tworzenia tej płyty, zawierające sceny ze studio, sal koncertowych i próby, która odbyła się w domu jednego z członków zespołu.

      Na początku 1988 roku ukazał się album „Irish Heartbeat”, będący wynikiem współpracy grupy The Chieftains z gwiazdą rocka Van Morrisonem. Nagrywany od września 1987 roku do stycznia 1988 w Windmill Lane Studios w Dublinie stanowi kolekcję ballad, połączenie bluesa, rocka, jazzu i soulu z typową tradycyjną muzyką jaką grają The Chieftains. W październiku 1987 roku zagrali razem w at Balmoral Studio w Belfaście. Koncert był transmitowany w dniu św. Partyka w 1988 roku. The Chieftains i Van Morrison spotkali się rok wcześniej na festiwalu rockowym w Edynburgu, gdzie omówili nagranie takiego albumu podczas spaceru. Każdy z nich miał listę piosenek i porozumieli się, by na albumie znalazły się dwa wcześniejsze utwory Van Morrisona (tytułowy „Irish Heartbeat” oraz „Celtic Ray”), a resztę stanowiły tradycyjne piosenki irlandzkie. Album otrzymał pozytywne opinie krytyków a w 1989 roku dostał nominację do Grammy Award. Był to początek dłuższej współpracy ze wspólną trasą koncertową po Europie i Wielkiej Brytanii. Płyta zaczyna się od przebojowego „Star Of The County Down”, po czym następują spokojniejsze utwory. Piękna ballada "Raglan Road" zgłębia celtyckie mity badając naturę sztuki i inspiracji. W znanym utworze „She Moved Through The Fair” Morrison w pełni wykorzystuje duchowe aspekty tej opowieści. Morrison brzmi doskonale na tle tradycyjnych melodii w wykonaniu The Chieftains, zwłaszcza w „Irish Heartbeat”, który jest jedynym nowym utworem w zestawie.

      W 1988 roku zespół, po raz pierwszy, wkroczył w świat bajki, wykonując muzykę do „The Tailor of Gloucester” (Krawiec z Gloucester), klasycznym angielską opowieść dla dzieci, do której jak narratorka została zatrudniona Meryl Streep a muzykę skomponował przez Paddy Moloney. „Krawiec z Gloucester”, to książka napisana i zilustrowana przez Beatrix Potter, wydrukowanae prywatnie przez autora w 1902 roku a opublikowana w wersji handlowej przez Frederick Warne & Co w październiku 1903 roku. Jest to opowieść o krawcu, któremu przy szyciu pomagają wdzięczne, które uratował przed kotem i była oparta na prawdziwym zdarzeniu z udziałem krawca i jego asystentów. Powstało, też, nagranie wideo, rozpowszechniane przez Columbia TriStar. The Chieftains zostali uhonorowani za swoją pracę nominacją do nagród Grammy w 1988 roku.

      W 1989 roku The Chieftains obchodzili 25 lat istnienia zespołu. Między innymi wystąpili w „The Late Late Show”, irlandzkim talk-show, emitowanym od 1962 roku, goszczącym różne znane postacie. Ich rocznica zbiegła się z tysięczną rocznicą Dublina. Zespół wystąpił, z tej okazji, w The Gaiety Theatre, gdzie zaprezentowali specjalnie skomponowany przez Paddy'ego utwór „The Millennium Celtic Suite”, w którym można znaleźć wiązankę melodii ze wszystkich celtyckich krajów. Z okazji 25 lecia powstał album „A Chieftains Celebration”, na który charakteryzuje się tradycyjną instrumentalizacją z dodanymi bębnami, saksofonem, didjeridu i wiolonczelą. Gościnnie wystąpili Nanci Griffith i Van Morrison, który wykonał swoją kompozycję instrumentalną „Boffyflow and Spike”. Na płycie znalazł się także „The Millennium Celtic Suite”. W tym samym roku The Chieftains otrzymali od rządu swojego kraju, honorowy tytuł Muzycznych Ambasadorów Irlandii.

Lata 90-te:
      21 lipca 1990 roku odbył się słynny koncert „The Wall Live in Berlin”, dla uczczenia upadku Muru Berlińskiego, opartym na muzyce z albumu „The Wall”, zespołu Pink Floyd. Twórcą i gospodarzem był Roger Waters, który zaprosił wielu wykonawców. Przed rozpoczęciem właściwego widowiska, krótkie występy mieli The Hooters, The Band i The Chieftains (z Jamesem Galway’em), lecz nigdy nie została wydana oficjalnie żadna z wykonanych piosenek. Współpracujący wcześniej z The Chieftains Galway i Van Morrison wystąpili, odpowiednio na „Goodbye Blue Sky” i „Comfortably Numb”. Paddy Molloy jest wymieniony na płycie, lecz jego udział nie jest znany.

      W 1990 roku ukazał się film „Wyspa Skarbów” (Treasure Island), do którego muzykę napisał Paddy Moloney. Jest to filmowa adaptacja książki Roberta Luisa Stevensona, wyprodukowana i wyemitowana przez amerykańską telewizję kablową TNT(Turner Network Television). Nagrania zrealizowano w 1989 roku w Kornwalii, Anglii i na Jamajce oraz w Pinewood Studios w Buckinghamshire. Nagrania z tego filmu ukazały się na płycie „Reel Music: The Filmscores”, wydanej w 1991 roku. Znalazly się na niej: Loyals March, Setting Sail, French Leave oraz Treasure Cave.

      W styczniu 1991 roku ukazał się album „Over the Sea To Skye: The Celtic Connection”, będący wynikiem ponownej współpracy z Jamesem Galwayem. Nagrania pochodzą z lutego 1990 roku, z trasy koncertowej po Australii, między innymi z sali koncertowej Queensland Performing Arts Center w Brisbane. Na płycie znalazło się 16 utworów, gdzie zespół stanowi głównie tło dla fletu Jamesa Galwaya i tylko w ostatnim „Solo Salutes” każdy członek zespołu wykonuje krótką solówke a Kevin Conneff śpiewa kilka słów.

      Kolejna płyta ukazała się w 1991 roku pod tytułem „The Bells of Dublin”. Album stał się pierwszy, w dorobku grupy, który otrzymał status złotej płyty i jest popularny aż do dzisiaj. The Chieftains zatrudnili plejadę znanych artystów. Na płycie pojawiają się Renesans Singers Belfast, Elvis Costello, Kate i Anna McGarrigle, Burgess Meredith, Marianne Faithfull, Nolwen Monjarret, Voice Squad, Nanci Griffith, Jackson Browne, Rickie Lee Jones oraz Northumbrian Pipe, Kathryn Tickell, Brendan Begley. W sensie muzycznym jest to zestaw świątecznych kolęd i innych, związanych ze świętami Bożego Narodzenia, utworów, z różnych celtyckich rejonów. Tytuł płyty pochodzi od dwunastu dzwonów z dublińskiej katedry Christchurch. Dzwony pochodzą z 1738 roku i brzmią co niedziele oraz na specjalne okazje, takie jak zaprzysiężenie prezydenta, czy też na powitanie Nowego Roku.

      Album „Reel Music”, wydany w 1991 roku jest zbiorem utworów filmowych grupy, wyborem najbardziej znanych kawałków. Jest to zestaw różnych tematów muzyki filmowej skomponowanych przez Paddy’ego Moloneya i wykonywanych przez zespół i ich gości. Muzyka zawiera utwory z takich filmów, jak: Treasure Island, Barry Lyndon,Three Wishes for Jamie, Tristan and Isolde, The Grey Fox i The Year of the French.

      Album „The Best of The Chieftains”, wydany w styczniu 1992 roku zawiera 50 minut muzyki z najlepszych z trzech albumów grupy („Chieftains 7”, „Chieftains 8”, „Boil the Breakfast Early”) nagranych dla Columbia Records w latach 1977, 1978 i 1979. Skład w trakcie tego okresu: Paddy Moloney, Sean Keane, Mick Tubridy, Kevin Cunniffe, Martin Fay, Derek Bell, Sean Potts, Matt Molloy, który zastąpił Micka Tubridy’ego. Materiał zawarty na płycie jest wyborem najlepszych utworów z tych trzech albumów, wszystko brzmi dobrze i rzeczywiście oddaje brzmienie grupy z tego okresu.

      W styczniu 1992 roku ukazała się płyta „An Irish Evening: Live at the Grand Opera House, Belfast”, nagrana w trakcie pierwszego festiwalu „Chieftains Festival”, tygodniowej serii koncertów z udziałem takich artystów jak Roger Daltrey, Roddy Frame of Aztec Camera, The Pogues, Fergal Sharkey, Midge Ure, Ralph McTell and Alan Stivell. Północnoirlandzkie media UTV zaproponowały nagranie z dwóch koncertów w Belfast Opera House, w czasie których zagrał zespół wraz z zaproszonymi gośćmi. W kontrakcie udało się zawrzeć również album płytowy i wideo a zaproszeni zostali Roger Daltrey, Nanci Griffith i tancerz Jean Butler. Folkowa piosenkarka amerykańska Nanci Griffith zaprezentowała swój głos w trzech piosenkach: Little Love Affairs, Red Is the Rose i "Ford Econoline (jedna z części ostatniego, dziesięciominutowego utworu „Rachamíd a Bhean Bheag / Ford Econoline / Any Old Iron). Roger Daltrey z The Who, czuje się trochę niezręcznie w tradycyjnym „Raglan Road” oraz muzikalowym „Any Old Iron” ale fascynująca jest folkowa interpretacja przeboju The Who „Behind Blue Eyes”. Płyta „An Irish Evening” otrzymała nagrodę Grammy za „Best Traditional Folk Album” w 1993 roku.

      „Another Country” to album The Chieftains, który ukazał się 29 września 1992 roku. Jest to wynik współpracy między zespołem a wieloma najlepszymi muzykami country takimi jak: Ricky Skaggs, Don Williams, Colin James, Emmylou Harris, The Nitty Gritty Dirt Band, Willie Nelson, Chet Atkins oraz Sam Bush. Pomysł takiej płyty powstał w głowie Paddy’ego jakiś czas wcześniej. Zaczęło się od nagrania piosenki „Killybegs” wspólnie z zespołem The Nitty Gritty Dirt Band w studio Javelina Studios w Nashville, dla programu telewizyjnego „American Music Shop”. Rozgłos jaki wywołało to nagranie zachęciło członków The Chieftains do rezerwacji tego studio i nagrania materiału na całą płytę, zaraz po zakończeniu trasy koncertowej. Zespół nagrywał przez tydzień z takimi legendami muzyki country jak Don Williams, Ricky Skaggs, którego entuzjazm i energia miały olbrzymi wpływ, Chet Atkins, Emmylou Harris i inni. Oddzielnie dokonano nagrania „Cúnla” z Colinem Jamesem oraz „Goodnight Irene” z Willie Nelsonem. Wszyscy zgromadzeni w studio artyści nagrali wspólnie utwór końcowy składający się z „Did you Ever Go A-Courtin”, „Uncle Joe” i „Will the Circle Be Unbroken”. Album zdobył nagrodę Grammy za „Best Contemporary Folk Album” w 1993 roku i był nominowany w trzech innych kategoriach: Best Pop Instrumental Performance, Best Country Vocal Collaboration oraz Best Country Instrumental Performance (za "Cotton Eyed Joe").

      John Williams, znany amerykański kompozytor, głównie muzyki filmowej (Lista Schindlera, Szczęki, E.T., Gwiezdne wojny, Harry Potter), zaprosił muzyków The Chieftains do zagrania jego muzyki w sciezce dźwiękowej do filmu „Far and Away” (pol. „Za horyzontem”). Film, w reżyserii Rona Howarda, ukazał się w 1992 i przedstawia losy podróży dwójki irlandzkich imigrantów do wymarzonej przez z nich Ameryki. W rolach głównych zagrali Tom Cruise i Nicole Kidman. Produkcja nie jest wybitna, jednak film dostarcza pięknych wrażeń wizualnych i słuchowych. John Williams tworzy świetną mieszankę irlandzkiego i amerykańskiego stylu a, ponieważ film jest z Irlandią w tle, to obecność The Chieftains doskonale do niego pasuje.

      Płyta „The Celtic Harp: A Tribute to Edward Bunting”, ukazała się w 1993 roku, ale nagrania pochodzą z różnych miejsc z 1992 roku (Irlandia, USA, Anglia). Edward Bunting (1773-1843) był irlandzkim muzykiem i kolekcjonerem muzyki ludowej. W wieku dziewiętnastu lat był zaangażowany do transkrypcji tradycyjnej muzyki na harfę na, tak zwany, „The Belfast Harp Festival”, konkurs harfistów w 1792 roku w Belfaście. Jego prace zostały opublikowane w 1796 roku. Płyta jest w zasadniczo prezentacją harfisty zespołu Dereka Bella. Bell zaaranżował wszystkie utwory, grając również na klawesynie i tiompanie. Drobne solówki w wykonaniu flecisty Matta Malloya („Parting of Friends/Kerry Fling”), wokal Kevina Conneffa („Green Fields of America”) i dudy Maloneya („T'Aimse 'Im Chodladh”) daje płycie typowy dla The Chieftains klimat, lecz to harfa Bella, który napełnia każdą nutę subtelnością i wdziękiem prawdziwego mistrza.

      Na początku 1994 roku miał miejsce wyjątkowy koncert w nowojorskiej sali koncertowej, Carnegie Hall. Koncert (dokładnie dwa koncerty) zatytułowany „Celebration: The Music of Pete Townshend and The Who” lub „Daltrey Sings Townshend”, był poświęcony muzyce legenarnego The Who. Muzycy The Who wykonali swoje utwory wraz z orkiestrą i zaproszonymi gośćmi, wśród których znaleźli się: Eddie Vedder (Pearl Jam), Lou Reed, Sinéad O'Connor, David Sanborn, Alice Cooper, Linda Perry (4 Non Blondes), The Chieftains i inni. Album dokumentujący to wydarzenie ukazał się w tym samym roku a DVD w lipcu 1998. The Chieftains wykonują na płycie utwór „Baba O'Riley”. Sukcesem była następująca po tym trasa koncertowa z udziałem Daltreya, Johna Entwistle na gitarze basowej, Zaka Starkeya na perkusji, Simona Townshenda na gitarze i, gościnnie The Chieftains.

      The Chieftains kontynuowali współpracę czołowymi muzykami różnych gatunków muzyki. Kolejna płyta „The Long Black Veil”, wydana w 1995 roku, stałą się jedną z najpopularniejszych i najlepiej sprzedających się w historii zespołu. Zespół nawiązał współpracę ze znanymi muzykami takimi jak Mick Jagger, Sinead O'Connor, Van Morrison, Tom Jones, Marianne Faithfull, Ry Cooder, Arty McGlynn i Mark Knopfler, którzy wykonali niektóre z najbardziej lubianych i znanych ballad i piosenek irlandzkich. Album zdobył status złotej płyty W USA i Australii a podwójnie platynowej płyty w Irlandii. Jeden z utworów, „Have I Told You Lately That I Love You?” śpiewany i napisany przez Van Morrisona, zdobył nagrodę „Best Pop Collaboration with Vocals” w 1996 roku. Utwór „The Tennessee Waltz/Mazurka” został nagrany w prywatnym studio Franka Zappy, tuż przed jego śmiercią. Powstało nawet nagranie wideo zwane „Salad Party”, nigdy nie wydane.

      Interesujące wydarzenie miało miejsce w marcu 1995 roku, gdy zespół otrzymał tytuł honorowych Wodzów plemienia Choctaw z Oklahomy, na specjalnej ceremonii w Dallas. Władze plemienia, po raz pierwszy, obdarzyli takim tytułem nie-Indian. Paddy Moloney usłyszał o tym, jaki Irlandia otrzymała od nich 700 $ w darze w czasie Wielkiego Głodu 150 lat temu i skontaktował się, by podziękować. Powiedział: „Nawet Królowa Wiktoria nie ruszyła palcem, by pomóc, a Choctaw tak”. Krąży też opowieść, że Królowa ofiarowała 5 funtów, dokładnie tyle ile na schronisko dla psów.

      The Chieftains nagrali ponownie utwór „O'Sullivan's March“ do ścieżki dźwiękowej filmu „Rob Roy”, który ukazał się w maju 1995 roku. W filmie w głównych rolach wystąpili Liam Neeson, John Hurt i Jessica Lange. Muzyka do filmu była dostarczona w większości przez Capercaillie z ich wokalistką Karen Matheson oraz zespół muzyki dawnej The Musicians of Swanne Alley.

      Nagrali też dwie piosenki, "Dublin" i "Air / You're The One", do ścieżki dźwiękowej do filmu "Circle of Friends" ("W kręgu przyjaciół"), nakręconego przez irlandzkiego reżysera Pata O'Connora, na podstawie książki pod tym samym tytułem. Film opowiada o trzech przyjaciółkach z dzieciństwa, z małego miasteczka, które w latach 50-tych zaczynają studia na uniwersytecie w Dublinie. W rolach głównych występują starred Minnie Driver i Chris O'Donnell.

      W lutym 1996 roku ukazała się bardzo ciekawa kolekcja nagrań filmowych, pod tytułem „Film Cuts”. W praktyce, pojawiła się, aby wypełnić lukę w harmonogramie ukazywania się kolejnych płyt, a okazała się istotnym punktem w dyskografii grupy. Płytę otwiera tradycyjny „O'Sullivan's March” z filmu Rob Roy, a po nim następują, frywolny „Dublin” i liryczny „Air - You're the One” z filmu „Circle of Friends”. Kolejne są utwory z „Wyspy Skarbów” (Treasure Island), a dalej dwa miłosne tematy z filmów „Barry Lyndon” i „Tristan i Isolda”. Z filmu „Far and Away” załączono temat „Fighting for Dough” występujący w scenie walki bokserskiej. Płytę kończy „Train Sequence” z „Ireland Moving”. Jest to bogaty i ciekawy materiał, pokazujący wirtuozerię i różnorodność tego, co zespół potrafi, jak też i możliwości zastosowania ich muzyki w przeróżnych gatunkach i we współpracy z różnymi twórcami.

      W lipcu 1996 roku The Chieftains pojawili się na planie amerykańskiej opery mydlanej „One Life to Live”, opowiadającej o losach fikcyjnego miasta Llanview w Pensylwanii a emitowanej od lipca 1968 do stycznia 2012. Do filmu zostali zaproszeni przez kompozytora Davida Nichterna, który nagrywając w Clinton Recording Studio w Nowym Jorku, usłyszał muzykę Moloneya z innego pomieszczenia, opowiedział o swoim programie a The Chieftains zagrali dwa kawałki, medley z albumu „The Long Black Veil” oraz instrumentalny „Song Without End”, jako temat miłosny dla dwóch głównych postaci serialu. W filmie The Chieftains występują na scenie a Paddy Moloney udziela wywiadu jednej z postaci serialu. Na YouTubie można znaleźć sceny z filmu: OLTL part1, OLTL part2, OLTL part3.

      Muzyczne poszukiwania zaprowadziły grupę do Galicji a rezultatem był album „Santiago”. Galicja jest celtyckim rejonem Hiszpanii i wyraźne są związki z muzyką irlandzką. Płyta powstała we współpracy z wieloma doskonałymi muzykami z różnych krajów. Bliskie związki z Galicją ma Kuba, gdzie członkowie zespołu spędzili dwa tygodnie zbierając muzyków i wokalistów. Z pomocą przyszedł Ry Cooder, amerykański gitarzysta, który podróżował po wyspie występując z lokalnymi muzykami. Ry Cooder, to twórca albumu „Buena Vista Social Club” oraz inicjator filmu pod tym samym tytułem. Album jest dedykowany muzyce z Galicji i jej adaptacji w folklorze Ameryki Łacińskiej. Duży wpływ miał również Carlos Nunez, grający na galicyjskiej odmianie dud, pod nazwą „gaita”. Carlos występował, w tym czasie, z zespołem. Zatrudniona została cała plejada wspaniałych i znanych artystów, wymieniając choć tylko: Lindę Ronstadt, Los Lobos, Eliota Fiska, Richarda Egüesa, Pancho Amata, Kepa Junkera. Album otrzymał nagrodę Grammy za Najlepszy Album World Music w 1997 roku. Trudno wyróżnić jakikolwiek utwór, lecz warto wspomnieć pięcioczęściową suitę „Pilgrimage to Santiago”, w której zastosowano stare, tradycyjne instrumenty, takie jak txalaparta, baskijski instrument składający się z drewnianych desek, położonych kamiennych podstawach, na których gra się drewnianymi pałkami. Innym utworem jest „Dueling Chanters”, gdzie muzyka Carlosa i Paddy’ego, grających na podobnych instrumentach, nakłada się perfekcyjnie na siebie.

      Historia grupy została spisana przez Johna Glatta, brytyjsko-amerykańskiego autora biografii i powieści kryminalnych. Autoryzowana biografia The Chieftains (The Chieftans: The Authorized Biography), została wydana w formie książki w 1997 roku a jako książki audio w 1999. Biografia jest oparta na autoryzowanych wywiadach z wszystkimi członkami zespołu, ich rodzinami i przyjaciółmi, a także, z artystami, z którymi grupa współpracowała. The Chieftains opowiadają swoją własną historię z wnikliwością, dowcipem i urokiem.

      W styczniu 1998 roku ukazała się płyta „Long Journey Home” , będaca ścieżką dżwiękową do filmu wyemitowanego przez amerykańską telewizję publiczną „The Irish in America: Long Journey Home”. Dokumentalny miniserial, składający się z czterech odcinków, opowiada o losach irlandzkich emigrantów w Ameryce, których masowy exodus zaczął się od „Wielkiego Głodu” w połowie XIX wieku i opisuje, jak Irlandczycy, walcząc z przesądami, osiągali sukces w dziedzinie polityki, biznesu i kultury, aż stali się Amerykanami. Film kończy rozpoczęcie prezydentury przez Kennedy’ego. Cztery kolejne części mają następujące tytuły: The Great Hunger, All Across America, Up From City Streets oraz Success. Paddy Moloney jak kompozytor, wykonawca i producent poprosił o współpracę wiele znanych postaci: Sinead O'Connor, Vana Morrisona, Liama O Maonlaí, Mary Black, Vince'a Gilla, Eileen Ivers oraz Elvisa Costello. Serial otrzymał nagrodę Emmy a album The Chieftains Grammy za najlepszy album w kategorii muzyki folk.

      W czerwcu 1998 roku ukazała się płyta „Fire in the Kitchen”, nagrana przez Paddy’ego i The Chieftains w ciągu miesiąca spędzonego w Halifax na wyspie Cape Breton w Kanadzie, zawiera nagrania wspólnie z najlepszymi kanadyjski muzykami, tak jak: The Rankin Family, Laura Smith, Ashley MacIsaac, Natalie MacMaster, Great Big Sea, Barra MacNeils, Rita MacNeil, La Bottine Souriante, Mary Jane Lamond, Leahy, The Ennis Sisters. Trochę na uboczu, w Kandzie, w latach 80-tych i 90-tych, rozwinęła się muzyka celtycka, uprawiana na wysokim poziomie, przez potomków celtycki emigrantów z Bretonii i Szkocji. Powstał album, który początkowo sprzedawany był jako składanka, choć The Chieftains pojawiają się na wszystkich nagraniach.

      W październiku 1998 roku The Chieftains wydali świąteczną płytę „Silent Night: A Christmas in Rome”. Album jest przykładem współpracy z artystami trochę innej muzyki taki jak: Maire Brennan, Montserrat Caballe, Carlos Nunez, Sissel, Zucchero, Harlem Gospel Choir, Vatican Choir, Voices of Bulgaria Angelite, Glenstall Abbey Monks. Na tym albumie, Moloney miał zaszczyt pracy z kompozytorem papieskim Monsignorem Mario Frisina, który dyrygował chórem i orkiestrą. Na płycie, grupa solistów i chórów, wykonuje aranżacje bożonarodzeniowych pieśni. Hiszpańska sopranistka, Montserrat Caballe czy włoski tenor Pietro Ballo czy norweska sopranistka Sissel Kyrkjebo reprezentują świat opery, bułgarski chór Bulgarian Voices oraz Maire Brennan – folk, a Zucchero – muzykę rozrywkową. Rezultatem jest trochę eklektyczna, lecz ciekawa składanka popularnych pieśni, takich jak: Cicha noc (Silent Night), Podróż do Betlejem (Journey To Bethlehem), Gloria, Pastuszkowie (The Sheperds), łącząca świątecznego ducha z celtyckim klimatem i chóralnym splendorem.

      W lutym 1999 roku, ukazał się album „Tears of Stone”, będący kontynuacją pomysłu z „The Long Black Veil”. Każdy utwór, to inny wykonawca. Różnica jest taka, że, tym razem, są to tylko żeńskie głosy. Wyjątkiem są mężczyźni z The Corrs i The Rankins, lecz i w tych zespołach śpiewają, głównie, kobiety. Sinéad O'Connor jest jedyną wokalistką, która wystąpiła na poprzednim albumie, wykonując przepiękny kawałek „Factory Girl”. Lista muzyków jest zróżnicowana i tylko zdolności zespołu The Chieftains pozwalają zachować wspólny wątek i jakość poszególnych aranżacji. Bluesowa wokalistka Bonnie Raitt, w wykonywanym przez siebie utworze „A Stor Mo Chrio”, brzmi tak irlandzko, jak Loreena McKennitt w swoim „Ye Rambling Boys of Pleasure”. Większość materiału zawartego na płycie, to tradycyjne irlandzkie tematy, za wyjątkiem czarującego „The Magdalene Laundries” napisanego i wykonanego przez Joni Mitchell oraz, trochę dziwnego, utworu „Sake in the Jar" autorstwa Akiko Yano, który jednak pasuje do całego zestawu, mimo zastosowania w nim japońskich instrumentów perkusyjnych. Poza wspomnianymi artystami, na płycie pojawiają się: Brenda Fricker z chóru Anúna, Natalie Merchant, Mary Chapin Carpenter, Joan Osborne, Sissel Kyrkjebo, Diana Krall, Natalie MacMaster, Eileen Ivers, Maire Breatnach oraz Annbjorg Lien.

Lata 2000:
      Wydana w lutym 2000 roku płyta „Water from the Well”, to powrót do muzycznych korzeni, prezentacja utworów zaczerpniętych z całej Irlandii. Jest to powrotna podróż do miejsc i ludzi, którzy wpłynęli na ich doświadczenie, dzięki którym poznawali muzykę. Album pokazuje zespół z najlepszej, tradycyjnej strony a muzycy zaproszeni do przedsięwzięcia, to muzyczni koledzy z gatunku. W swojej podróży zabierają nas do pubu Matta Molloya w Westport (hrabstwo Mayo), do Domu Kultury w Kilfenora (hrabstwo Clare), gdzie muzykują ze słynnym, istniejącym ponad 100 lat, zespołem céilí, Kilfenora Ceili Band, na półwysep Dingle i chóru, do hrabstwa Laois z grupą akordeonistów, do regionu Glens of Antrim (Północna Irlandia) i zespołu harfistów oraz do Donegal i wspólnego muzykowania z grupą Altan z Donegal. Na płycie pojawiają się również: Belfast Harp Orchestra, na banjo, Barney McKenna z The Dubliners, Tommy Peoples na skrzypcach, Mary Corocoran na pianinie i inni. Album otrzymał nominację do nagrody Grammy za najlepszą płytę w kategorii World Music. W tym samym czasie zespół został nagrodzony przez prestiżowy Irish Music Magazine, nagrodą za całokształt twórczości, Lifetime Achievement Award.

      W 2001 roku, skrzypek Martin Fay zdecydował się przejść na częściową emeryturę i uczestniczyć tylko w koncertach na terenie Irlandii.

      11 września 2001 r. miał miejsce zamach terrorystyczny na World Trade Center w Nowym Yorku. The Chieftains zagrali na nabożeństwie żałobnym w Nowym Jorku dla Matthew O'Mahony’a, bankiera i wielkiego fana i przyjaciela grupa, który zginął w zamachu.

      Jako podsumowanie 40 lat istnienia grupy, wydano album „Wide World Over: A 40 - Year Celebration”, który gromadzi w jednej kolekcji najbardziej pamiętne momenty z historii zespołu i najciekawsze związki muzyczne z takimi artystami jak Van Morrison, który śpiewa „Shenandoah”, jak The Rolling Stones w rockowym wykonaniu „The Rocky Road To Dublin”. Pokazują też swoją między kulturową wszechstronność współpracując z Lindą Ronstadt czy Los Lobos w utworze „Guadalupe”, a także z wykonawcą country Ricky Skaggsem na „Cotton-Eyed Joe”. Na płycie znalazły się utwory z: An Irish Evening, The Long Black Veil, Tears of Stone, Another Country, Water from the Well, Long Journey Home, Film Cuts, The Chieftains in China, A Chieftains' Celebration. Znalazły się, też, trzy nowe kawałki, z których jeden to „Morning Has Broken” Cata Stevensa w wykonaniu Diany Krall i Arta Garfunkela oraz „Redemption Song” Boba Marleya w wykonaniu Ziggy Marleya. W ramach obchodów rocznicy zaplanowano trasę koncertową po USA, na którą zaproszono znanych ze wcześniejszej współpracy, muzyków.

      W drugiej połowie roku 2002, zespół udał się do Nashville, aby nagrać album pokazujący wspólne korzenie muzyki irlandzkiej i amerykańskiego country czy bluegrass. Nagrania obejmowały współpracę z takimi artystami jak Alison Krauss, Lyle Lovett, Martina McBride i Gillian Welch. Ostatecznie powstały 2 płyty CD, „Down the Old Plank Road: The Nashville Sessions”, która ukazała się we wrześniu 2002 roku, oraz „Further Down the Old Plank Road”, rok później. Inni artyści zatrudnieni przy produkcji płyty: Patty Griffin, Del McCoury Band, Vince Gill, Buddy & Julie Miller, Earl Scruggs, Béla Fleck, Tim O'Brien, John Hiatt.

      17 października 2002 roku, niespodziewanie w Phoenix w Arizonie, zmarł na atak serca Derek Bell, w wieku 66 lat. Derek Bell przeprowadzał rutynowe badanie lekarskie w przerwie między koncertem a nagraniem telewizyjnym w Nashville. Amerykańskie Występy były częścią trasy promocyjnej, związanej z obchodami 40 lecia istnienia grupy oraz wydania nowego albumu „Down the Old Plank Road”.

      Otrzymali też nagrodę Lifetime Achievement Award przyznaną przez brytyjskie BBC Radio 2 a wydarzenie to znalazło się w telewizji i w internecie. W ich występie uczestniczyli również członkowie założyciele The Chieftains, Seán Potts i Michael Tubridy.

      W sierpniu 2003 roku grupa została nominowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Muzyków Bluegrass (International Bluegrass Musicians Association, IBMA ) do nagrody za najlepsze, zarejestrowane wydarzenie roku, za swoją pracę nad płytą „Down the Old Plank Road”. Następujące potem programy telewizyjne oraz nagrania DVD, pokazały inny materiał, nie umieszczony na nagrodzonej płycie, wydany natomiast na następnej „Further Down the Old Plank Road”, która ukazała się we wrześniu 2003. Płyta zawiera16 utworów prezentujących takich artystów jak: Chet Atkins, Carlene Carter, Rosanne Cash, Emmylou Harris, Patty Loveless, Nitty Gritty Dirt Band, Ricky Skaggs, Nickel Creek, John Hiatt, Allison Moorer, Tim O'Brien, John Prine, Jerry Douglas, Joe Ely, Don Williams oraz Doc Watson. Zestaw otwiera „Raggle Taggle Gypsy”, dynamiczne utwór, nagrany z zespołem Nickel Creek. Następne to składanka piosenek, raz bardziej irlandzki, raz bardziej country. Na wspaniałym „Chief O'Neil's Hornpipe”, Paddy Moloney i jego dudy, bez wysiłku współgrają z gitarą Cheta Atkinsa. Emmylou Harris prezentuje swój słodki głos nucąc „Lambs in the Greenfield” a Tim O'Brien w przebojowym standardzie „Shady Grove”.

      22 lutego 2005 roku ukazał się album „Live From Dublin: A Tribute To Derek Bell”, dedykowany zmarłemu w 2002 roku Derekowi Bellowi. Nagrania, pochodzą z sal koncertowych Gaiety Theater oraz National Concert Hall z Dublina z 2004 roku, z serii specjalnych koncertów w hołdzie Bellowi. Koncerty te były transmitowane na żywo w irlandzkim radiu i zaowocowały właśnie tym wydawnictwem. Płyta zawiera ponad godzinę muzyki, z której większa część może być usłyszana po raz pierwszy, w tym poruszający utwór „Derek's Tune”, skomponowany przez Moloneya jako pożegnanie dla tego, niespodziewanie zmarłego muzyka. „Live From Dublin” prezentuje najbardziej ulubione przez Bella piosenki, wybrane z całej twórczości grupy, wiązanki stylów z całego świata. Jest to wiązanka tradycyjnych irlandzkich reeli, mieszanka galicyjsko-celtyckich kawałków, piosenki w stylu bluegrass z ostatnich płyt a także „Ottawa Valley Dance” z udziałem braci Pilatzke (stepujący zespół taneczny), utwór pokazujący muzykę celtycką z Kanady. The Chieftains zaprosili na scenę przyjaciół swoich i Dereka. Pojawili się Ronnie Drew, Carlos Núnez, Jeff White, Allison Moorer oraz chór Anuna, który wykonuje swoją wersję klasycznego „Fionnghuala”. Zespół koncertował nadal, choć przez rok w miejscu Dereka stało puste krzesło. Album otrzymał nominację Grammy w 2006 roku za najlepszy album muzyki folk.

      “The Essential Chieftains”, wydane w 2006 roku, jest zbiorem największych przebojów grupy, obejmującym całą dotychczasową karierę. Zestaw składa się z dwóch płyt CD. Pierwsza o podtytule „The Chieftains Roots”, zawiera klasyczne aranżacje tradycyjnych celtyckich utworów instrumentalnych takich jak „Boil the Breakfast Early”, „The Wind That Shakes the Barley/The Reel with the Beryle” czy „Donegal Set”, ale także przebojowe kompozycje związane z międzykulturową współpracą, jak „Santiago de Cuba” (z albumu Santiago). Druga płyta, nazwana „The Chieftains And Friends”, to przykłady współpracy z tuzami muzyki światowej różnych gatunków. Znajdziemy tu „Mo Ghile Mear” ze Stingiem, „Shenandoah” z Van Morrisonem, „Foggy Dew” z Sinéad O'Connor a także piosenki z Nanci Griffith, Emmylou Harris, Lindą Ronstadt, Nitty Gritty Dirt Band, Jacksonem Brownem, Elvisem Costello czy Alison Krauss.

      Zespół pojawia się na rozlicznych festiwalach, zarówno w Europie jak i w Ameryce. W 2001 roku na „Quimper Festival de Cornouaille”, odbywającym się w Bretonii, promującym bogatą kulturę regionu, nie tylko tę tradycyjną. W październiku 2007 i 2012 roku pojawiają się w Nowej Szkocji na międzynarodowym festiwalu celtyckim „Celtic Colours International Festival”, odbywającym się na wyspie Cape Breton. W 2008 roku występują na jednym z wydarzeń towarzyszących festiwalowi muzyki operowej i klasycznej we Włoszech, „Ravenna Festival”. Wystąpili w Russi w pałacu San Giacomo na koncercie „La grande notte irlandese”. Na jednym z najbardziej znanych europejskich festiwali celtyckich w Bretonii, w Lorient, na „Festival Interceltique de Lorient”, wystepują cyklicznie w latach 2000, 2008, 2011. W 2010 roku zagrali na dorocznym festiwalu muzyki folk w Tonder w Danii. W koncercie finałowym zagrali wspólnie z zaproszonymi muzykami: Trioną Marshall (harfa), Redmondem O'Toole (gitara 8-strunowa), Noelem Ecclesem (inst.umenty perkusyjne) oraz Alyth McCormack (śpiew).

Lata 2010:
      W marcu 2010 roku ukazała się płyta „San Patricio”, z udziałem Ry’a Coodera. Opowiada, zapomnianą niemal, historię bohaterskiego batalionu San Patricio, do którego dołączyła grupa irlandzkich imigrantów, dezerterów z armii Stanów Zjednoczonych i walczyli po meksykańskiej stronie w wojnie amerykańsko-meksykańskiej (1846/48). Na albumie pojawili się: Lila Downs, Linda Ronstadt, Carlos Nunez, Moya Brennan, Lost Tigres Del Norte a także inni.

      Rok 2012 to 50-ta rocznica powstania grupy. W lutym tego roku ukazała się rocznicowa płyta „Voice Of Ages”. Album, którego producentem jest by Paddy Moloney i T Bone Burnett, prezentuje The Chieftains wraz z gwiazdami nurtów indie-rock (Bon Iver, The Decemberists, The Low Anthem), country i americana (The Civil Wars, Pistol Annies, Carolina Chocolate Drops, Punch Brothers, The Secret Sisters), irlandzkiego I szkockiego folku (Imelda May, Lisa Hannigan, Paolo Nutini) i innymi. Na płycie zawarto, również, kosmiczne nagranie. Amerykańska astronautka Cady Coleman, sama flecistka i wielka miłośniczka grupy, pożyczyła od nich kilka instrumentów i zagrała unosząc się w nieważkości na Międynarodowej Stacji Kosmicznej NASA. Nagranie transmitowano na żywo w dniu Św. Patryka 2011 roku. Utwór „The Chieftains In Orbit” znajduje się pod koniec płyty. „Voice of Ages” zawiera 15 kawałków i tylko jeden w solowym wykonaniu zespołu. Ten 11-to minutowy utwór „The Chieftains Reunion” jest jednym z najciekawszych na płycie. Warto wspomnieć, także, „Carolina Rua” z Imeldą May, „Come All Ye Fair and Tender Ladies” w wykonaniu Pistol Annies, płynnie łączący muzykę country z celtycką, wspaniały „My Lagan Love”, w którym brzmi nieziemski głos Lisy Hannigan, oraz radosne wykonie „My Lily Love” przez zespół The Civil Wars. Inna piosenka, warta wspomnienia, to „When the Ship Comes In”, Boba Dylana w wykonaniu The Decemberists. Piosenki „The Lark in the Clear Air/Olam Punch” i „The Frost Is Over”, w wykonaniu Punch Brothers, słucha się znakomicie, ponieważ podejście do materiału jest luźne, żywe – dopasowane do zawartości. Znana salonowa, smutna piosenka ze śpiewnika Stephena Fostera, „Hard Times Come Again No More”, z delikatnym wokalem Paolo Nutiniego i wsparciem The Chieftains, kończy się sekwencją na dudach w wykonaniu City of Limerick Pipe Band a wszystko to razem czyni piosenkę bardzo wzruszającą. Niektóre melodie trochę nie pasują. Smutna, szubieniczna ballada, spopularyzowana Charlie Monroe’a w 1927 roku, wykonana przez Bona Ivera, jest ciężka, męcząca i nudna. Biorąc pod uwagę emocjonalną siłę zawartą w słowach, piosenka zasługuje na coś więcej niż tylko omdlewającą pseudo rockową aranżację. The Carolina Chocolate Drops brzmią trchę zbyt mocno w utworze „Pretty Little Girl”, choć The Chieftains - fantastycznie. Piosenka Ewana MacColla „School Day's Over”, w wesji grupy The Low Anthem, wydaje się zbyt wystudiowana i zbyt powściągliwa. Ostatni, bonusowy utwór „Lundu”, w wykonaniu Carlosa Nuneza na dudach oraz członków jego rodziny na bouzouki, gitarze elektrycznej i perkusji, jest za bardzo szorstki i trochę prymitywny.

      14 listopada 2012 umiera Martin Fay, który przestał grać z The Chieftains w 2001 roku.

      15 lutego 2012 The Chieftains zagrali wspólnie z kanadyjskim astronautą, Chrisem Hadfieldem, przy czym Komandor Hadfield był w tym czasie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauta był jednym z gości koncertu grupy w Houston. Innymi gośćmi był zespół muzyczny założony przez astronautów z NASA, „Bandella”. Bandella to: Micki Pettit (śpiew, żona astronauty Dona Petita), Cady Coleman, Joe Schmid, Dan Burbank. Wspólnie zagrali piosenkę Van Morrisona „Moondance”. Emerytowany astronauta Chris Hadfield jest znany ze swoich interpretacji muzycznych w kosmosie. Zespół Barenaked Ladies również z nim wystąpił w podobny sposób, prezentując premierowe wykonanie swojej piosenki „Is Somebody Singing”. Chris nagrał też słynny utwór Davida Bowiego „Space Oddity”. The Chieftains i Chris Hadfield zagrali wspólnie jeszcze raz tę samą piosenkę w grudniu 2013 roku w Trinity College w Dublinie.

      11 lutego 2014 roku umiera współzałożyciel grupy The Chieftains, Seán Desmond Potts. Umiera w wieku 83 lat.



Skład:
Obecni członkowie:
      Paddy Moloney - uilleann pipes, tin whistle, akordeon guzikowy, bodhrán (od 1962)
      Seán Keane - skrzypce, tin whistle (od 1968)
      Kevin Conneff - bodhrán, śpiew (od 1976)
      Matt Molloy - flet, tin whistle (od 1979)

Byli członkowie:
      Sean Ó Riada
      Michael Tubridy - flet, concertina, tin whistle (1962-1979)
      Martin Fay - skrzypce, bones (1962-2002; zmarł w 2012)
      Seán Potts - tin whistle, bones, bodhrán (1962-1979; zmarł w 2014)
      David Fallon - bodhrán (1962-1966)
      Peadar Mercier - bodhrán, bones (1966-1976)
      Derek Bell - harfa irlandzka, instrumenty klawiszowe, oboj (1975-2002; zmarł 2002)
      Ronnie McShane - istrumenty perkusyjne (1975-1976)


Chieftains_The_Chieftains_3.jpg Chieftains_The_Chieftains_9.jpg Chieftains_InIreland.jpg Chieftains_IrishHeartbeatCD.jpg Chieftains_OvertheSeaToSkyeCD.jpg Chieftains_AChieftainsCelebrationCD.jpg Chieftains_TheBellsofDublinCD.jpg
Chieftains_ReelMusicCD.jpg Chieftains_AnotherCountryCD.jpg Chieftains_TheBestofTheChieftainsCD.jpg Chieftains_TheMagicoftheChieftainsCD.jpg Chieftains_FireintheKitchenCD.jpg Chieftains_TheEssentialChieftainsCD.jpg Chieftains_VoiceofAgesCD.jpg
Dyskografia:
      Chieftains 1 (1963)
      Chieftains 2 (1969)
      Chieftains 3 (1971)
      Chieftains 4 (1973)
      Chieftains 5 (1975)
      Chieftains 6 - Bonaparte's Retreat (1976)
      Chieftains 7 (1977)
      The Chieftains Live! (1977)
      Chieftains 8 (1978)
      Chieftains 9 - Boil the Breakfast Early (1979)
      Chieftains 10 - Cotton-Eyed Joe (1981)
      The Year of the French (1982)
      The Grey Fox (1982) (soundtrack to The Grey Fox)
      Concert Orchestra (1982)
      The Chieftains in China (1985)
      Ballad of the Irish Horse (1986)
      Celtic Wedding (1987)
      In Ireland (1987) (with James Galway)
      Irish Heartbeat (1988) (with Van Morrison)
      The Tailor Of Gloucester (1988)
      A Chieftains Celebration (1989)
      Over the Sea To Skye: The Celtic Connection (1990) (with James Galway)
      The Bells of Dublin (1991)
      Reel Music (1991)
      An Irish Evening (1992)
      Another Country (1992)
      The Best of The Chieftains (1992)
      The Magic of the Chieftains (compilation) (1992)
      The Celtic Harp: A Tribute To Edward Bunting (1993) (with The Belfast Harp Orchestra)
      The Long Black Veil (1995)
      Film Cuts (1996)
      Santiago (1996)
      Long Journey Home (1998)
      Celtic Wedding (1998)
      Fire in the Kitchen (1998)
      Silent Night: A Christmas in Rome (1998)
      Tears of Stone (1999)
      Water from the Well (2000)
      The Wide World Over (2002)
      Down the Old Plank Road: The Nashville Sessions (2002)
      Further Down the Old Plank Road (2003)
      Live From Dublin: A Tribute To Derek Bell (2005)
      The Essential Chieftains (2006)
      San Patricio (2010) (with Ry Cooder)
      Voice of Ages (2012)


Paddy Moloney
Paddy Moloney      Paddy Moloney jest założycielem i liderme grupy The Chieftains. Dorastał w Donnycarney, północnych przedmieściach Dublina. Zainteresowanie muzyką irlandzką zostało mu przekazane przez rodziców, pochodzących z hrabstwa Laois a muzyka otaczała go od najmłodszych lat. Pierwszym instrumentem był plastikowy flażolet a w wieku ośmiu lat zaczął naukę gry na irlandzkich dudach (uilleann pipes), pod okiem mistrza tego instrumentu, Leo Rowsome’a. Usłyszał wtedy syna swego nauczyciela, Leona, jak występował w orkiestrze szkoły Scoil Mhuire. Ubłagał, wtedy, swoich rodziców do zakupu pierwszego instrumentu.
      Po ukończeniu szkoły, zaczął pracować w księgowości firmy budowlanej Baxendales, by w ten sposób zdobyć środki na swoją muzyczną pasję. W tej firmie poznał swą przyszłą żonę, Ritę O'Reilly.
      Paddy zawsze wiedział jaką muzykę chce grać. Miało to być brzmienie, którego nikt do tej pory nie słyszał. Wiedział, że to wymaga eksperymentów z doborem odpowiedniego zestawu instrumentów i w tym celu występował w duetach i triach z różnymi muzykami. W szczególności grał z Seanem Pottsem, Michaelem Tubridym i Seanem Keane, w różnych kombinacjach. Wszyscy oni byli, później, członkami The Chieftains.
      Pożądane brzmienie osiągnął dopiero zakładając zespół The Chieftains w 1962 roku, brzmienie osiągnietę przez dobór odpowiednich instrumentów, stylu i muzyków. Dopiero w tym momencie Paddy nadał grupie nazwę The Chieftains (zainspirowaną przez irlandzkiego poetę Johna Montague) i na tyle pewny siebie, aby wziąć swój zespół do studia, w celu nagrania, pierwszego z wielu, nagradzanych albumów. To nagranie wyszło z propozycji Garecha de Bruna, właściciela wytwórni Claddagh Records.
      Brzmienie, które Paddy stworzył wiele lat temu stało się natychmiastowo rozpoznawalnym znakiem zespołu, które jest żywe i świeże po dziś dzień a jednocześnie odróżnia ich od innych zespołów na całym świecie, będąc brzemieniem tylko The Chieftains.
      In 1968 and having recorded a number of albums with The Chieftains, Paddy decided to leave Baxendales to work full time in the music industry as the Managing Director of Claddagh Records. He ran the label for seven years until 1975 during which time he helped to develop Claddagh's catalogue and also a market for it. During this time he also produced, co-produced or supervised 45 albums for the Claddagh label in folk, traditional, classical, poetry and spoken word recordings.

Seán Keane
Seán Keane      Sean, dublińczyk, był otoczony tradycyjną muzyką irlandzką od najmłodszych lat. Rodzice grali muzykę tradycyjną na skrzypcach a on sam zaczął grać na tym samym instrumencie w bardzo młodym wieku. Uczęszczał do Dublińskiej Szkoły Muzycznej, gdzie otrzymał klasyczne wykształcenie i szybko stał się jednym z najbardziej utalentowanych młodych skrzypków w Irlandii, zdobywając nagrody All-Ireland Championships, czy w konkursie Fiddler of Dooney, z którą to nagrodą zdobył tytuł mistrza skrzypiec.
      Był członkiem grupy Ceoltóirí Cualann w 1960 roku. Grał w duetach i triach, formowanych przez Paddy’ego w latach 60-tych. Od roku 1968 w The Chieftains.
      Nagrał, dobrze oceniany, solowy album, „Seán Keane” i album w duecie z Mattem Molloyem, „Contentment is Wealth”. Nagrał, także z Mickiem Moloneyem i swoim bratem, Jamesem Keane, album „Reel Away the Real World” w 1980.
      Sean mieszka w Dublinie z żoną Marie, mają 3 dzieci i 4 wnuków.

Kevin Conneff
Kevin Conneff      Kevin jest głosem i rytmem The Chieftains. Dołączył do grupy w 1976 roku zastępując Peadara Merciera. Od tego momentu wokal stał się nowym elementem w repertuarze zespołu. Kevin urodził się w Donore na przedmieściach Dublina, jednym z najbardziej historycznych miejsc miasta. Początkowo był fanem jazzu a muzykę tradycyjną odkrył w wieku kilkunastu lat. Wkrótce nauczył się grać na bodhrani i rozwinął swój wokal, zwłaszcza w stylu sean nós. Pod wpływem Paddy Tunneya i Christy Moore’a.
      Kevin był również członkiem założycielem „The Tradition Club”, grupy muzyki tradycyjnej rezydującej w słynny pubie „Slattery’s” w Dublinie, który miejscem spotkań dla tych, którzy chcieli usłyszeć tradycyjną muzykę wykonywaną przez znanych muzyków, występujących na zorganizowanych sesjach. Pojawiali się na nich nawet członkowie The Chieftains. W latach 1960, Kevin dołączył do Christy Moore i innych w celu nagranie płyty „Prosperous”, która dała początek grupie Planxty. W 1976 roku został poproszony przez Paddy’ego do nagrania kilku utworów na płytę „Bonaparte Retreat” i stał się stałym członkiem grupy.
      Wokal Kevina jest prezentuje stary styl, i generalnie wykonywany jest a capella. Na bodhranie potrafi grać w sposób subtelny lub naprawdę gorący. Kevin wydał w 1988 roku solowy album „The Week Before Easter”.
      Kevin ma troje dzieci, Peigí, Ruairí i Ellę i mieszka w Wicklow ze swoją partnerką Jean.

Matt Molloy
Matt Molloy      Matt Molloy urodził się w hrabstwie Roscommon, w rodzinie specjalizującej się w grze na flecie, instrumentu, z którego ten obszar jest słynny. Gry na flecie uczył się od ojca, w wieku ośmiu lat grał w szkolnej orkiestrze a jak miał osiemnacie, to zdobył główną nagrodę w konkursie muzyki tradycyjnej. Na początku lat 70-tych przeniósł się do Dublina, by pracować, jako inżynier w liniach lotniczych. Tutaj poznał Paddy’ego Moloney’a i zaczął wystepować na muzycznych scenach. Matt, razem z Donalem Lunnym, był współzałożycielem grupy The Bothy Band i nagrał z tą formacją cztery albumy, cenione do dzisiejszego dnia.
      Po rozpadzie grupy Matt dołączył do zreformowanego Planxty, po czym stał się członkiem The Chieftains od 1979 roku. Oprócz swojej pracy w zespole, Matt brał udział w nagraniu wielu innych płyt a jako solista występował z Irlandzką Orkiestrą Kameralną w głównej kompozycji Mícheála Ó Súilleabháina, „Oileán/Island”.
      Matt mieszka w Westport i ma 4 dzieci: Petera, Niamh, Clare (zmarła w 2013 roku) i Jamesa, które ma ze swoją zmarłą żoną Geraldine. Matt jest także właścicielem słynnego pubu, Matt Molloy’s, odwiedzanego przez wiele znanych postacji, tak jak Twiggy, Noel i Liam Gallagher, Jerry Garcia i inni.

Michael Tubridy
Michael Tubridy      Pochodzący z Kilrush w hrabstwie Clare, Michael Tubridy, znany był z gry na flecie, flażolecie (tin whistle) i concertinie, istrumentów, z których słyną te okolice. Podczas studiów w University College w latach 50-tych, zaczął grać w Thomas Street Pipers' Club, gdzie poznał Paddy’ego Moloneya i Seana Pottsa a razem uczestniczyli w sesjach muzycznych i prowadzili programy radiowe. Wraz z Paddym, Seánem Pottsem i Martinem Fayem, był członkiem, założycielem grupy The Chieftains w 1962 roku.
      Presja ciągłego koncertowania, spowodowała, że ten cichy flecista wycofał się z zespołu w 1979 roku i powrócił do pracy jako inżynier. Wciąż jednak jest związany z tradycyjną muzyką, poprzez pracę pedagogiczną na festiwalach muzyki tradycyjnej.

Martin Fay
Martin Fay      Martin Fay wychował się na przedmieściach Dublina a do muzyki zainspirował go film o Paganinim. Ścieżka dżwiękowa Yehudi Menuhina wywarła na nim głębokie wrażenie, przekonał ojca, by kupił mu skrzypce i, wkrótce, stał się studentem Szkoły Muzycznej w Dublinie. Martin zawsze był zainteresowany muzyką tradycyjną, choć szkolił się w muzyce klasycznej. Zarzucił pomysł zarabiania na życie grając muzykę poważną a dawny nauczyciel znalazł mu miejsce w sześciosobowym zespole grającym krótkie kawałki, w przerwach, w Abbey Theatre.
      Wkrótce potem, Martin został członkiem Ceoltóirí Cualann, a następnie, jednym z członków-założycieli The Chieftains. Martin jest najbardziej znany z wolnych, spokojnych, emocjonalnych interpretacji slow airów.
      Martin mieszkał w Dublinie z żoną, Grainne aż do śmierci w listopadzie 2012 roku.

Seán Potts
Seán Potts      Seán Potts, rodowity dublińczyk, poznał i zaprzyjaźnił się z Paddym Moloneyem w 1950 roku. Podobnie jea Moloney był mistrzem flażoletu (tin whistle) i często razem występowali w klubach i na muzycznych sesjach w Dublinie i okolicach.
      Seán był członkiem Ceoltóirí Cualann a 1962 roku wraz z Paddym Maloneyem i Michaelem Tubridym założył The Chieftains.
      W 1968, na krótko, opuścił The Chieftains i zaczął pracę w wytwórni Gael Linn, po czym powrócił do zespołu.
      Ostatecznie opuścił grupę pod koniec lat 70-tych, kiedy to zdecydował się zwolnić tempo i zająć się swoim życiem prywatnym. Na tą decyzję wpłynął też groźny incydent lotniczy spowodowany burzą, w którym brał udział . Po rozstaniu z The Chieftains pracował w stacji radiowej, zajmował się również promocją tradycyjnej muzyki irlandzkiej. Od czasu do czasu występował na festiwalach specjalizujących się z muzyce folkowej. Wraz synem, Seanem Og Pottsem i innymi znanymi muzykami, założył grupę Bakerswell, która wydała płytę i odnosiła sukcesy koncertowe.
      Seán Potts zmarł 11 lutego 2014 roku. Ze swoją żoną, Bernadettą (poślubioną w 1960) mieli czwórkę dzieci.

Peadar MercierPeadar Mercier
      Peadar Mercier urodził się w Dublinie, w 1914 roku a na bodhranie zaczął grać gdy miał 40 lat, gdy zainteresował się muzyką Seána Ó Ríady i muzyką irlandzką. Peadar przystąpił do grupy Ceoltóirí Cualann, wkrótce po jej sformowaniu a następnie, w 1966 roku, zastąpił w The Chieftains Davida Fallona. Z The Chieftains odszedł w 1976, gdy grupa zdecydowała się przejść na zawodowstwo. Jego muzyczny talent odziedziczył syn, Mel, występujący w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Derek Bell
Derek Bell      Zanim przystąpił do The Chieftains, ten pochodzący z Belfastu muzyk, miał za sobą udaną karierę. Ten wyjątkowo utalentowany muzyk, który napisał swój pierwszy koncert w wieku 12 lat, studiował w Royal College of Music oraz w całej Europie i Stanach Zjednoczonych u takich renomowanych nauczycieli jak Leon Goossens czy Madam Rosina Lhevinne.
      Derek grał w Royal Philharmonic Orchestra i występował w Pittsburghu, Moskwie, Londynie, Budapeszcie i grał w tym czasie, również w American Wind Symphony Orchestra, na oboju, rogu i fortepianie. Komponował sonaty fortepianowe i symfonię w tonacji Es-dur na orkiestrę. Otrzymał nagrodę Manns Prize od Royal College of Music za swój talent muzycznych.
      Przyłączył się do zespołu The Chieftains, w pełnym wymiarze, w 1974 roku, na płycie „The Chieftains 4”. Wcześniej występował z nimi gościnnie, szczególnie w aranżacjach utworów Turlough O' Carolan (ślepego harfisty z 17 wieku).
      Derek jest najbardziej znany ze gry na harfie, ale był też znakomitym muzykiem na oboju, rogu, rożku angielskim, cymbałach i instrumentach klawiszowych. Jego muzyka na obój i instrumenty klawiszowe zostały włączone do stylu gry The Chieftains a gra na cymbałach przyczyniła się do reanimacji starego instrumentu irlandzkiego o nazwie tiompan (kotły). Oprócz współpracy z The Chieftains, Derek nagrał sześć solowych albumów, pięć na harfę i jeden na fortepian. Derek grał na wielu instrumentach, zarówno dętych, jak i klawiszowych.
      Derek mieszkał w Belfaście ze swoą żoną Stephanie oraz swoimi ukochanymi kotami. Zmarł w październiku 2002 roku.



Linki:
The Chieftains - strona zespołu
The Chieftains na allmusic.com
The Chieftains na songkick.com
The Chieftains na artistdirect.com
The Chieftains na lastfm.pl
The Chieftains na members.shaw.ca
The Chieftains na mojairlandia.pl

Strony członków zespołu:
Seán Ó Ríada
Christy Moore
Matt Molloy
Carlos Núnez

Artyści współpracujący z zespołem:
http://www.emmys.com/
http://www.genieawards.ca/
http://www.grammy.com/
Kevin Rowsome
Michael Flatley
Sir James Galway
Van Morrison
Nanci Griffith
Elvis Costello
Kate and Anna McGarrigle
Marianne Faithfull
Jackson Browne
Rickie Lee Jones
Brendan Begley
Kathryn Tickell
The Nitty Gritty Dirt Band
Ricky Skaggs
Don Williams
Colin James
Emmylou Harris
Willie Nelson
Chet Atkins
Sam Bush
John Williams
Lou Reed
Sinéad O'Connor
Alice Cooper
The Who
Mick Jagger
Tom Jones
Marianne Faithfull
Frank Zappa
Ry Cooder
Mark Knopfler
Karen Matheson
Capercaillie
David Nichtern
Los Lobos
Eliot Fisk
Kepa Junkera
John Glatt
Eileen Ivers
Mary Black
Liam O Maonlaí
Vince Gill
Leahy
The Rankin Family
Great Big Sea
Laura Smith
Ashley MacIsaac
Rita MacNeil
Natalie MacMaster
Mary Jane Lamond
Barra MacNeils
The Ennis Sisters
La Bottine Souriante
Moya Brennan
Sissel Kyrkjebo
The Bulgarian Voices
Zucchero
Harlem Gospel Choir
Bonnie Raitt
Natalie Merchant
Joni Mitchell
The Corrs
Mary Chapin Carpenter
Loreena McKennitt
Akiko Yano
Joan Osborne
Maire Breatnach
Annbjorg Lien
Diana Krall
Tommy Peoples
Alison Krauss
Lyle Lovett
Martina McBride
Gillian Welch
Patty Griffin
Del McCoury Band
Buddy & Julie Miller
Earl Scruggs
Béla Fleck
Tim O'Brien
John Hiatt
Linda Ronstadt
Art Garfunkel
Ziggy Marley
Carlene Carter
Nickel Creek
John Hiatt
Allison Moorer
John Prine
Jerry Douglas
Joe Ely
Chet Atkins
Patty Loveless
Doc Watson
Rosanne Cash
Nanci Griffith
Sting
Lila Downs
Lost Tigres Del Norte
Triona Marshall
Alyth McCormack
Imelda May
Pistol Annies
Carolina Chocolate Drops
Bon Iver
The Civil Wars
Punch Brothers
Lisa Hannigan
The Decemberists
The Low Anthem
The Secret Sisters
Paolo Nutini


Inne strony:
Quimper Festival de Cornouaille
Celtic Colours International Festival
Ravenna Festival
Festival Interceltique de Lorient
Tonder Festival


Youtube:
Voice of Ages trailer The Chieftains
Geantraí - The Chieftains' 50th Anniversary 1/2
Geantraí - The Chieftains' 50th Anniversary 2/2
The Chieftains 1974 and 1985
Carlos Nunez Ft. The Chieftains - Irish Dance Set (Live!)
Lilly Bolero/ The White Cockade - The Chieftains
Jeff White & The Chieftains - Tennessee Stud
The Corrs & The Chieftains - Lough Erin Shore (The Gathering)
the chieftains & ricky skaggs - cindy
the chieftains & leahy - b minor medley
The Chieftains & Alison Krauss - Molly Ban
The Chieftains and Roger Daltry - Raglan Road
Chieftains - The Nashville Session in concert
The Chieftains Live Medley at WGBH - celebrating 50 years
Chieftains Late Late Show finale - 25th anniversary in 1987
The Chieftains Live (1/3) - In concert from 1977 at Southport Arts Centre
The Chieftains Live (2/3) - In concert from 1977 at Southport Arts Centre
The Chieftains Live (3/3) - In concert from 1977 at Southport Arts Centre
The Chieftains - Water from the Well - documentary about a group
the chieftains - the dublin reels

Siar an Bothar - The Chieftains Part 1
Siar an Bothar - The Chieftains Part 2
Michael Flatley & the Chieftains
Irish Dance Michael Flatley & the Chieftains
Ballad of the Irish Horse - The Chieftains
Star Of The County Down - Van Morrison & the Chieftains
Roger Daltrey - Baba O'Riley ( with sinead o connor )
Roger Daltrey, John Entwistle & The Chieftains - Behind Blue Eyes - Carnegie Hall, New York, NY, USA, 24 February 1994.
Frank Zappa - Salad Party Home Video Feb 15th 1993 (Unreleaased Footage)
The Chieftains - Kilfenora Community Hall
The Chieftains - Water from the Well
The Chieftains feat. Cmdr. Chris Hadfield - Moondance (Live)
Astronaut Chris Hadfield reunited with The Chieftains on Earth


Albumy:
1963 The Chieftains 1
1969 The Chieftains 2
1971 The Chieftains 3
1973 The Chieftains 4
1973 The Chieftains 4
1975 The Chieftains 5
1976 The Chieftains 6 - Bonapartes Retreat
1977 The Chieftains 7
1978 The Chieftains 8
1979 The Chieftains 9 - Boil the Breakfast Early
1979 The Chieftains 9 Boil the Breakfast Early
1981 The Chieftains 10 - Cotton Eyed Joe
1992 The Magic of The Chieftains
1987 The Chieftains in China
1987 The Chieftains in China
1987 The Chieftains in Ireland
1982 The Year of The French
1989 A Chieftains Celebration
1990 James Galway & The Chieftains Over the Sea to Skye
1991 The Bells of Dublin
1992 An Irish Evening
1992 Another Country
1993 The Celtic Harp
1995 The Long Black Veil
1996 Santiago
1998 Celtic Weddings
1998 Fire in the Kitchen
1999 Tears of Stone
2000 Water From The Well
2002 The Wide World Over
2006 The Chieftains Live from Dublin (A Tribute to Derek Bell)
2010 The Chieftains featuring Ry Cooder San Patricio





Logo  The High Kings      
  Kraj: Irlandia   Gatunek muzyki: irish ballad  trad  

      The High Kings, to irlandzka grupa balladowa, męska wersja Celtic Woman, pod kierownictwem muzycznym Davida Downes z Riverdance. Zadebiutowali w 2008 roku, tak naprawdę, od razu jako supergrupa, gdyż w jej składzie znalazły się same znane nazwiska irlandzkiej muzyki.

      W grupie znaleźli się: Clancy Finbarr (ur. w Carrick-a-Suir, Tipperary, syn Bobby Clancy, grał w Clancy Brothers), Martin Furey (ur. w Dunmore East, Hrabstwo Waterford, syn Finbara Furey z Fureys, grał w grupie Bohinta), Brian Dunphy (urodził się w Dublinie, syn Seana Dunphy, który reprezentował Irlandię na Eurowizji 1967, była gwiazda Riverdance) oraz Darren Holden (urodził się w hrabstwie Kilkenny, grał w Riverdance, między innymi Broadwayu i odnosił sukcesy również jako artysta solowy).

      Wszyscy oni dorastali w atmosferze nasiąkniętej irlandzką tradycją, będąc bezpośrednimi świadkami siły oddziaływania dobrze wykonywanej muzyki na publiczność.

      Grupa The High Kings została utworzona w Dublinie w 2007 roku, przez managera Celtic Woman Dave’a Kavanagha oraz kompozytora i dyrektora muzycznego Davida Downesa. Jako The High Kings Finbarr Clancy, Martin Furey, Darren Holden, i Brian Dunphy przynoszą połączenie słodkiego, irlandzkiego piękna z głębokim, mrocznym, emocjonalnym brzmieniem, który mogą wyprodukować tylko głosy Irlandczyków. Są uważani za najbardziej obiecujący męski zespół wokalny od czasów Clancy Brothers i Tommy Makema z 1960 roku. Ich utwory są bardziej wygładzone i dopracowane niż braci Clancy, zawierając w sobie zarówno bogactwo Celtic Woman i surowość braci Clancy.

      Producenci chcieli utworzyć nową grupę jako połączenie The Clancy Brothers i Dubliners. Chcieli przywołać stare irlandzkie utwory z powrotem na listy przebojów, za pomocą utalentowanych muzyków, którzy potrafią i śpiewać i grać i pisać.

      Swój pierwszy album, wraz z płytą DVD, pod własnym tytułem, wydali w 2008 roku. Wydawnictwo szybko wspięło się na wysokie miejsca w rankingach, osiągając wysoką pozycję na liście Amazon, 150 na liście Billboard Top 200 wśród wszystkich albumów a drugą w kategorii „world music”. Duży udział w promocji miała amerykańska telewizja publiczna, która zamieściła zespół w specjalnym programie na dzień Św. Patryka. Koncerty z Celtic Woman otwierały promocyjną trasę koncertową w USA. Następna była trasa po swoim kraju.

      Pod koniec 2009 roku grupa podpisała kontrakt z Universal Ireland i wydała swój drugi album, „Memory Lane” w lutym 2010 roku. Album bardzo dobrze się sprzedawał i, w efekcie, zdobył status platynowej płyty już w czerwcu, zaledwie 4 miesiące od ukazania. W Ameryce album został wydany w marcu 2011 America a grupa pozostała w Stanach przez cały miesiąc promując płytę. Na żywo w albumie Irlandii odnotowano w 2010 roku podczas trasy i wydany na początku 2011 roku. Status platynowej płyty osiągnęły oba wydane albumy – „The High Kings” i „Memory Lane”.

      Płyta koncertowa „The Live in Ireland” powstała podczas trasy w 2010 roku a wydana została na początku 2011.

      17 marca 2011 zespół zagrał dla amerykańskiej publiczności, występując w popularnym programie „Live with Regis and Kelly”, a następnie na scenie w Bostonie.

      W dniu 18 marca 2012 r. High Kings poprowadzili uroczystości w dniu Św. Patryka Dzień na Trafalgar Square w Londynie dla około 15.000 ludzi.

      20 marca 2012 zostali zaproszeni na występy podczas uroczystości w dniu Św. Paryka w Białym Domu w Waszyngtonie. Wydarzenie zostało zorganizowane przez prezydenta USA Baracka Obamę z udziałem Enda Kenny, szefa rządu irlandzkiego.

      W dniu 12 marca 2013 grupa zapowiedziała trzeci studyjny album „Friends for Life”, wyprodukowany przez Sharon Shannon i Johna Dunforda, składający się z ośmiu oryginalnych utworów i wyboru klasycznych ballad. Album ukazał się we wrześniu 2013 roku.

      Album „Four Friends Live” ukazał się 14 listopada 2014 roku. Nagrań dokonano podczas koncertu w The Millennium Forum w Derry, tego samego roku a zawiera koncertowe wersje piosenek z ostatniej płyty studyjnej. Na albumie CD i płycie DVD można znaleźć, również, inne znane kawałki, takie jak „The Parting Glass”, „McAlpines Fusiliers” and „The Town I Loved So Well”.

      Album „Grace & Glory”, wydany w 2016 roku, zawiera dobrze dobraną antologię tradycyjnych irlandzkich (i amerykańskich) piosenek, zaśpiewanych w specyficznym stylu zespołu. Album nie zawiera własnych kompozycji grupy, lecz tylko ich ulubione stare utwory. Ich własny, optymistyczny, balladowy styl szczególnie słychać w piosenkach „Schooldays Over”, „Follow Me Up To Carlow”, „Spancil Hill” czy „Ride on”. Amerykańskie akcenty na płycie, to „Hand Me Down My Bible” i „Goodnight Irene”.

      We wrześniu 2017 roku zespół ogłosił, że Martin Furey kończy pracę w The High Kings, a w październiku ogłosili, że na kanadyjską trasę koncertową zastąpi go George Murphy. George od tego czasu pozostał w zespole na stałe, grając na gitarze i banjo oraz śpiewając. Najbardziej znany jest z występu w programie telewizji RTE "You're a Star". George Murphy urodził się 30 stycznia 1986 roku, w drugą rocznicę śmierci Luke'a Kelly, w Beaumont, przedmieściu Dublina. Wcześniej nagrał dwie solowe płyty i wideo z piosenką „Raglan Road”, będącą hołdem dla Luke'a Kelly'ego w 30 rocznicę śmierci. Film został nakręcony w pubie O'Donoghue na Baggot Street w Dublinie.

      Zespół uczcił swoje 10-te urodziny nowym albumem „Decade: The Best of the High Kings”, będącym retrospekcją całej dotychczasowej kariery. Album ukazał się w listopadzie 2017 roku. Album zawiera 18 najbardziej popularnych kompozycji w tym pięć całkowicie nowych. Zawiera piosenki uwielbiane przez fanów, taki jak „Rocky Road to Dublin”, „Marie's Wedding” czy „Spancil Hill”.

      W marcu 2021 ukazała się nowa płyta grupy The High Kings zatytułowana „Home From Home”. Album został nagrany na żywo w Concert Deck w Dublinie. „Home from Home” to podróż przez klasyczne piosenki folkowe, stare i nowe. Ideą tego albumu było zabranie fanów w podróż po całym świecie, do niektórych miejsc, w których członkowie grupy czują się jak w domu. Do tego celu zostały wybrane takie piosenki jakie ich zainspirowały. Album rozpoczyna się od „The Streets of London”, Ralpha McTella, a następnie szybko przechodzi do piosenki „The Dutchman” z repertuaru Finbara Clancy. Pierwsze dwie piosenki to powolne gitarowe ballady, lecz kolejna piosenka „Wild Colonial Boy” jest już znacznie żywsza.„Summer in Dublin”, piosenka z lat 80-tych, napisana przez Liama Reilly'ego. „Farewell to Nova Scotia”, to Brian Dunphy na bodhranie i wokal Paulema O’Briena. „The Streets of New York” została spopularyzowana przez The Wolfe Tones. Następny utwór, to piosenka „Caledonia” Dougiego MacLeana pretendendująca do hymnu narodowego Szkocji. Niespodzianką może być dołączenie „City of Chicago” Christy Moore’a. „The Green Fields of France”, piosenka Erica Bogle'a została wydana przez zespół trzy razy w albumach studyjnych, z których wszystkie różnią się od siebie. W piosence „Carrickfergus” zespół zaprezentował własne podejście do tej znanej ballady a pojawia się tutaj gościnnie Brian Kennedy. Ostatnia piosenka na albumie, „The Galway Races”, najbardziej znana z wykonania Liama Clancy'ego z The Clancy Brothers & Tommy Makem wykonana jest przez jego siostrzeńca Finbara, pokazując szczególny związek z wielkimi popularyzatorami muzyki irlandzkiej.

      „The Road Not Taken”, wydany w czerwcu 2023 roku, to zupełnie nowy album, który współtworzył i wyprodukował z niektórymi z najbardziej płodnych i popularnych irlandzkich artystów, w tym The Script, Kodaline, Picture This, Ryan Sheridan, JC Stewart, Wild Youth i wiele innych uraz udział Steve'a Perry'ego (Journey), Sharon Corr i inni. Ten album, zawierający przeboje, takie jak „Chasing Rainbows”, „The Road Not Taken” i „Connemara Bay”, jest pierwszym w pełni oryginalnym albumem zespołu i po raz pierwszy w historii łączy to, co najlepsze w muzyce irlandzkiej, w celebrację irlandzkiego folku! Zestaw piosenek dowodzi, że zespół ma nieuchwytny talent do sprawiania, by nowa piosenka brzmiała tak, jakby istniała już od dłuższego czasu. Wśród singli z albumu znajdują się genialne „Connemara Bay”, „1845” i podnoszący na duchu „Chasing Rainbows”, a także „The Streets of Kinsale” z udziałem niezrównanego Steve'a Perry'ego. To pierwszy album z całkowicie oryginalną muzyką The High Kings – w skład którego wchodzą Finbarr Clancy, Darren Holden, Brian Dunphy i Paul O’Brien.



The High Kings perform on stage in London, December 2011
The High Kings perform on stage in London, December 2011.
l-r Darren Holden, Finbarr Clancy, Brian Dunphy, Martin Furey
Źródło: Wikipedia
The High Kings with George Martin 2017
The High Kings with George Martin 2017.


Skład zespołu:
      Finbarr Clancy - śpiew, gitara akustyczna, flet, gitara basowa
      Darren Holden - śpiew, gitara akustyczna, mandolina, akordeon
      Brian Dunphy - śpiew, gitara akustyczna, bodhran
      George Murphy - śpiew, gitara akustyczna, banjo (2017-)

      Martin Furey - śpiew, gitara akustyczna, banjo, bouzouki, whistle (-2017)
gościnnie przy nagraniu Memory Lane:
      Nollaig Casey - skrzypce
      David Downes - whiste, gitara, instr. klawiszowe, instr. perkusyjne
      Dave Keary - gitara, bouzouki
      Máirtín O'Connor - akordeon
      Michael "Fitzy" Fitzgerald - pipe
gościnnie przy nagraniu The High Kings:
      Nollaig Casey - skrzypce
      Robbie Harris - bodhran, instr. perkusyjne
      Ewan Cowley - gitara akustyczna, banjo, bouzouki, mandolina, whistle, gitara basowa


Dyskografia:
      The High Kings - 2008 CD Manhattan Records
      Live in Dublin - 2008 DVD The Blue Note Label Group
      Memory Lane 2010 - CD Universal Music Ireland
      Live in Ireland - 2011 CD Celtic Music Collections
      Friends for Life - 2013 CD Sony Music Classical
      Four Friends Live - 2014 CD/DVD
      Grace & Glory - 2016 CD
      Decade - The Best Of The High Kings - 2017 CD
      Home From Home - 2021 CD
      The Road Not Taken - 2023 CD


The High Kings

The High Kings
The High Kings 2008
1. Paddy's Green Shamrock Shore
2. Will Ye Go Lassie, Go?
3. Galway To Graceland
4. The Black Velvet Band
5. The Rocky Road To Dublin
6. Marie's Wedding
7. Fields Of Glory
8. Ar Éireann Ní Neosainn Cé hÍ
9. The Little Beggarman
10. The Beggarman Jig
11. The Auld Triangle
12. The Parting Glass
13. The Wild Rover (Live)
Live in Dublin

Live in Dublin
Live in Dublin 2008 DVD
Track List:
1. The Rocky Road To Dublin
2. The Black Velvet Band
3. Jimmy Murphy
4. The Wild Rover
5. Paddy's Green Shamrock Shore
6. Galway to Graceland
7. The Little Beggarman
8. The Beggarman Jig
9. Bodhrán Solo
10.Dance At The Crossroads
11.The Holy Ground
12.Will Ye Go Lassie, Go?
13.Fields of Glory
14.Marie's Wedding
15.The Auld Triangle
16.Ar Eireann Ní Neosainn Cé hI
17.Phil The Fluther's Ball
18.The Parting Glass
Memory Lane

Memory Lane
Memory Lane 2010
1. Step It Out Mary
2. As I Roved Out
3. The Fields of Athenry
4. On The One Road (feat. The Wolfe Tones)
5. Raglan Road
6. Whiskey in the Jar
7. Leaving Of Liverpool
8. Red is The Rose
9. Star Of The County Down
10. Boolavogue
11. Cavan Girl
12. The Rising Of The Moon
13. Green Fields of France
14. The Irish Rover
Live in Ireland

Live in Ireland
Live in Ireland 2011
1. Rocky Road To Dublin
2. Finnegan’s Wake
3. The Black Velvet Band
4. The Fields of Athenry
5. Star of The County Down
6. Rare Auld Times
7. Joe Hill
8. Holy Ground
9. The Town I loved So Well
10. Go Lassie Go/ Dutchman
11. The Rising of The Moon
12. Green Fields of France
13. Red is The Rose
14. As I Roved Out
15. Dirty Old Town
Friends for Life

Friends for Life
Friends for Life 2013
1. Oh Maggie
2. Gucci
3. All Around the World
4. Johnny Leave Her
5. Health to the Company
6. Galway Girl
7. Peggy Gordon
8. High
9. Ireland's Shore
10. Come with me now
11. McAlpines Fusiliers
12. Friends for Life
Four Friends Live

Four Friends Live
Four Friends Live 2014
CD
1. Rocky Road To Dublin
2. McAlpine's Fusiliers
3. Peggy Gordon
4. The Town I Loved So Well
5. Step It Out Mary
6. Johnny Leave Her
7. Friends For Life
8. Ireland's Shore
9. Will Ye Go Lassie Go
10. Leaving Of Liverpool
11. Whiskey In The Jar
12. The Parting Glass
13. Irish Rover
DVD
1. Rocky Road To Dublin
2. McAlpine's Fusiliers
3. Peggy Gordon
4. The Fields Of Athenry
5. Red Is The Rose
6. Joe Hill
7. The Town I Loved So Well
8. Step It Out Mary
9. The Rising Of The Moon
10. Oh Maggie
11. Dirty Old Town

12. Johnny Leave Her
13. Friends For Life
14. Finnegan’s Wake
15. Ireland's Shore
16. Will Ye Go Lassie Go
17. Leaving Of Liverpool
18. Whiskey In The Jar
19. The Parting Glass
20. Irish Rover
Grace & Glory

Grace & Glory
Grace & Glory 2016
CD
1. Hand Me Down My Bible
2. Schooldays Over
3. Spancil Hill
4. Follow Me Up To Carlow
5. Grace
6. Kelly The Boy From Killane
7. Goodnight Irene
8. Ride On
9. The Green Fields Of France
10. Nancy Spain
11. Early Morning Rain
12. The Boys Are Back In Town
Decade - The Best Of The High Kings

Decade - The Best Of The High Kings
Decade - The Best Of The High Kings 2017
CD
1. The Rocky Road to Dublin
2. Spancil Hill
3. The Fields Of Athenry
4. The Rising Of The Moon
5. Hand Me Down My Bible
6. Rare Auld Times
7. Four Green Fields
8. The Lonesome Boatman
9. Homeland
10. Marie’s Wedding
11. The Green Fields of France
12. The Black Velvet Band
13. Irish Pub Song
14. Red Is The Rose
15. Grace
16. Friends For Life
17. The Town I Loved So Well
18. The Parting Glass
Home From Home

Home From Home
Home From Home 2021
CD
1. Streets of London
2. The Dutchman
3. Wild Colonial Boy
4. Summer in Dublin
5. Farewell to Nova Scotia
6. Streets of New York
7. Caledonia
8. City of Chicago
9. Green Fields of France
10. Carrickfergus
11. Galway Races
The Road Not Taken

The Road Not Taken
The Road Not Taken 2023
CD
1. Connemara Bay
2. Chasing Rainbows
3. Men of Aran
4. Go With The Flow
5. The Big Fella
6. Son of Ireland
7. The Streets of Kinsale
8. The Road Not Taken
9. 1845
10. Paddy's Day
11. Song For Kelly
12. Where I Belong
13. Iveagh Gardens




Linki:
The High Kings - Strona zespołu
The High Kings - myspace
The High Kings - reverbnation
The High Kings - artistdirect
The High Kings - twitter
The High Kings - facebook

Finbarr Clancy
Darren Holden
Brian Dunphy

Darren Holden
Martin Furey
George Murphy
The Wolfe Tones
Brian Kennedy
The Script
Kodaline
Picture This
Sharon Corr
Wild Youth
JC Stewart
Ryan Sheridan
Steve Perry
Journey

O'Donoghue's Pub Dublin

YouTube:
The High Kings - The Holy Ground
The High Kings - The Auld Triangle
The High Kings - The Wild Rover
The High Kings - Dirty Old Town - Late Late Show
The High Kings - Irish Rover Live
The High Kings - Rocky Road to Dublin
The High Kings - The Beggarman
The High Kings - Whiskey in The Jar
The High Kings - Finnegan's Wake - Philadelphia 22 March 2011
The High Kings - Step It Out Mary
The High Kings - Rare Auld Times with Mr. Sean Dunphy
The High Kings - Dublin in the Rare Old Times
The High Kings - The Town I Loved So Well - Boston
The High Kings - Red Is The Rose - Boston
The High Kings - Peggy Gordon
The High Kings - Beer, Beer, Beer
The High Kings - The Black Velvet Band
The High Kings - The Green Fields of France
The High Kings - Boolavogue INEC
The High Kings - Cavan Girl Killarney 8-2-09
The High Kings Tribute to Sean Dunphy
The High Kings on the streets of New York!
The High Kings on ABC's the view
The High Kings and Finbar Furey - Will Ya Go Lassie Go?/The Dutchman - Late Late Show 2011
The High Kings Irish Pub Galway Graceland
The High Kings - Ireland's Shore - Late Late Show
The High Kings - Friends For Life
The High Kings - The Fields of Athenry live at The Millennium Forum, Derry in May 2014
The High Kings - Finnegan's Wake live at The Millennium Forum, Derry in May 2014
The High Kings - Wild Colonial Boy
The High Kings - Wild Colonial Boy [Official Music Video]
The High Kings - Streets of London [Official Music Video]
The High Kings - The Dutchman [Official Music Video]
The High Kings - Caledonia
The High Kings - May the Road Rise
The High Kings - Chasing Rainbows
The High Kings - The Road Not Taken
The High Kings - The Streets Of Kinsale

The High Kings 2008
Memory Lane 2010
Friends for Life 2013


Ciekawe strony

Zobacz:
warszawa.dlastudenta.pl
Folk24
Folkowa
celticpunk.pl
www.efolk.pl
ECHAS - Europejskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Celtyckiego
Irish & Celtic Music Podcast
www.sfcelticmusic.com
www.SLIPCUE.com
The Bees Knees website
irish-music.net
ceolas.org
folkmusic.org
folkworld.de
folknews.de (in German)
allcelticmusic.com
celticmusic.org
folkforum.nl
scottish-folk-music.com
scottishcultureonline.com
paddyrock.com
musicscotland.com
musicinscotland.com
Newfoundland and Labrador Folk Art Society
The Institute of Musical Traditions
irishmusicmagazine.com
scotbands.moonfruit.com
liveirishmusic.com
folksylinks.it - Folk Bands & Musicians by Country
Dara Records
Bright Young Folk
UK Folk Festivals
Irishmusicreviw.com
irish-net.de
Mainly Norfolk English & Scottish Folk
Strada Music UK
UK folk and Americana music website
Folk Radio UK
Folk And Honey
Folk N Rock
Fantasia Music
Music Map
The Nest Collective
Fatea Magazine Website
Folk Wales Online Magazine
The Living Tradition magazine
Irish Music Shopping
Celtic CD Releases
English Folk Expo
Rambles.NET

Blogi:
Celtic Punk Rock
slainteburg.blogspot.com
standinatthecrossroads-blackcatbone.blogspot.fr
dillingerr.blogspot.fr
time-has-told-me.blogspot.fr
time-will-tell-you.blogspot.com
australianfolk.blogspot.com
musicandfolklore.blogspot.com
themusicgatherer.blogspot.fr
irishpunkbrasil.blogspot.fr
irishbodhran.blogspot.fr
GHOSTRIDER in the SKY
branawen.blogspot.com
folkall.blogspot.com


Festiwale:
Saltwater Celtic Music Festival
Philadelphia Folk Festival
Newport Music Festival
Castellans Folksommer
Dublin, Ohio
ceolnacoille.ie
Cambridge Folk Festival
Keltfest Netherlands
The May Bank Festival Ireland
Die Schotten-Party Germany
scotborders-folk.org.uk
Festival Interceltique de Lorient
Festival Celtie d'Oc
Celtic Connections Glasgow
Guinness Irish Festival
Goderich Celtic Roots Festival
Celtica, in Courmayeur Valle d'Aosta
Celtie d'oc Cazavet
The Dougie MacLean Festival
National Folk Festival (Australia)
Triskell Celtic Festival Trieste
Busto Folk Lombardia
Folkwoods Eindhoven NL
Milwaukee Irish festival
Kansas City Irish Festival
Derby Folk Festival UK
Michigan Irish Music Festival
Tonder Festival Denmark
Jura Musical Festival (Scotland)
Innerleithen Music Festival (Scotland)
Shrewsbury Folk Festival (England)
Wickham Festival (England)
Orkney Folk Festival
Celtic Colours Festival (Nova Scotia, Canada)
The National Celtic Festival (Australia)
Rapalje Zomerfolk Festival NL
Irish Music Festival Toggenburg (Szwajcaria)
Shamrock Castle Festival DE
The London Celtic Punks
Tiree Music Festival SCT
Folk am Neckar DE
Festival Maritim DE
Cork Folk Festiwal
Doolin Folk Festiwal
New Bedford Folk Festival (USA)
Folk on the Quay Festival in Poole UK
Montelago Celtic Festival The Folk Festival of the Apennines
The Sidmouth Folk Festival
Galway Bay's Celtic Music Feis
The Port Fairy Folk Festival
The London Folk Festival
Peoria Irish Fest (IL, USA)
Shetland Folk Festival
europeanirish.com Irish Scene in Europe
Bellingham All Acoustic Music Festival (WA, USA)
Manchester Folk Festival (urban folk festival)
Maleny Music Festival (Brisbane, Australia)
The Spanish Peaks International Celtic Music Festival (CO, USA)
Yn Chruinnaght (Isle of Man)
Broadstairs Folk Week (Broadstairs, Kent, Uk)
The Reeling in Glasgow
Edinburgh Tradfest
TradFest Dublin, Ireland

mokotowfolkfestival.pl
Festiwal Zamek
Celtycki Gotyk Torun

Wytwórnie:
Green Linnet
Compass Records
Putumayo Music
Shanachie Records
Macmeanmna Records
Temple Records
Topic Records
Narada Records
Kells Music
Claddagh Records Dublin
Greentrax Recordings Ltd Scotland
Mad River Records
KRL Records (Glasgow)
gaelicmusic Macmeanmna Records
Loose Goose Productions
Borealis Records Canada
Omnium Records
Navigator Records
Noreside Music NY, USA
Vertical Records Glasgow

Agencje:
Alan Bearman Music
TwentyTwo Promotions
Lenn Production (in French)
Wooden Ship Productions
Folk And Roots (London, UK)

Strony artystów:
soundclick
reverbnation
myspace
songkick
musiq.pl
bandzone.cz
bandcamp.com


Słuchaj online

Rozgłośnie radiowe:
Świat:
accuradio.com
celticradio.net
celticmusicradio.net
live365.com
A Celtic Sojourn
laut.fm
schottenradio.de
celtic-rock.de
CeltCast, a Celtic, Folk, Pagan and Viking radiostation

Polska:
fm.tuba.pl
RMF On
Szanty
























Archiwum






Licznik:    026654



e-mail:info@celticmusic.pl last update 11.02.2024 © ggww